Kirys stracił ogon - choroba, kontuzja, konflikt?

adamsio
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 10 stycznia 22, 19:54

Kirys stracił ogon - choroba, kontuzja, konflikt?

Postautor: adamsio » 10 stycznia 22, 21:25

Witam serdecznie,
przykro mi ze muszę przywitać się pierwszym postem na forum z taką nieprzyjemną sprawą, ale liczę na pomoc i bardziej radosne nowiny wraz z kolejnymi postami.

Wczoraj po powrocie do domu zastałem kiryska bez płetwy ogonowej - całkowicie bez płetwy ogonowej. powiedzieć ze byłem w ciężkim szoku to jak nic nie powiedzieć.
Poszukuję odpowiedzi na pytanie co mogło się stać, czy to martwica płetwy? Wynik konfliktu raczej nie, ale może zbyt intensywne harce ?

Posiadam 4 kiryski spiżowe - poszkodowany to jedyny samiec - czy możliwe że to natarczywe samiczki mu to zrobiły?

Zauważyłem jakiś tydzień temu, że krewetka siedziała na jednej z samiczek która spała i coś konsumowała - pomyślałem ale słodko czyści koleżankę. Ale dziś kilkukrotnie widziałem krewetkę, która siedzi na kikucie ogona poszkodowanego kirysa i coś wcina - Jest to w ogóle możliwe aby krewetka zrobiła krzywdę tak dużemu kiryskowi? Wydaje mi się że to jedna i ta sama krewetka to robi, inne nie siadają na rybkach.

Kiryski między sobą są bardzo zżyte - ciągle pływają w kupie, razem śpią blisko siebie, są bardzo aktywne i sporo jedzą, żadnych patologicznych zachowań nie zauważyłem, do innych rybek są obojętne i vice wersa. Czasem Płatki na nie wpadają jak śpią i robią popłoch ale to nie w ramach agresji.

Zdjęcia pacjenta:
Obrazek
Obrazek

Mimo kontuzji kirys je, bardzo szybko i dużo pływa - zdaje sobie nic nie robić z tej niedogodności

Zdjęcie akwarium:
Obrazek
Akwarium 60l z pokrywą założone 03.11.2021
oświetlenie jarzeniowe 15W daylight (czekam na dostawę dodatkowego 10W led + osw nocne) 12h dziennie
Filtr zewnętrzny sunsun hw603b (3x gąbka + fizelina + keramzyt) z deszczownicą (czekam na dostawę Fluval 205 - będzie jako biolog a sunsun jako pre)
podłoże jbl manado dark + kule glinkowe jbl
Woda kranowa, podmieniana co tydzień 12-18l
Woda niechlorowana - uzdatniana lampami uv na ujęciu wody, odstana przed wlaniem 24h, nalewana deszczownicą do odstania, dodaję połowę zalecanej porcji uzdatniacza do podmianki.
Parametry sprawdzałem "gównowartym" paskiem - wydają się bardzo dobre, może delikatnie za twarda woda - planuję zakupić testy odczynnikowe

Obsada:
4x Kirysek spiżowy (3 samice 1 samiec)
2x gupik samiec
3x zmienniak plamisty samiec
1x zbrojnik spiżowy albinos samica
5x jarzeniec
5x neon diamentowy
10x neon Innesa
ok 10 krewetek red cherry
3x Helena
?x ślimak świderek

Wszystkie inne rybki okej, żadnych plam, płetwy całe, aktywne, łase na jedzenie, woda kryształ - żadnych glonów czy pierwotniaków, rośliny bez plam, rosną jak szalone. Kirysy pozostałe także super zdrowe - jędrne wąsiska, sztywne płetwy. Krewetki się mnożą, potwierdzało by to że parametry wody okej.

Nie wiem co o tym myśleć.

Liczę na jakieś podpowiedzi, pomoc.
Pozdrawiam
Kamil

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości