Start akwa 105l - pytania i rozterki

treecool
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 2 września 21, 11:45

Start akwa 105l - pytania i rozterki

Postautor: treecool » 2 września 21, 12:02

Witam szanownych forumowiczów.
Jestem na etapie planowania startu nowego akwarium - będzie to baniak raczej "rodzinny" z obsadą jak najmniej wymagającą (gupiki, neonki innesa itp).
Sam baniak to 105l Aquael Leddy 75, do tego zestawu dodatkowo kubełek Eheim Classic 250.
Z racji na wątpliwą jakość oświetlenia, roślinność będzie złożona z raczej mniej wymagających gatunków roślin, wystrój oparty raczej o skałki - wszelkiego rodzaju korzenie mi się po prostu nie podobają :)
Przejrzałem już wiele ciekawych tematów, obejrzałem masę poradników i w wielu kwestiach mam jasność, niektóre jednak nadal nie są dla mnie uporządkowane.
Przechodząc do meritum, czyli próby zdania się na wiedzę bardziej doświadczonych - chciałbym się poradzić co do podłoża.
Chciałbym użyć jako substratu Dark Soil w miejscach obsadzania roślin, na to dać piasek "do piaskownicy" urozmaicając go delikatnie grubszym żwirkiem oraz częściowo na wierzchniej warstwie z przodu użyć ponownie Dark Soil który bardzo podoba mi się wizualnie.
Taki zamysł w zakresie podłoża pojawił się w mojej głowie, natomiast chciałbym poznać Waszą opinię na jego temat - nie jestem pewien czy takie rozwiązania sprawdzą się w praktyce :)

Druga kwestia to prośba o poradę w zakresie "dojrzewania" zbiornika. Jakie z waszego doświadczenia plany działania/ jakie konkretnie bakteryjne "wspomagacze" są najlepsze aby nie narobić sobie w tym okresie problemów ze stabilnością wody i glonami?

Z góry dziękuję za wszelką reakcję na tego posta - liczę na wywiązanie się ciekawych dyskusji które mogą okazać się pomocne nie tylko dla mnie, ale również innych osób mających podobne rozterki :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Start akwa 105l - pytania i rozterki

Postautor: osama » 3 września 21, 08:19

Witamy,
o jakość oświetlenie się nie matrw, proste rośliny ładnie rosną. Mam taki zestaw od kilku lat.

Z podłożem Ci nie pomogę, istnieje dla mnie wyłącznie piach i drobny żwir, ewentualnie ziemia pod żwirkiem.

Piasek "do piaskownicy" jest spoko, niestety będziesz musiał go kilkukrotnie przepłukać. Ja kupowałem jakiś czas temu płukany, po zalaniu wodą było przejrzyście. Koszt 30zł za 25kg, myślę że warto tyle poświęcić, by nie tracić czasu i wody.

Co do dojrzewania zbiornika, jestem zwolennikiem samoistnego dojrzewania i dozowania odrobiny pokarmu, aby bakterie nitryfikacyjne miały się czym żywić. Wiele osób wlewa jednak bakterie, o ile bakterie tlenowe mogą żyć w szczelnie zamkniętej butelce (forma przetrwalnikowa?). Możesz zatem coś kupić i dolewać, być może w butelce jest też pożywka dla bakterii i nie trzeba nic dodawać do zbiornika, ja jednak co kilka dni wrzuciłbym kilka płatków, robaczków, czy granulek pokarmu do akwarium, by mieć pewność, że bakterie mają co "jeść".
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości