Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

AgaM.
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 12 października 04, 09:29

Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: AgaM. » 12 października 04, 09:46

Zacznę od tego, że akwarystyką zajełam się ... 4 tygodnie temu. Mam 114l akwarium, przeszłam już rybią ospę i z tego powodu straciłam 3 rybki.

W tej chwili mam :
8 kirysków(5 spiżowych i 3 albinosy);
1 molinezja pan + 1 pani(były 2 panie);
1 mieczyk pan + 2 panie;
2 skalary;
1 prętnik + 2 panie prętniczki (były 2 pary);
1 bojownik + 2 panie;
2 glonojady małe_były 3) + jeden większy;

Dodam, że bojownika nie kupiłam "z kubeczka" tylko w sklepie gdzie pływał w akwarium z innymi rybami. Nie toczy z nikim walk, ale czasami stroszy się na mieczyki.

Chciałam dobrze obsadzić zbiornik, kupiłam rybki w "dobrym sklepie" ale ja jednak mam wątpliwości czy sprzedawca dobrał mi odpiwiednią obsadę?

Ostatnio musiałam przenieść molinezje (siedzą teraz w kotniku), bo podgryzały bojownika i pewnie będę musiała się ich pozbyć (czytaj oddać) z tego właśnie powodu.
Zastanawiam się co jeszcze mogę dodać w odsadzie, lub zmienić. Bardzo Was proszę o radę w tym temacie, bo już raz zdążyłam kupić cyt. tu sprzedawcę :"fajnego sumika", który okazał się Heteropneustes fossilis jak później okazało się jest to "troszkę agresywny sumik", na szczęście pani przyjęła go na następny dzień.

Liczę na Wasze podpowiedzi.
AgaM.

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Aquagirl » 12 października 04, 10:23

ten bojownik mi tu nie pasuje... a poza tym to obsada jest ok - sama mialam podobna na poczatku :wink:

a sklepow musisz duzo pozwiedzac i popatrzec jak innym sprzedawcy doradzaja, bo czasem sa dobrzy a czasem nie maja pojecia o akwarystyce...
a poza tym to oddaje glos innym, bo obsadzanie zbiornikow nie jest moja mocna strona - mam dobrych doradcow :wink: nauka dluga przede mna jeszcze :wink:
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Grzegorz
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 23:08

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Grzegorz » 12 października 04, 11:17

Witaj
Skalary i Bojowniki to chyba niezbyt udane polaczenie.
Jezeli skalary nie obgryzaja bojownikow to widocznie masz jeszcze mlode rybki ale jak podrosna to będzie krucho. U mnie skalarki poradzily sobie z bojownikiem samcem w jeden wieczor.
Pozostala obsada jest wporządku, możesz jeszcze dokupić trzy, cztery kosiarki dla utrzymania porzadku z glonami i będzie o.k.
Grzegorz

AgaM.
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 12 października 04, 09:29

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: AgaM. » 12 października 04, 11:52

Dziękuję za odpowiedzi.

A co Wy na to , gdybym "coś" oddała to znaczy albo bojownika, albo skalary to co wtedy? co jeszcze mogę tam wpuścic?

Proszę o wyrozumiałość :( ale jako początkująca chciałabym jeszcze wiele innych rybek, a wiem, że dobrać trzeba rozsądnie.

AgaM.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Hawk » 12 października 04, 12:35

A co Wy na to , gdybym "coś" oddała to znaczy albo bojownika, albo skalary to co wtedy? co jeszcze mogę tam wpuścic?
- oddaj oba, bo bojwnik w koncu cos namosci a akwa 114 litrow to 40 cm wysokosci nie? i bedzie za male dla skalarow jak podrosna. A co dokupic to zalezy co bys chciala ;) Napisz co Ci sie podoba a my Ci napiszemy czy to mozesz miec ...
8) Hawk
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

AgaM.
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 12 października 04, 09:29

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: AgaM. » 12 października 04, 13:06

Przede wszystkim pozdrawiam ZIELONĄ GÓRÊ, studiowałam tam z mężem :D ...


A wracając do obsady, która mi się podoba to :
Wszelkie Danio;
Neony;
Bocja wspaniała, ale wiem, że dla nich mam za mały zbiornik :( ;
Pielęgnica Ramireza;
i ...karlik szponiasty

W tej chwili te rybki przyszły mi do głowy, ale jestem otwarta na Wasze sugestie.
AgaM.

Grzegorz
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 23:08

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Grzegorz » 12 października 04, 13:24

Dopóki nie pozbedziesz sie skalarow to o neonkach zapomnij, posłużą za karme.
Pielegniczki ramireza, śliczna rybka- polecam, sam mam 6sztuk w podobnej obsadzie jak Twoja i wszystko jest o.k.
Grzegorz

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Hawk » 12 października 04, 13:58

AgaM., a dzieki , dzieki :D

Powracajac do tematu to moja proponowana obsada:
-25 neonkow innesa lub jakie Ci sie podobaja , wazne aby byla to jedna odmiana np Innesa ;)
- Kiryski, ktore masz
- 2 glonojady , ktore rowniez masz ;)
- i do tego haremik molinezji lub mieczyka badz pielegniczki ramireza , to juz Twoja decyzja. Reszte bym oddal.

Pozdro Hawk
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Dave » 12 października 04, 14:51

A najważniejsze jest to byś dużo czytała książek akwarystycznych, a nie słuchała sprzedawców. Większość chce ryby po prostu sprzedać, nie ważne komu. Powinnaś dodać neonki to naprawdę piękne rybki. Jeśli jesteś początkująca to wstrzymaj się z Ramirezami. Gdy będziesz miała chociaż pół roku doświadczenia to mozesz spróbować z nimi.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: ciosek » 12 października 04, 21:16

no... ja radze wpuscic tam stadko jakich kąsaczowatych lub innych rybek ławicowych takich jak:
-neonki
-razbory
-danio
-zwinniki jarzeńce

i inne tym podobne... ładnie wygladaja (pamietaj minimum 6-8 sztuk, ale ładniej prezentuja sie w wiekszej grupce okolo 14-20 ;P wtedy jest cacus ;P)

NIE SLUCHAJ SPRZEDAWCÓW, chyba ze sprzedawca naprawde zna sie na rzeczy i rybki nie traktuje jak "towar"

AgaM.
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 12 października 04, 09:29

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: AgaM. » 13 października 04, 06:49

Dziękuję wszystkim za rady.
Coś z tym moim akwarium zrobię. Na pewno oddam skalarki, ale bojownika mi szkoda bo po kiryskach był moją pierwszą rybką... :(
Mam taki plan: kupić mu mniejsze akwarium i tam go trzymać :D, wraz z jego pannami.
Co do obsady to na pewno skuszę się na Danio i Neonki, posłucham Was i z Ramirezką wstrzymam się jeszcze jakiś czas.
Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.
AgaM.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Jestem nowa, prośba o pomoc w sprawie obsady.

Postautor: Dave » 14 października 04, 15:01

Ale broń Boże nie wpuszczaj go do mniejszego akwarium tz. kuli. Niech te akwarium ma chociaż 20 l, ale byle nie, nawet duża kula. Ryby w kuli się bardzo męczą, co krytykuje większość akwarystów (patrz na temat "Brudna Woda").

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości