automatyzacja

Kikus
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 25 maja 04, 00:38
Lokalizacja: Łódź

automatyzacja

Postautor: Kikus » 13 października 04, 00:55

Chciałbym sobie zautomatyzować pomiary parametrów wody w moim akwa i stąd pytanie. Ile kosztują elektroniczne czujniki np. pH itd. Może orientuje się ktoś czy są tego typu czujniki z serii Dallas 1-wire. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi.
20x Neon Inessa; 10x Neon czerwony; 10x miedzik; 4x Kosiarka; 2x Skalar; 6x Zbrojnik niebieski; 2x Kiryśnik czarnoplamiasty

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: automatyzacja

Postautor: ciosek » 13 października 04, 14:19

jeżeli "ci to lotto :)" to możesz kupic caly komputer Aquamedic za bodajże 9000 zl? czy cos kolo tego, no ale to juz luksus (i jak dla mnie troche przesada przy nie duzych zbiornikach), możesz kupić elektroniczny Ph-Metr, lub zrobic go sam (gdzies w internecie sa schematy, ja gdzies nie moge ich znaleźć) drozsze ph metry maja tez taki fajny bajer, że ustawiasz Ph i on bedzie sam dozowal CO2 i bedzie utrzymywal takie PH jak chcesz (tak slyszalem przynajmniej ;P) nie wiem ile w tym prawdy, ale brzmi zachecajaco

Kikus
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 25 maja 04, 00:38
Lokalizacja: Łódź

Re: automatyzacja

Postautor: Kikus » 13 października 04, 22:13

ciosek pisze:jeżeli "ci to lotto :)" to możesz kupic caly komputer Aquamedic za bodajże 9000 zl? czy cos kolo tego, no ale to juz luksus (i jak dla mnie troche przesada przy nie duzych zbiornikach), możesz kupić elektroniczny Ph-Metr, lub zrobic go sam (gdzies w internecie sa schematy, ja gdzies nie moge ich znaleźć) drozsze ph metry maja tez taki fajny bajer, że ustawiasz Ph i on bedzie sam dozowal CO2 i bedzie utrzymywal takie PH jak chcesz (tak slyszalem przynajmniej ;P) nie wiem ile w tym prawdy, ale brzmi zachecajaco


Dzięki za odpowiedź, właśnie znalazłem na allegro za grosze schemat takiego pH metru do zrobienia, koszt budowy około 100zł. Ten komputer o którym piszesz to troszkę jednak przegięcie - drogie przegięcie do takiego zbiornika jak mój. Co do tego automatu to też gdzieś słyszałem o taich dozujących ale to chyba raczej nie był CO2.
20x Neon Inessa; 10x Neon czerwony; 10x miedzik; 4x Kosiarka; 2x Skalar; 6x Zbrojnik niebieski; 2x Kiryśnik czarnoplamiasty

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: automatyzacja

Postautor: Dave » 14 października 04, 15:04

Raczej dozował wapień w proszku (lub coś w tym stylu), by podnieś ph lub kwasy hamusowe, by obniżyć ph. Taki urządzenia to chyba stosuje się w oceanariach, bo jakiego akwarystę byłoby stać na takie coś.

Awatar użytkownika
unicorn
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 5 października 04, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Re: automatyzacja

Postautor: unicorn » 14 października 04, 16:34

właśnie znalazłem na allegro za grosze schemat takiego pH metru do zrobienia, koszt budowy około 100zł.

zapewne + koszt elektrod pH - czyli jeszcze jakieś 70zł (bodajże) :)

Kikus
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 25 maja 04, 00:38
Lokalizacja: Łódź

Re: automatyzacja

Postautor: Kikus » 14 października 04, 22:31

unicorn pisze:
właśnie znalazłem na allegro za grosze schemat takiego pH metru do zrobienia, koszt budowy około 100zł.

zapewne + koszt elektrod pH - czyli jeszcze jakieś 70zł (bodajże) :)


Nie właśnie koło 100zł to jest koszt razem z elektrodą.
20x Neon Inessa; 10x Neon czerwony; 10x miedzik; 4x Kosiarka; 2x Skalar; 6x Zbrojnik niebieski; 2x Kiryśnik czarnoplamiasty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 76 gości