Obsada zbiornika 112l

gr0h
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 21, 09:08

Obsada zbiornika 112l

Postautor: gr0h » 9 maja 21, 09:27

Witam, jestem tutaj nowy.
Przymierzam się do zakupu akwarium 112l, prosiłbym o pomoc w doborze obsady, sam wybrałem coś takiego i nie wiem czy wszystko tutaj pasuje, czy może czegoś brakuje.
5 kirysków
5 otosków
para pielęgniczek ramireza
4 molinezje
kilka gupików endlera
4 tetry
2 szczupieńczyki
Wszystko jest okej jak na tą pojemność zbiornika?
Jak na kosiarki 112l to chyba niestety za mało :(

Awatar użytkownika
Wojdu
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 stycznia 19, 18:56

Re: Obsada zbiornika 112l

Postautor: Wojdu » 9 maja 21, 22:37

Żeby dobierać obsadę musisz znać parametry wody, która będzie w tym akwarium tj. twardość oraz pH. A co do ryb to z wypisanych wyżej wyszedłby lekki miszmasz. Jeśli masz wodę miękką lepiej by było dać tam tzw. "ekipę sprzątającą" czyli np. około 10 kirysków, trochę więcej niż 5 otosków, ale 5 też może być, te pielęgniczki też by mogły zostać i do tego jeszcze jakąś małą ławicę z kilkunastu ryb np. kąsaczowatych; szczupieńczyki się tu do nich zbytnio nie nadają bo by ci mogły atakować inne ryby . Jeśli masz wodę twardą to kiryski do "ekipy sprzątającej" też się nawet nadają bo są tolerancyjne raczej co do parametrów wody; otoski wolą wodę miękką, ale przeżyją, więc mógłby się zamiast nich nadać glonojad syjamski w tym przypadku; gupiki mogłyby być 2 samce i 4-6 samic lub molinezje samca i 2 samice bo by się zbyt rozmnażały i szybko by ci zapełniły zbiornik. Do twardej wody się raczej pielęgniczki nie nadają, więc tutaj polecałbym akary cętkowane. Jeśli pierwszy raz zakładasz akwarium to nie wiem czy wiesz, ale musi ono jeszcze trochę czasu po zalaniu wodą i posadzeniu roślin dojrzeć przed wpuszczeniem do niego ryb. A co do kosiarek to tak, jest to trochę za mało.
:)

gr0h
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 21, 09:08

Re: Obsada zbiornika 112l

Postautor: gr0h » 10 maja 21, 08:29

Mam raczej twardą wodę, więc chyba muszę zrezygnować z otosków i pielęgniczek. A wiecie może coś o takiej rybce jak szczelinowiec leleupa? Podobno nie jest agresywny wobec rybek nie swojego gatunku i znajomy trzyma go w akwarium towarzyskim. Dogadałby się z kirsykami?

Awatar użytkownika
Wojdu
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 stycznia 19, 18:56

Re: Obsada zbiornika 112l

Postautor: Wojdu » 10 maja 21, 09:01

Szczelinowce nadają się do akwarium z biotopem Tanganiki, a do ryb, które chcesz mieć raczej pasowałby biotop południowoamerykański.
:)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości