Chcę się przygotować na bojownika.

FlaimLove
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 18 grudnia 22, 20:04

Chcę się przygotować na bojownika.

Postautor: FlaimLove » 21 grudnia 23, 21:10

Witam. Chciałbym przygotować akwarium pod posiadanie bojownika. Troszeczkę przeczytałem ale pojawiło się kilka pytań.

Akwarium 30l podłoże aktywne z roślinkami, stosuję na razie CO2 w płynie oraz dekoracyjnie jeden kamień. Aktualnie jest założona filtracja że zwykłego filtra z napowietrzaniem. Planuję założyć filtr zewnętrzny z regulacją mocy oraz deszczownicą na wylocie. Zastanawiam się nad zrezygnowaniem z filtra jednak w związku z tym zastanawiam się czy jest to dobry pomysł. W pokoju nie posiadam stałej temperatury czasem jest nawet zimno a czasem temperatura pokojowa.

1. Czy jeżeli zrezygnuję z filtra w akwarium to czy temperatura wody bez jej obiegu da radę utrzymać stałą temperaturę?

2. Czy stosować napowietrzanie w akwarium?
- Jeżeli nie stosować na powietrzania czy stosować CO² ?

3. Czy lepiej samego bojownika czy mogę dorzucić jakieś rybki czyszczące?
- Jeżeli dorzucić rybki czyszczące to jakie? (Kosiarka, Kiryski, Glonojady, Bocja...)?

sewos
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwietnia 23, 17:15

Re: Chcę się przygotować na bojownika.

Postautor: sewos » 23 grudnia 23, 19:33

też się bardzo chętnie dowiem bo to wbrew pozorom wcale nie jest prosta sprawa. u nas w akwarium sporo rybek ale bardzo zróżnicowanych , dopiero uczymy się tak naprawdę ich a one nas w pewnym sensie. i na bojownika tez się przymierzamy po nowym roku

FlaimLove
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 18 grudnia 22, 20:04

Re: Chcę się przygotować na bojownika.

Postautor: FlaimLove » 24 grudnia 23, 15:52

sewos pisze:też się bardzo chętnie dowiem bo to wbrew pozorom wcale nie jest prosta sprawa. u nas w akwarium sporo rybek ale bardzo zróżnicowanych , dopiero uczymy się tak naprawdę ich a one nas w pewnym sensie. i na bojownika tez się przymierzamy po nowym roku

Na chwilę obecną dowiedziałem się następujących rzeczy.
- W akwarium temperatura 27°C mile widziana gdyż bojowniki lubią ciepłą temperaturę poniżej 25 mogą być problemy zdrowotne

- Duża roślinność z dużą liczbą kryjówek to uwielbiają. Do tego dobrze mieć też rośliny pływające ze względu na lekkie ograniczenie światła wpadającego

- Dobrze mieć pokrywę i lampę oczywiście żeby temperatura na powierzchni wody się utrzymywała aby nie rozchorować naszego bojownika

- Filtracja nie jest potrzebna lecz można ją mieć należy jednak zwrócić uwagę na jej typ. Ruch wody musi być najlepiej stojący. Filtracja z dobrze ustawioną deszczownicę i regulacją mocy na słabszą dobrze się sprawdzi. Ja osobiście zamontowałem mała kaskadę i ruch wody jest praktycznie 0.

- Napowietrzanie nie jest wymagane jeżeli posiadamy tylko bojownika gdyż od potrafi oddychać powietrzem z nad tafli wody ale warto pomyśleć o niej jeżeli chcemy trzymać jakieś inne rybki z nim. (Warto też zwrócić uwagę jak bojownik się zachowuję przy innych gdyż nie zawszę jest przyjazny dla innych oraz nie dobierać rybek gryzących aby bojownikowi nie uszkodzono płetw.)

- Temperatura wody w akwarium u mnie jest grzałka z termostatem ustawiona na 27 przy czym przy dalszej odległości temperatura różni się i osiąga 25°C min

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 71 gości