Choroba

Asia
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 21 września 04, 14:11

Choroba

Postautor: Asia » 21 września 04, 14:28

Cześć wszystkim!
Pisze poczatkowy akwarysta a raczej akwarystka. Poczatkowa na tyle ,ze ostatnie akwarium miałam z 10 lat temu i z bratem dokupowaliśmy jakie tylko były rybki. Raz tylko miały ospę ale się wyleczyły do czasu gdy mój brat włączył im grzałkę i zapomniał wyłączyć. Było mi bardzo smnutno ale się z tym pogodziłam.
I teraz kiedy mam 4 letnią córkę i wiem i radości dawały rybki zdecydowałam się i kupiłam. 25 litrowe, filtr AQUAEL typ fan mini, grzałka z termostatem (pamiętałam co mój brat zrobił). To było we wtorek wlanie wody, uruchomienie filtra, żwirek, roślinki oczywiście narazie bez rybek. W piatek rybki ( 3 platki , 3 pawie oczka, 4 kiryski) i tu się zaczęło. W sobotę wydawały się być zdrowe, w niedzielę na platkach pojawiły się białe plamy coraz więcej jednak to nie były tak jak kropki raczej jak rozmyte białe plamy w poniedziałek nie było już 2 platek dzisiaj we wtorek już nie ma żadnej rybki. Pan w sklepie gdzie kupiłam wszystko do akwarium nie mógł uwierzyćw to co mówie. Dal mi poradnik. Wyczytałam i najbardziej do widoku zdjęć i zachowania moich rybek pasuje mi infekcja mieszana. Chcialabym się dowiedzieć ile trwa rozwoj takiej infekcji i czy nie było w tym winy pana sprzedawcy trochę sama za bardzo się nie znam więc czekam na opinie specjalistów napiszcie

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Choroba

Postautor: Hawk » 21 września 04, 14:34

Jest to najzwyklejsza ospa ;)
Wina jest tu polowiczna bo sprzedawca sprzedaje juz chorawe rybki a Ty nie zrobilas im kwarantanny. Tak wiec podstawowym objawem jest ocieranie sie, czeste, o wszystko praktycznie ale najbardziej o ostre krawedzie. Potem biale kropli. Nie leczone prowadzi do zgonu ryb...
Aby leczyc trzeba podniesc temp o 2-3 stonie oC. I zastosowac lekarstwo np. Sera Costapur ;) dawkujac zgodnie z instrukcja.
Pozdro Hawk
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: Choroba

Postautor: atusia » 21 września 04, 16:00

Ospa rzeczywiście wtargnęła do Twojego akwarium, nieleczona doprowadziła do zgonu rybek :( Druga kwestia to za szybko wpuszczone rybcie...akwarium zalałaś we wtorek, a w piątek już rybcie- upłynęło tylko 3 dni...akwarium niedojrzałe, nie wytworzyła się nawet równowaga biologiczna...a bakterie to uwielbiają i atakują bezbronne rybcie. Jedyne co mogę zrobić to posłużyć radą: akwarium powinno odstać bez rybek, ale z roślinnością,i z włączonym filtrem około 2 tygodni...po tym czasie stopniowo i powoli można wprowadzać mieszkańców...nie wszystko na raz...np gupiki...za kolejne dwa tygodnie tak jak planowałaś platki...i tak stopniowo...powinno być wtedy ok :) Nie załamuj się, głowa do góry, w akwarystyce potrzebna jest cierpliwość (której też mi czasami brakuje) :wink: ...powodzenia :)
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba

Postautor: kuba!!! » 22 września 04, 07:49

Cześć. Czy te 3 pawie oczka to pielęgnica pawiooka!?!?! ta pawiooka która dorasta do 30 cm!!!??? w takim akwarium???!!! Nieeeeeeee to pewnie jakiś inny gatunek ryby tak sie nazywa ,powiedzcie mi jaki.
Obrazek

Asia
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 21 września 04, 14:11

Re: Choroba

Postautor: Asia » 22 września 04, 07:59

Nie to chyba głupiki ja się tak do końca nie znam i używam nazwy którą znam sprzed 1o lat. nie stresuj się

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba

Postautor: Elmo » 22 września 04, 09:47

Pawie oczka to potocznie nazywane Gupiki :) Nalerzy pamiętać że ryby w sklepach zoologicznych najczęsciej nie są w najlepszej kondycji zdrowotnej ... niestety za szybko wpuscilas rybki do świerzego "akwarium" słaba kondycja + ewentualny stres powstały w wyniku transportu + nie odpowiedznie warunki w nowym akwarium = OSPA ....

Sprawa miała by się i naczej gdybyś miała "gotowe" akwarium z rozwinięta florą bakteryjną i ustabilizowanymi warunkami biologicznymi , w takim przypadku była by duża szansa na wyleczenie ewentualnej ospy ....

Tak jak powiedziała ATUSIA cierpliwości , wpuść pierwszych mieszkancow po ok 2 tygodniach ... możesz wspomóc rozwoj bakterii poprzez dodanie tzw. "BIOSTARTERÓW" przy czym nie daj nie nabrac na gadanie sprzedawcow ze dzieki biostarterowi możesz wpuscir ryby za parę godzin ....

Życzę sukcesów w akwarystyce i zdrowych rybek .... :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 95 gości