Choroba?

Robton
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 26 lipca 04, 15:57
Lokalizacja: Rzeszów

Choroba?

Postautor: Robton » 6 sierpnia 04, 22:36

Panowie mam problem i to duzy !!!!! moja obsada 80L : 4(juz 3)mieczyki, 4 kiryski, 2 zbrojniki niebieskie,8 neonek czerwonych. Poniewaz juz jestem w trakcie zakładania nowego akwa (200L-hurrra nareszcie), a w nim chyba paletki, okazyjnie kupilem 4 mlode paletki ktore po kilkudniowej kwaranntannie poszly do ogolnej 80l. Dzis rano zrobilem pogrzeb 1 mieczykowi :cry: plywal sobie biedak-umarlak po dnie wraz z ruchem wody brzuszkiem do gory,a teraz czyli wieczorem zobaczylem ze jedna z paletek plywa lekko na boku jest bledsza od pozostalych trzech i szybciej oddycha :niewiem: -jeszcze popoludniu nie miala tych objawow normalnie jadla i plywala. Co robić? Kwarantanna chorej paletki?

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Choroba?

Postautor: Locter » 7 sierpnia 04, 03:50

Postąpiłeś bardzo lekkomyslnie wpuszczając paletki do akwarium ogólnego. Wiadomo, że to ryby bardzo trudne w hodowli i nalezy je trzymać w akwarium biotopowym. Co nagle to po diable jak mawiali dziadowie. Wracając do tematu to mieczyk został najprawdopodobniej zamęczony przez jedną z paletek, bo są to pielęgnice a te jak wiadomo do najłagodniejszych nie należą. Ponadto 80l zbiornik to katorga dla tak wymagających ryb jak Dyskowce i nie powinno się ich pod żadnym pozorem wpuszczac do tak małego zbiornika, który dodatkowo jest zarybiony innymi gatunkami. Opisane przez ciebie zachowanie jednego z osobników jest wynikiem stresu i radziłbym ci jak najszybsze odłowienie wszystkich paletek do osobnego, dużego zbiornika z dobrze natleniona wodą. Ponadto powinieneś go zaciemnić tak zeby w akwarium panował półmrok. Dekoracje i podłoże są zbędne, chodzi tylko o to żeby akwarium było czyste, zaciemnione i dobrze natlenione. Paletki potrzebują wręcz kosmicznych warunków do tego aby czuć się dobrze w akwarium i nie polecam ci hodowli tych ryb, bo mogą stac się tylko powodem frustracji.

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba?

Postautor: suncho » 7 sierpnia 04, 10:44

Zgadzam sie z przedmowca.Do chodowli paletek potrzebne jest ogromne doswiadczenie.Poza tym wymagaja one bardzo duzo zaangazowania(bardzo czeste podmiany wody odpowiednie przygotowanie pokarmow itp.)nie mowiac o odpowiedniej "czarnej" wodzie filtrowanej przez torf i staluym kontrolowaniu wszystkich parametrow wody ,jak pH kH gH.Jesli nie jestes w stanie im tego wszystkiego zapewnic to kleska murowana!!

Robton
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 26 lipca 04, 15:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Choroba?

Postautor: Robton » 7 sierpnia 04, 17:51

Panowie krytykowac kazdy moze, troszeczke sie po mnie przejechaliscie - jak po burym psie, wcale sie tym nie zrazilem :lol: , choc zastanawia mnie jedno - ja tu po pomoc a wy :zly1: swoje.
Nastepnym razem udam sie tam gdzie tą pomoc dostalem i teraz, a wy jak mozecie to czytajcie dokladnie zamieszczane posty, w swoim pisze ze 200L tuz tuz ( w poniedzialek mam zamiar wpuscic do nich rybcie) a paletki malutkie takie po 4cm (kupione okazjonalnie od znajomego za 20zl) pozatym biotop 200-setki jest typowy dla palet (mysleliscie ze na ten temat nic nie wiem ?).
PS1
Dla tych którzy chcieli by wiedziec jak mi poszlo z tą niby choroba, wyjaśniam ze podkrecilem temp do 32 (bylo 29) i juz wszystko w porzadku (byc moze paleta miala problem zołądkowy)
PS2
Dziekuje Markowi za dobrą rade

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Choroba?

Postautor: Locter » 7 sierpnia 04, 20:30

Po pierwsze nikt się po tobie nie przejechał. Po drugie paletki się wpuszcza wtedy, gdy akwarium jest już odpowiednio duże i urządzone, a nie do 80l baniaczka. I nie ważne, ze kupiłeś je okazjonalnie u znajomego po niższej cenie. Zaczynasz hodowle paletek a oszczędzasz na pieniądzach narazając przy tym zdrowie ryb. Paletki to ciężki orzech do zgryzienia nawet dla doświadczonych hodowców. Niestety jest to także drogie zajęcie i właśnie dysponowanie odpowiednią ilością gotówki jest jednym z wymogów udanej hodowli tego gatunku. Kupiłeś 4 rybki po okazjonalenej cenie, rozumiem. Mogłes jednak dać je komus do przechowania, a nie wpuszczać do akwarium ogólnego.

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroba?

Postautor: suncho » 9 sierpnia 04, 11:39

Oczywiscie ze tak Zdrowie rybek ponad wszystko!!!!
NIe wiem czy jest sens cos jeszcze dodawac do slow Loctera bo ma calkowita racje.
Prosiles o pomoc i wlasnie otrzymales.Odradzilismy ci robic czegos co jest bez sensu!

Sam fakt ze wpusciles paletki do 80l zamiast do dobrze przygotowanego ODSTANEGO ,duzego zbiornika oznacza ze o chodowli paletek nie masz pojecia.Tak ze nie unos sie kiedy ktos ci dobrze radzi ,bo chcileismy ci zaoszczedzic klopotu.Jesli jednak jestes taki uparty to rob jak chcesz tylko nie pros o pomoc jak nie umiesz jej docenic i z niej korzystac. :zly:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości