Akwarystyka - podstawowe pytania

telemaniak
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 20 stycznia 23, 14:23

Akwarystyka - podstawowe pytania

Postautor: telemaniak » 20 stycznia 23, 14:37

Dzień dobry.
Obecnie posiadam baniaczek 25 l z dwoma filtrami (jeden kubełkowy, drugi na brzęczyk), grzałką(uruchamiana tylko w wypadku spadku temperatury poniżej 23 stopni) i podstawowym oświetleniem LED a w nim 11 rybek - 5x neon inessa, 5x gupik pawie oczko i 1x kirysek spiżowy (albinos). Mam kilka pytań do ekspertów, gdyż ja dopiero ucze się w tym fachu.
1. Czy to akwarium nie jest przerybione?
2. Mam oprócz tego malutkie akwa 14l, jeszcze nie zagospodarowane. Czy w takim można trzymać rybki, czy może nadaje się ono tylko na rośliny i ślimaki tudzież krewetki? Jak takie zagospodarować, żeby pomimo malutkiego litrażu ciekawie wyglądało?
3. Chciałbym sobie założyć też jeden większy litraż. Planuje przeznaczyć 1 tys. złotych na budowę baniaczku 60l, tak żeby był na ekstra. Na oku mam zestaw INVITAL LED za nieco ponad 300 zł. Za resztę zamierzam nakupować jak najwięcej ładnych i pożytecznych roślin, kilkanaście rybek (8 molinezji i 8 zmienniaków plamistych, do tego może otosek i kirysek) i jakieś ładne kryjówki. Muszę się zmieścić w tym tysiącu złotych ze wszystkim wliczając w to dosłownie wszystko.
Zapraszam do dyskusji. Proszę o kulturalne odpowiedzi. Podkreślam, że ja się dopiero uczę. Naprawdę chciałbym "per aspera ad astra" stać się profesjonalnym akwarystą.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Akwarystyka - podstawowe pytania

Postautor: jurkin » 20 stycznia 23, 21:22

1. Przerybione, i to bardzo.
2. viewtopic.php?f=27&t=43416 poczytaj.
3. Z tego tysiąca 800 przyznaczyl bym na akwarium i sprzęt, reszta na rośliny i ryby. Akwarium bierz największe na jakie pozwala Ci miejsce i budżet. Zestawy przeważnie mają guwnianą filtrację i światło, jakościowo bardziej opłaca się złożyć samemu.
Rozważ też coś używanego, szklo z pokrywą, i filtr, czasami ludzie sprzedają za małe pieniądze w dobrym stanie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 96 gości