4 welonki

jaskółka
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 23 września 04, 20:58
Lokalizacja: Łódź

4 welonki

Postautor: jaskółka » 4 października 04, 20:45

mam 4 welonki które muszę odstawic do innego akwa i teraz rodzi się pytanie

* jaki zbiornik to musi być
* w co wyposażyć (urzadzenia mechaniczne)
* jakie podłoze przygotowac
* jakie roslinki można zasadzić

ma to być coś co można postawić na biurku (większym biurku) :roll:


dzięki za porady :lol:

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 4 welonki

Postautor: Hawk » 4 października 04, 20:59

ad 1. 100 l baniaczek mysle ze by im odpowiadal
ad 2. Filtr ( koniecznie dobry[wydajny] bo bardzo brudza ) , grzałka z termostatem zeby temp. utrzymywala sie na poziomie 23 oC
ad 3. Zwirek o granulacji 2-3 mm
ad 4. Roslinny twardolistne takie jak:
    -Anubiasy
    -Cryptocoryny
    -Microsurium
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

jaskółka
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 23 września 04, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 welonki

Postautor: jaskółka » 4 października 04, 21:08

będę wymieniac filtr w akwa w którym są teraz i jest tam filtr wewnetrzny aqua szut senior bio jak myslisz da rade czy nie bedzie za duzy jesli chodzi o rozmiary? myśle ze moze byc za wysoki i jaki inny moze byc w rozsądnej ceni bo to odstawienie welonków to niekontrolowany wydatek

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: 4 welonki

Postautor: Locter » 5 października 04, 00:22

Akwarium nie musi być tak duże jak powiedział Hawk, wystarczy 60-80l - oczywiście im większe tym lepsze, ale nie ma potrzeby 100l dla 4 welonów. Następnie sprawa żwirku - no tu sie z Hawkiem kompletnie nie zgodze. Dla welonów potrzeba bardzo grubego żwiru, lub wręcz małych kamieni, bo inaczej nie przetrwa ci żadna roślina. Rośliny trzeba wsadzić w doniczki, a następnie przysypac je grubym żwirem, bądź małymi kamieniami (albo jedno i drugie). Inaczej welony szybko "przemeblują" akwarium po swojemu, wygrzebią rośliny i zniszczą je. Kiedys hodowałem welony ( baardzo dawno - moje pierwsze chyba rybki) i wiem, że rośliny mają z nimi ciężkie życie. W grę wchodza gatunki wyjątkowo twardnolistne i niesmaczne dla ryb - czyli własnie niektóre anubiasy i kryptokoryny. Welony można hodować również bez roślin, nie sprawia im to różnicy, a funkconalność akwarium będzie na pewno lepsza.
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 4 welonki

Postautor: Hawk » 5 października 04, 07:48

Locter, o tym zwirku to nie wiedzialem :mrgreen:
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: 4 welonki

Postautor: ciosek » 5 października 04, 12:20

Heh... tak apropos żwirku to slyszalem że nawet przypadkowo moga połknąć kamien, ktory nastepnie stanie im w gardle... i rybka fiknie... to prawda? :) on.. mysle ze 100 to bedzie naprawde świetne akwarium dla welonów... (tzn takie że beda mialy ameryke :P), jaskółka może zafunduj. Co myslicie o kaskadzie do takiego akwa??? mysle że kaskada do 180-200 litrów bedzie fajna i powinna wystarczyc dla welonków... no i jeszcze bedzie natleniac ;)


P.S oj tak sie rozgadalismy nad tą 100-tka.. ale niezapomijmy że ono musi stanąć na wiekszym biurku. Myśle że biurko może niewytrzymać 100-120 kg. chyba że to naprawde pozadnie biurko... wiec moze zainwestuj w 70-80 litrów... mysle ze welonom nie bedzie tam tez tak najgorzej... a w porownaniu do kuli to hu hu... i jeszcze wiecej :)

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: 4 welonki

Postautor: Dave » 5 października 04, 14:16

W dodatku welony będzie trzeba dokarmiać sałatą, bo bardzo lubią rośliny. W dodatku żadne rośliny z miękkimi liśćmi z nimi nie wytrzymają. Proponuję, więc kryptokotyny i anubisy, oczywiście w doniczkach.

jaskółka
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 23 września 04, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 welonki

Postautor: jaskółka » 6 października 04, 07:07

CIOSEK O to biurko nie ma co sie bac bo jest to solidna konstrukcja metalowa pokryta kartogipsem i płytkami gresowymi wiele wytrzyma :ok:
w inne opcji te welony maja stac u prezesa w biurze, tam jest solidne biurko dzrewniane w ksztslcie litery T wiec sa miejsca mocno podpierane od spodu, ale to chyba nie przejdzie bo prezes i tak prawie ciągle siedzi w Hiszpanii a tam nie ma ochotnika do opieki nad rybami a ja nie bede jezdzic przez cała Łódź wiec chyba zostana u mnie
HAWK LOCTER ma racje co do tego żwirku teraz mam drobniejszy i to co mi te welony robia w tym akwie to jest nie do opisania :roll: , a jak byłam w poniedziałek w sklepie to poradzono mi zeby na żwirku położyc kamienie otoczaki czy jakos tak (nie wiem tylko czy ta rada wypłynela z checi sprzedaży czy z dobrego serca) :lol:
LOCTER jesli nie roslinami to czy zagospodarowac przestrzeń :niewiem: one sie o wszystko ocieraja u brakuje im juz łusek
DAWE z ta salata to ty sorio? :shock:

mam problem z tym filtrem zawsze nie wiem czy wybrac wew czy zew jakiej firmo itd dysponuje nie swoja kasa (ato jest moja praca i chce jeszcze troche tam popracowac) a wymaganie estetyczne sa wielkie :(

pozdrawiam i życze miłego dnia lepszego niz wczoraj

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: 4 welonki

Postautor: Locter » 6 października 04, 12:58

Jak ci się te welony tak strasznie ocierają to znaczy, że cos jest nie tak z parametrami wody. Nie powinno tak się dziać. A przestrzeń to już sobie zapełnisz wedle uznania - polecam duże kamienie, bądź korzenie.
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: 4 welonki

Postautor: Dave » 6 października 04, 13:12

Wszystkim rybom mozna podawać sałatę tylko odpowiednio sparzoną wrzątkiem. Byle nie zadługo,. bo kiedyś listek parzyłem przez 10 minut to zrobił się zgniło zielony i zaczął śmierdzięć. W dodatku sałata musi pochodzic z własnej działki, bo ryby wrażliwe są na nawozy dla roślin (azotowe).

PS. Dave piszę się przez "v", a nie przez "w". :D

jaskółka
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 23 września 04, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 welonki

Postautor: jaskółka » 7 października 04, 15:40

DAVE najmocniej przepraszam za to "W" :dzieki:
LOCTER podaj mi najlepsze dla welonek parametry wody bo :niewiem:

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: 4 welonki

Postautor: Locter » 7 października 04, 16:04

Jaskółka, tylko, że ja sie nie znam na welonach, bo hodowałem je krótko, 6 lat temu. Skąd mogę wiedzieć jakich parametrów wody potrzebują welony. Jedyne co wiem to temperatura około 22 0C - 24 0C, no i oczywiście azotyny na niskim poziomie ( tak jak dla wszystkich ryb). Poszperaj w sieci po prostu.
Ciężko myśle o akwarium...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości