Padajacy narybek

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Padajacy narybek

Postautor: Bea » 10 października 04, 16:29

Mam w kotniku około 20 małych molinezji (na początku było ich ponad 30). Mają około 2 cm, moze ciut więcej. Nie ma objawów zadnej choroby, rybki są ruchliwe i chętnie jedzą. Jenak co kilka dni znajduję jedną molkę martwą na dnie. Nigdy nie widziałam, żeby któraś rybka żle sie czuła, od razu widzę ją martwą i do połowy zżartą. Co jest nie tak? Proszę o pomoc, bo jak tak dalej pójdzie nic z tego narybku nie zostanie.

Awatar użytkownika
gimof
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 15:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Padajacy narybek

Postautor: gimof » 10 października 04, 16:42

ja molinezje mam razem z innymi rybkami (kardynałkami i mieczykiem) , które też dorastają to jeszcze ani razu nie znalazłem zdechniętej rybki może twojim brakuje towarzystwa, albo są głodnejak mówisz ze do połowy z jedzoną

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Padajacy narybek

Postautor: Bea » 10 października 04, 16:57

Jeszcze są za małe, żeby dać je do ogólnego akwarium. Karmie je około 5 razy dziennie. Dziś po południu nakarmiłam je, wyszłam na dwie godziny, jak wróciłam, to znalazłam jedną martwą. Co jest grane?

Awatar użytkownika
kamila
Ryba
Ryba
Posty: 314
Rejestracja: 17 września 04, 12:29
Lokalizacja: Stockholm

Re: Padajacy narybek

Postautor: kamila » 11 października 04, 08:33

Jak na moj gust to z ta woda w kotniku cos nie tak. A tak w ogole to co ile podmieniasz wode w tym kotniku?Czy jest filterek, grzałka?

Jesli w ogolnym akwa wszystko jest OK to co myslicie o kupieniu podwieszanego kotnika do kwarium i przełożeniu tam tych małych molek? Ja tak odchowalam u siebie pierwsze gupiki. Jak te molinezje podrosna odrobinke to je po prostu wypuscisz. Ja bym tak zrobiła ale niech wypowie sie ktos madrzejszy.
pozdrawiam.kamila.

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padajacy narybek

Postautor: Elmo » 11 października 04, 11:10

Należy pamiętać że młode rybki (narybek) jest bardoz wrażliwy na warunki wodne ... dlatego jeżeli mamy zamiar chować młode w oodzielnym zbiorniku , musi on mieć wodę z dojrzałego zbiornika tego w którym młode rybki się urodziły . Nawet woda o nie nagannym składzie i paramatrach ale różniąca się od wody ze zbiornika w krótym maluchy się urodziły może doprowadzić do szybkiego ich padania ... Nalerzy też pamiętać o czystości w zbiorniku "kotniku" małe rybki rostą szybciej i są zdraowsze gdy mają odpowiednio często podmienianą wodę ...... trzeba pamiętać ze w małym zbiorniczku (takie są zazwyczaj kotniki ...) szybko może wzrosnąc poziom azotanów co jest szkodliwe .... ale to chyba już wiecie ..... Jeszcze jedna sprawa .. W kotniku (najlepiej spisuje się filtr gąbkowy ,filtry turbinowe nawet te najmniejsze będą nam wciągac ciekawskie maluchy ......

Oczywiście podwieszanie "kotnika" w głównym akwarium tęz jest pewnym rozwiązaniem , szczególnie gdy nie mamy gdzie postawić dodatkowego zbiorniczka lub nie mma y poprostu pieniędzy na jego użądzenie ....

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
kamila
Ryba
Ryba
Posty: 314
Rejestracja: 17 września 04, 12:29
Lokalizacja: Stockholm

Re: Padajacy narybek

Postautor: kamila » 11 października 04, 12:58

Elmo pisze: ...... trzeba pamiętać ze w małym zbiorniczku (takie są zazwyczaj kotniki ...) szybko może wzrosnąc poziom azotanów co jest szkodliwe .... ale to chyba już wiecie ..... Jeszcze jedna sprawa .. W kotniku (najlepiej spisuje się filtr gąbkowy ,filtry turbinowe nawet te najmniejsze będą nam wciągac ciekawskie maluchy ......
Oczywiście podwieszanie "kotnika" w głównym akwarium tęz jest pewnym rozwiązaniem , szczególnie gdy nie mamy gdzie postawić dodatkowego zbiorniczka lub nie mma y poprostu pieniędzy na jego użądzenie ....

Pozdrawiam :)


wlasnie o to mi chodziło!
ja nie mialam gdzie postawic nawet najmniejszego kotnika dla malych rybek dlatego odchowalam swoje gupiki w podwieszanym kotniku. I musze przyznac, ze bylam bardzo zadowolona - udalo mi sie odlowic 8 malych ( pozostale zostaly zjedzone) a zdechla tylko 1 mala rybka (byla b.chudziutka i slaba) .Pozostale 7 - byly piekne - ldnie urosly i pieknie sie wybarwily / bardzo szybko znalezli sie chetni, zeby je zabrac. Dlatego wydaje mi sie ze taki kotnik to jest pewnego rodzaju rozwiazanie.
Przede wszystkim rybki beda mialy o wiele stabilniejsze warunki niz w kotniku.

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Padajacy narybek

Postautor: Bea » 11 października 04, 17:19

kamila pisze:Jak na moj gust to z ta woda w kotniku cos nie tak. A tak w ogole to co ile podmieniasz wode w tym kotniku?Czy jest filterek, grzałka?
.

No więc opiszę dokładnie ten kotnik:
25 litrów, grzałka z termostatem 100w, filtr fan mini , podmieniam 1/4 co tydzień. Przy zakładaniu kotnika użyłam wody z akwa ogólnego.
Parametry:
azotany ok 8mg/l
ph 7,5
KH 7
GH 11

Gdy rybki były bardzo malutkie prawie nie padały. Potem nastąpił okres, że codziennie traciłam jedną molkę. (nie wiem czy to ma jakiś związek, ale miałam wtedy w kotniku dwa małe zbrojniki i one zawsze zjadały te padnięte rybki. Mam nadzieję, że na nie nie polowały.) Teraz sytuacja trochę się unormowała, ale co kilka dni znajduję jakąś martwą rybkę. Na początku było ich ponad 30. Teraz jest chyba z piętnaście. :cry:

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padajacy narybek

Postautor: Elmo » 11 października 04, 17:36

filtr fan mini


o ile nie jest to wina jakiejś infekcji która dopada w gruncie rzeczy "słaby" narybek to stawiałbym własie na ten filtr ... miałem kiedyś identyczną sytuację z dokładnie tym filtrem .... rybki znikały , czasem widziałem resztki .... pewnego razu zupełnie przez przypadek zauwazyłem jak maluszek wciągany jest przez wlot .... o dziwo nie wylot i został pepuszczony przez turbinke filtra po czym wypadł juz martwy ....

Zobacz czy przypadkiem sprawcą całej sytuacji nie jest ten własnie filtr .....

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Padajacy narybek

Postautor: Bea » 11 października 04, 17:41

Faktycznie muszę się przyjrzeć, bo raz znalazłam martwą rybkę właśnie w filtrze. Ale z drugiej strony rybki już mają około2, 2 i pół cm i wyglądają na silne. Jak się urodziły to zasłaniałam filtr gazą, a potem zdjęłam gazę no i...
A tak na przyszłość, jaki filtr nadaje się do bardzo drobnego narybku?

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padajacy narybek

Postautor: Elmo » 12 października 04, 21:34

hmm uwierz mi w "zdradliwe czeluści" tego filtra ... wpadł mi też młody kiryśnik czarnoplamy i młody zbrojnik niebieski ... ryby wielkosci ok 3-4 cm ....


Ps. co do filtra to .... nie czytałes uwaznie mojego posta powyzej ...... najlepsze (czyt. najbezpieczniejsze) dla narybku są filtry gąbkowe takie podłaczane pod brzęczyk ....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości