oświetlenie itp

rock303
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 20 sierpnia 04, 12:57

Re: oświetlenie itp

Postautor: rock303 » 15 września 04, 09:18

Jedno pytanko w temacie oświetlenia: Mam zamiar nabyć ryby, które idealnie czują się w przytłumionym świetle, w takim półcieniu. Mój dylemat polega na tym, że nie wiem czy lepiej jest zredukować moc oświetlenia akwa, czy można np. zastosować pływającą roślinność. Generalnie wolałbym chyba rośliny ale może wiążą się z nimi jakies problemy w utrzymaniu, czy zachowaniu higieny w akwa.... Do tej pory właściwie moje doświadczenie w ogóle w temacie roślin jest prawie zerowe ponieważ mam biotop amerykański ze skałkami i korzeniami, przy zerowej obsadzie roślinnej. Będę wdzięczny za rady oparte na waszych doświadczeniach. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: oświetlenie itp

Postautor: Locter » 15 września 04, 10:01

Rock, powiedz jakie ryby będziesz trzymał w tym akwa, konkretne gatunki, bo to zależy od gatunków ryb czy nie będą ci zjadać roślin pływających. Światło przytłumione możesz uzyskać za pomocą podłączonego do statecznika "ściemniacza", którym poprostu możesz regulować natężenie światła w akwarium. Takie ściemniaczów chyba nie można kupić oddzielnie, ale są specjalne belki oświetleniowe z takim czymś. Jestem jednak pewien, że jakbyś dobrze poszukał to znalazł byś w sieci projekty własnoręcznie wykonanych takich urządzonek. Albo po prostu jak niechcesz się bawić z tą elektryką walnij na powierzchnie rosliny pływajace, zapomniałem w którym to było topicu - zdięcia roślin pływających, ale pewnie zaraz ktoś ci podpowie :wink: Tylko, że właśnie zależy jakie masz ryby :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: oświetlenie itp

Postautor: Spaiky » 15 września 04, 10:10

To jeszcze raz ja. Teraz nie wiem czy zainstalowac flurolkę i aqurelkę, czy może lepszy efekt dadzą dwie aquarelki. Kiedyś widziałem link do stronki z fotkami akwa z różnym oświetleniem. Czy ktoś ma może tego linka?

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: oświetlenie itp

Postautor: Locter » 15 września 04, 11:14

Ciężko myśle o akwarium...

rock303
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 20 sierpnia 04, 12:57

Re: oświetlenie itp

Postautor: rock303 » 15 września 04, 12:22

Chcę nabyć UARU AMPHIACANTHOIDES i właśnie dowiedziałem się, że są one wybitnie roślinożerne, więc pozostaje mi chyba zmniejszyć natężenie swiatła. :?

Pavel
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 września 04, 11:20

Re: oświetlenie itp

Postautor: Pavel » 17 września 04, 17:43

Bardzo chcialem podziekowac Valldi`emu za przeslanie odpowiedzi dla mnie :) Locter nie przejmuj sie kazdemu moglo sie to zdazyc i wielkie dzieki za odpowiedz :)

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: oświetlenie itp

Postautor: Locter » 17 września 04, 17:50

A kto tu się przejmuje...
Ciężko myśle o akwarium...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości