Krasnorosty/ glony

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Krasnorosty/ glony

Postautor: MartaJab » 5 stycznia 20, 14:30

Zielony meszek porasta zwirek domek WSZYSTKO, Co zrobić z tym.fantem? Rosnie wszędzie, uzywalam niebieskiego płynu na sinice, ale i tak dalej rośnie. Jak didac zdjęcie?
Help :cry:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: Hunter » 5 stycznia 20, 15:28

Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: MartaJab » 5 stycznia 20, 16:22

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: Hunter » 6 stycznia 20, 10:26

To nie są sinice, więc żadne niebieskie płyny nie pomogą. To są krasnorosty.
Napisz jaką masz objętość akwarium
Jaki masz filtr
Ile masz ryb i jakie
Czym je karmisz
Jak często i ile wody podmieniasz
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: MartaJab » 6 stycznia 20, 14:28

112 l,
Filtr Aquael Tzn 3, lawa i gapka na zasys
5 gurami, 1 razbora, 1 danio, 3 guziki, 2 sumiki, 2 glonojady,
Karmie żywa I mrożona larwa wodzienia, platkami i granulkami Tetra,
Podmianki robię raz na jakis czas, dolewam tylko.wody kiedy wyparuje

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: Hunter » 7 stycznia 20, 08:42

Zmniejsz obsadę, karm mniej obficie. Podmiany wykonuj systematycznie co tydzień w ilości około 30%. Czyli zlewasz ok 25-30l i wlewasz świeżej.
Krasnorosty powstają w tak zwanej "starej wodzie", czyli zbyt małe podmiany, niedostateczna filtracja, przerybienie i przekarmienie. Akwarium zwyczajnie nie radzi sobie ze związami przemiany materii ryb. To zbyt mały ekosystem aby funkcjonował samodzielnie bez podmian.

I dobra rada, bo pewnie trend prowadzenia akwarium bez podmian wyczytałaś w internecie. Nie wierz we wszystkie głupoty wyczytane w internecie typu "ja nie podmianiam wody i wszystko jest OK", "po co podmieniać wodę" itp. Ludzie wypisują różne głupoty i prowadzą swoje akwaria różnymi metodami, a każde akwarium jest inne i do tematu trzeba podejść indywidualnie. Tego typu metody prowadzą do problemów jak u Ciebie. Każdy mądry nie podmienia wody, póki nie nabawi się problemów z krasnorostami ;) Czasami to kwestia tygodni, czasami miesięcy. Wszystko zależy od filtracji, ryb, użytej karmy i jakości używanej wody. Jeśli masz problemy z krasnorostami to trzymaj się podstaw pielęgnacji akwarium, którymi są systematyczne podmiany.

W ramach walki z glonami możesz ścierać je gąbką, albo kartą płatniczą z szyb, sprzęt możesz wyjąć z akwarium i wyszorować, podobnie ozdoby typu korzeń, kamienie itp. Wierzchnią warstwę żwiru możesz zebrać i wypłukać. Najgorzej pozbyć się plagi z roślin i innych rzeczy których nie da się wyjąć z akwarium. Polecam nawóz typu Carbo. Np Blue-Line Carbo, który działa toksycznie na krasnorosty i glony nitkowe. Jak używać nawozu w walce z krasnorostami opisywałem w swoim temacie z akwarium wraz ze zdjęciami. Powodzenia: viewtopic.php?f=40&t=36233&start=15#p307971
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: MartaJab » 7 stycznia 20, 19:46

Super wielkie dzieki za szczegolowa odpowiedz! Wiedziałam, że tu zawsze mogę liczyć na fachową pomoc. Tak zrobię!!

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: snuffkin78 » 19 stycznia 20, 21:01

Ja od siebie dodam (akurat toczę walkę w swoim zbiorniczku), że warto zmniejszyć natężenie oświetlenia - u mnie zielony meszek występuje głównie tam, gdzie jest najjaśniej. A karbo rzeczywiście robi robotę - rośliny wystrzeliły, glony z roślin się wycofują.
Nie przekarmiać załogi, podmiany wody, nie grzebać w podłożu :-)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: Hunter » 20 stycznia 20, 15:18

Zmniejszenie oświetlenia nie pomaga na krasnorosty. Mają mało chlorofilu, żyją nawet w pół mroku i doskonale sobie radzą.
Zaciemnienie działa na zielone glony (nitki, pył, mech, wata). Bez światła obumierają komórki chlorofilu, glon głoduje i obumiera.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: snuffkin78 » 20 stycznia 20, 17:42

@Hunter, masz całkowitą rację, ja zwalczam zielone. Krasnorosty mam, ale na razie w ilościach śladowych które trudno uznać za inwazję.

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: Krasnorosty/ glony

Postautor: snuffkin78 » 13 kwietnia 20, 14:51

Ech, i się przeliczyłem. moje krasnale wymknęły mi się spod kontroli. A dlaczego, już wyjaśniam, niech to będzie dla innych wskazówką. Zaczęło się od tego, że zaczął mi szwankować filtr. Ot, potrafił się na dzień, lub pół zatrzymać - ewidentnie coś z silniczkiem. Jak już zainstalowałem drugi, to... mój mały kochany urwis zrobił w akwarium "zupę" - generalnie roślinki powyciągane, korzenie poprzestawiane, tumany mułu spomiędzy kamieni do słupa wody. Nie dowiedziałem się, jaki był cel tej operacji :-)

I tutaj mój błąd - od razu trzeba było soft restart zrobić, a tak - destabilizacja, krasnorosty w postaci szarych pędzelków i grubego nalotu porosły niemal wszystko.

Zwiększenie objętości podmian, solidne odmulanie, carbo - nieproszeni goście zaczynają się w większości wycofywać (ten czerwony kolor nawet mi się podoba), ale chyba jednak muszę w sobotę wyciągnąć i wygotować korzenie, na których jest tego najwięcej. Szkoda mi heńka, który się chyba nie podniesie, bo cała reszta ładnie odbija...

Wnioski? Kluczowy tu jest chyba fosfor, czyli jego nadmiar. Czystość przede wszystkim, a małe ogniska tego g... lepiej dusić w zarodku. Ostatecznie czeka mnie pełny restart z wymianą podłoża i roślin, ale na razie walczę.

Obrazek

Obrazek

Parametry - paski JBL'a:

NO2 - 0
NO3 - na pierwszym okienku, czyli jak zwykle
Ph - 6.8
twardość jedna i druga w normie.

Jakiś test na fosfor muszę kupić...

25 litrów, 6 neonów innesa, helmet, ampularia, oświetlenie aquael retrofit sunny LED, 8w, 6500K (mocno przysłonięte), około 12-14h.

--
Pozdrawiam, Krzysztof

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości