Początek akwarium pytanie o media.

Jarman0
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 26 lutego 23, 20:14

Początek akwarium pytanie o media.

Postautor: Jarman0 » 26 lutego 23, 21:28

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematem odnośnie mojego zbiornika.

Posiadam akwarium Tetra Starter Line 105L LED Fish Tank.

Oświetlenie fabryczne pod pokrywą możliwość święcenia białym i niebieskim światłem. Co do mocy nie wiem, w każdym bądź razie pomyślałem że dokupie i zamontuje dodatkowe oświetlenie.

Znalazłem odpowiednik fabrycznego oświetlenia o tej samej długości lecz nie ma możliwości święcenia niebieskim światłem.

Więc mam x2 oświetlenie Ledowe fabryczne -->16W<-- z tym jedne z możliwością święcenia na niebiesko (day/night)...

+ Do montowałem dwie świetlówki:

-ARCADIA D3+ RANGE REPTILE LIGHT T8 D3 DESERT 12% LAMP 18W

- ARCADIA DRAGON REPTILE T5 BULB HIGH OUTPUT 14% UVB 30% UVA LAMP 24W

Dlaczego takie? Planowałem mieć żółwia, ale jak na razie akwarium będzie tylko roślinne bez ryb i żółwia.

Rośliny to trawnik (double leaf) zasiany w 3/4 podłożu(żwir), reszta to piasek, korzeń który objętości zajmuje prawie cały zbiornik i kamienie ( dragon stone ). Reszta obsady roślin (najłatwiejsze i najbardziej popularne mają przyjść niebawem do posadzenia.

Przed podłączeniem filtra i wpuszczeniu wody musiałem odczekać aż trawa urośnie, karmiłem ją od spodu:

-Tetra Complete Substrate 5 kg
W tym podłożu zastosowałem dodatkowe:
-Tetra InitialSticks
Na to:
-Tetra Active Aquarium Substrate 6 L
-sam piasek rozsypany w rogu akwarium

Podczas procedury zakwitu, stosowałem spryskiwacz z wodą z kranu i raz dodałem trochę demineralizowanej wody ze sklepu. Woda nie unosiła się ponad ziarna. Skraplalem ją spryskiwaczem codziennie.

Gdy już wszystko urosło, zalalem zbiornik wodą z kranu bez poprzedniego przygotowania.
Odpaliłem filtry, po dwóch dniach wlałem preparaty:
-Tetra AquaSafe 50ml
-Tetra FilterActive Bacteria 20ml
-Easy-Life Profito 10ml

Filtr wewnętrzny fabryczny EasyCrystal FilterBox 600, fabryczne wkłady, z wbudowaną przegrodą na grzałkę fabryczną z automatycznym presetem.

Filtr zewnętrzny Eheim classic 350, filtry fabryczne to (od góry) czarny carbon, biała wata, x5 niebieska gąbka i tutaj moje pytanie, które nie daje mi spokoju i spać nie mogę, czy powinienem wymienić filtry media w kubełku na drugą wersję zalecaną od producenta czyli, (od góry) czarny carbon, biała wata, 'eheim substratePro', niebieska gąbka, 'eheim Mech'.

Czy może zostawić na samych gąbkach? A może zatrzymać filtr i wymienić na tą drugą wersję?

Główny priorytet to akwarium roślinne, dopiero po dluuugim czasie, może się zastanowię nad obsadą x3 lub x6 gupików i jednego żółwika (aligator 'baby size'). Ale do tego czasu chciałbym jak najbardziej dołożyć wszelkich starań abym miał akwarium roślinne w dojrzałym zbiorniku.

Jako że to moje pierwsze takie akwarium, chciałbym zapytać o wszelkie rady i pomoc dotyczących mnie nurtujących pytań.

+ Akwarium po zalaniu ma 3 dni, rzeczy które są w drodze:
-testy paskowe i kropelkowe, więc na obecny stan nie mogę podać parametrów
-filtr RO3 odwróconej osmozy, która chce wykorzystać przy podmianach wody
Tutaj mogę zapytać jak często i kiedy? Jak na razie mam w głowie aby robić co tydzień przy odmulaniu dna.

Dziękuję i czekam za odpowiedziami, pozdrawiam.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Początek akwarium pytanie o media.

Postautor: jurkin » 27 lutego 23, 21:16

Jerzeli planujesz rośliniaka, to światło też musi być do roślin, nie do gadów. Na dodatek przy tej ilości światła zaleca się podawanie CO2, ja bym powiedział że koniecznie.
Odmulanie jest zbędne, w ogóle im mniej się grzebie w podłożu tym lepiej, ewentualne delikatnie odessać jakieś syfki nie ruszając podłoża.
Wkłady do filtra, nie wiem, nigdy takich cudów nie miałem, w moich filtrach są gąmbki i ceramiką.

Jarman0
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 26 lutego 23, 20:14

Re: Początek akwarium pytanie o media.

Postautor: Jarman0 » 27 lutego 23, 22:27

jurkin pisze:Jerzeli planujesz rośliniaka, to światło też musi być do roślin, nie do gadów. Na dodatek przy tej ilości światła zaleca się podawanie CO2, ja bym powiedział że koniecznie.
Odmulanie jest zbędne, w ogóle im mniej się grzebie w podłożu tym lepiej, ewentualne delikatnie odessać jakieś syfki nie ruszając podłoża.
Wkłady do filtra, nie wiem, nigdy takich cudów nie miałem, w moich filtrach są gąmbki i ceramiką.



Dziękuję za uwagę i odpowiedź.

Czy x2 fabryczne oświetlenie LED 16W wystarczy? A może tylko jedno ze względu na CO2, bo akurat w tym nie jestem obeznany. A może zostawić x2 fabryczne i tylko zamienić świetlówki na bardziej odpowiednie dla roślin a nie do gadów i podawać CO2?

Chętnie bym się dowiedział coś więcej na temat CO2 w przypadku mojego baniaka, nawet polecane produkty które mógłbym zakupić.

Nie odmulac dna, super ;;) jeden problem z głowy::)

Te wkłady to są fabryczne do eheim classic 350, producent przedstawił dwie wersje.
Większość z czym się spotkałem i wyczytałem to to że warto mieć biologię w kubełku i tym samym zalecana jest ceramika, bo gąbki zazwyczaj służą jako przefiltr, mechaniczna filtracja, ile z tego prawdy nie wiem, gdzieś czytałem że i na gąbce potrafią zagnieździć się bakterie. Ale czy faktycznie tak jest i czy gąbka jest lepsza od ceramiki tego nie wiem, choć wiem napewno że jedno i drugie pełni jakąś rolę tylko pytanie w jakim kierunku, czy jest bardziej odpowiednie do biologi czy mechanika, lub przy jakim odpowiednim wyborze (w moim przypadku w wersji 1 lub 2) będzie lepiej funkcjonowało w rosliniaku lub też w innym rodzaju baniaku.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Początek akwarium pytanie o media.

Postautor: jurkin » 1 marca 23, 07:32

Fabryczne nie nadaję się do roślin.
Popatrz na Aquael led tube plant. Swietluwki to grolux. Można też połączyć Ledy plant z groluxem, ewentualnie same swietluwki grolux + aquastar.
Do CO2 potrzebujesz, butla, reduktor, zaworek precyzyjny, licznik bombelków, reaktor, no i wężyki żeby to wszystko połoczyć. Dobrze też mieć indykator CO2.
Na początek proponuję wymienić swietluwki, tym bardziej że bazę pod nich masz, więc wydatek nie wielki, napszyklad t8 aquastar, a t5 grolux, jak będzie za mało pużniej morzesz dołożyć Ledy.

Edt:
Ewentualnie t5 i T8 grolux i świecić razem z tymi ledami co masz

robtent
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 11 marca 23, 00:37

Re: Początek akwarium pytanie o media.

Postautor: robtent » 11 marca 23, 01:05

Zgadzam się, że świetlówki Grolux są bardziej odpowiednie do roślin niż Fabryczne. Aquael Led Tube Plant również wydaje się dobrym wyborem. Dobrze też wiedzieć, że można połączyć świetlówki Grolux z Led Tube Plant lub z AquaStar.

Co do CO2, na pewno potrzebna będzie butla, reduktor, zaworek precyzyjny, licznik bombelków, reaktor oraz wężyki. Wskazane jest również posiadanie wskaźnika CO2.
Proponujesz również wymianę świetlówek na T8 AquaStar i T5 Grolux lub połączenie świetlówek T8 i T5 Grolux z Led Tube Plant. To na pewno poprawi warunki dla roślin.

pomysł na wysoką klatkę schodową

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości