Podmiana wody ph problem

falky
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 sierpnia 23, 03:02

Podmiana wody ph problem

Postautor: falky » 27 sierpnia 23, 03:27

Witam jestem nowy na forum. Mam nadzieję, że w dobrym dziale piszę.
Wróciłem do akwarystyki po latach i mam problemy o których istnieniu 30 lat temu nawet nie miałem pojęcia a ryby miały się dobrze.Teraz współczesne ryby chyba już nie są takie jak kiedyś. Mam regularne kipnięcia więc zacząłem się douczać i proszę o pomoc.
Problem polega na tym, że moja kranówka ma KH ok. 20 i PH 8-8,5 W akwarium wiadomo, że mogę sobie te parametry doprowadzić do pożądanego stanu tylko nie mam pojęcia jak przygotować wodę do podmiany o takich parametrach żeby było co dolać co tydzień. Doradźcie jak to tanio i w miarę bezproblemowo to robić bo narazie nic nie ruszam w zbiorniku żeby potem przy dolewce nie zrobić haosu z odczynem wody.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podmiana wody ph problem

Postautor: jurkin » 27 sierpnia 23, 21:24

Naj prosciej, i naj taniej na dłuższą metę to filtr RO. Albo mieszasz kranuwke z RO, albo czyste RO + mineralizator.

falky
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 sierpnia 23, 03:02

Re: Podmiana wody ph problem

Postautor: falky » 28 sierpnia 23, 01:02

To jest najtańsza metoda? Filtr RO trochę kosztuje. Mam zainstalowany zmiękczacz wody więc twardością mogę manipulować dowolnie problem z tym że moja żywica zmienia tylko ten jeden parametr. Pomyślałem że może istnieje jakiś filtr wstępny który by to KH obniżył

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podmiana wody ph problem

Postautor: jurkin » 28 sierpnia 23, 06:38

Tak jak napisałem, na dłuższą metę jest najtaniej, kupujesz raz, i cały czas masz dostęp do wody o zerowym KH. Koszt około 130zl.

Edt : Gdyby za pomocą tego filtra co masz mógł byś manipulować twardośćą dowolnie nie było by tego tematu.

falky
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 sierpnia 23, 03:02

Re: Podmiana wody ph problem

Postautor: falky » 30 sierpnia 23, 00:21

Miałem na myśli twardość ogólną nie węglanową. Ogólnie dzięki że jako jedyny starasz się pomóc. Filtr RO już zamówiony ale jeszcze pomyślę jak to inaczej zrobić bo nie lubię wylewać wody do sedesu a nie mam tylu grządek żeby się ta odpadowa woda nie marnowała

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: Podmiana wody ph problem

Postautor: snuffkin78 » 30 sierpnia 23, 19:25

Też aktualnie rozważam zakup filtra RO z tego podobnego powodu. Mnie generalnie odwodzi od tego pomysłu problem wody odpadowej i jej ilości oraz montaż - jedyna u mnie opcja to do węża prysznicowego, co przy cotygodniowej podmianie może być kłopotliwe. IMO to też kwestia litrażu akwarium - jak ktoś potrzebuje dajmy na to 10l wody RO na tydzień, to chyba prościej skoczyć do marketu po baniak destylowanej, ale już przy 50 litrach, to już RO obowiązkowo.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 92 gości