Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Mateusz01
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 października 21, 23:02

Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Postautor: Mateusz01 » 15 października 21, 23:36

Witam,

Słowem wstępu:
Jestem amatorem i posiadam malutkie akwarium 20l z samymi roślinami. Aby ułatwić im życie postanowiłem, że będę dodawał CO2 w postaci płynu/carbo. Pomimo tego, że raczej ciężko jest przedawkować CO2 posiadając same rośliny uznałem, że zainwestuje w tzw. drop checker... który nie działa?

Problem i historia:
Kupiłem zestaw na popularnym serwisie aukcyjnym szkiełko + płyn wskaźnikowy. Wiem, że są 2 typy płynu - jedne można rozcieńczać z wodą, drugie nie. Ja akurat mam płyn firmy NATTEC, który jak podaje producent na swojej stronie www, nie wymaga rozcieńczania z wodą. Tak więc zalałem mniej więcej pół identyfikatora płynem i umocowałem w rogu akwarium +/- w połowie wysokości. Odczekałem jakieś 4h i kolor płynu pozostał granatowy bez zmian. Dolałem więc płynu carbo (Rataj CO2 Vital) do akwarium i zostawiłem je na kolejne kilka godzin. Kolor płynu nadal granatowy. Znowu dolałem carbo, tym razem trochę więcej (1-2ml na 100l jak podaje producent, więc za drugim razem uznałem, że wleję 1ml). Nadal nic. Pomyślałem, że może dostałem jakiś trefny płyn, a więc odlałem troszkę na łyżeczkę i dolałem carbo - płyn natychmiast zmienił kolor z niebieskiego na żółty, czyli działa. Operację dolewania carbo przeprowadziłem jeszcze kilka razy za każdym razem zwiększając ilość dozowania carbo, jednak płyn wskaźnikowy ani drgnie, cały czas pokazuje niedobór CO2. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje...

Informacje:
W akwarium pracuje 24h filtr z deszczownicą, temperatura wody to 24stopnie, akwarium ma niecały tydzień, oprócz 4 roślinek jest tam jeszcze zatopiony korzeń (dociążony kamieniem), podłoże to JBL Aquabasis plus oraz substrat UNISOIL, nie posiadam pokrywy.

Parametry wody:
Cl2 - między 0, a 0,8g/l
pH - 7,5
KH - 6st d
NO2 - 2mg/l
NO3 - 50mg/l

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Postautor: jurkin » 16 października 21, 06:28

I nie będzie działać, carbo to rozczynczony aldechyd glutarowy, nie CO2.

Mateusz01
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 października 21, 23:02

Re: Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Postautor: Mateusz01 » 16 października 21, 08:16

Czyli płyn wskaźnikowy reaguje tylko w przypadku podawania CO2 np. z bimbrowni, innymi słowy w postaci gazowej. Zatem jak mogę kontrolować stężenie CO2 w moim akwarium?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Postautor: jurkin » 16 października 21, 15:51

Dokładnie tak. Płyn reaguje na stężenie CO2 rozpuszczonedo w wodzie. Nie ma metody kontroli carbo w wodzie, a przynajmniej nie słyszałem rzeby ktoś to robił za pomocą jakichś testów. Po prostu lej tyle ile producent zaleca i tyle, jak nie ma ryb śmiało morzesz podwoić dawkę. A tak nawiasem mówiąc to z gazem są dużo lepsze efekty, więc,, wskaźnik już masz ;)

Mateusz01
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 października 21, 23:02

Re: Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Postautor: Mateusz01 » 16 października 21, 22:59

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie! Zamówiłem dzisiaj zestaw CO2 (bimbrownia na żelu) i odkładam carbo na półkę :)

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: Problemy z płynem wskaźnikowym CO2

Postautor: Aquaman87 » 1 listopada 21, 13:57

odkładam carbo na półkę

żeby się nie przeterminowało i nie zmarnowało, możesz również dodawać carbo pomimo stosowania CO2. Nie zaszkodzi a może pomóc, tylko w rozsądnych ilościach.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości