Neony Innesa - problem z żywieniem

Putonsky
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 listopada 19, 22:42

Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Putonsky » 23 listopada 19, 22:55

Dzień dobry!
Około dwóch tygodni temu zdecydowałem się na zakup gotowego zestawu Diversa ze zbiornikiem 25 litrowym. Poszperawszy w internecie, zdecydowałem się obsadzić je pięcioma neonami innesa i dwoma krewetkami amano, dodatkowo dwa Helmety. Podłoże żwirowe, woda 25 stopni, dwie rośliny - moczarka i Hygrophila carymbosa. Dodatkowo niewielki korzeń zakupiony w sklepie akwarystycznym, by się miały zwierzaki gdzie chować.

Po około 10 dniach pojawiła się rybia ospa...zwalczyłem podniesieniem temperatury w zbiorniku i dodaniem zieleni malachitowej. Ospa pzeszła, uznałem, że parę dni utrzymania wyższej temperatury dobrze zrobi wyplenieniu całkowitemu wirusa z wody (którą już raz podmieniałem, swoją drogą, "odstawszy ją" uprzednio w misce przez 24 h).

Do sedna: Jedna ryba padła, pozostałe mają się niby dobrze, ale nie trzymają się w stadzie i jedzą...dziwnie. Dostają jedzenie raz dziennie, mocno pokruszone płatki, żadna rybka nie podplywa do powierzchni wody by łapać karmę, natomiast opadające na dno platki łapią, gdy te są nieopodal. Wybarwienie mają też różne, jedna z pozostałych przy życiu ryb jest mocno bledsza od reszty. No i nie są zbyt żywotne - często pojedynczo chowają się gdzieś pod korzeniami czy filtrem. Zmieniłem już światło na dużo słabsze, bo faktycznie o wiele za mocno oświetlałem akwarium na początku...
Czy jest coś jeszcze, czego nie zauważyłem, pominąłem?

Pewnie narobiłem mnóstwo błędów, potrzebuję fachowej porady.

Pozdrawiam serdecznie i witam się z Forum, przy okazji!

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: jurkin » 24 listopada 19, 03:49

Neony Innesa - problem z żywieniem

To nie jest problem, neony tak mają że wolą wyłapywać pokarm z toni niż z powierzchni. Prawdziwym problemem tu jest litraż akwarium, nic dziwnego że nie są żywotne, niby gdzie mają pływać. Nie wiem w jakim internecie szperałeś, ale wątpię żeby kto kol wiek kto ma jakie kol wiek pojęcie o akwarystyce polecił by neony do 25l.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Anka cyganka » 24 listopada 19, 13:47

25 litrów to za małe akwa na neony. Ryby wpusciles od razu po zalaniu akwa czy odczekales jakiś czas ? Neony nie pływają w lawicy jeżeli jest ich 5 sztuk a te co masz to wolę robią samowolke z pływaniem .

Putonsky
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 listopada 19, 22:42

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Putonsky » 24 listopada 19, 23:44

Cholera, no gdzieś w jakimś źródle wyczytałem że innesa jako jedyne neony nadają się do nano akwarium. Cóż. Oddam je chętnie, nie chcę zwierzaków męczyć, niedaleko mam sklep akwarystyczny, jak się okazało niedawno, więc ogarnę wartko.
Woda stała osiem dni w akwarium zanim kupiłem obsadę. woda i rośliny najpierw :)

Póki co faktycznie chętnie jedzą, wyglądają już zdrowo, ale skoro im smutno bo mało miejsca to oczywiście, że oddam je w lepsze warunki.

Pytanie - co kupić. Bojownika i parę krewetek dodatkowo?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Hunter » 25 listopada 19, 15:30

Jeśli chcesz je oddać to dobra decyzja. Nim to zrobisz, to skręć im temperaturę (natychmiast). 23*C jest dla nich optymalne. Ospałość, brak żywotności, blade kolory to częste objawy po ospie. Ryby muszą zregenerować swój organizm. A do tego wysoka temperatura jaką ustawiłeś (Zapewne około 28-30* albo wyżej) jest dla tych ryb bardzo męcząca.

Bojownik OK, ale krewetki będą miały zbyt ciepło.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Putonsky
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 listopada 19, 22:42

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Putonsky » 25 listopada 19, 23:46

To było tak, że dwa dni po podniesieniu temperatury i dodaniu zieleni z ryb zniknęły wszelkie plamy. Pomyślałem, że dobrze będzie im jeszcze ze dwa dni temperaturę 30 stopni utrzymać...drugiego dnia zaalarmowało mnie zachowanie ryb wyraźnie szukających tlenu, więc temperatura poszła w dół, dla jednej rybki za późno, jednak. Tak czy siak, obecnie dziewuchy mają 24*C, są pięknie wybarwione, jedzą z apetytem i wyglądają ok.
Co nie zmienia faktu, że oddam je albo do sklepu (o ile przyjmą) albo komukolwiek, kto zechce się nimi zaopiekować i ma warunki:)
A krewetki są po pierwszej wylince właśnie:)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Anka cyganka » 26 listopada 19, 10:10

Do 25 litrów to najlepiej bojownik, biotopowy zbiornik super może wyglądać nawet z jedna ryba lub krewetki i ślimaki.

Putonsky
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 listopada 19, 22:42

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Putonsky » 26 listopada 19, 14:27

Na stronie platnica.pl wyczytałem, że na taki litraż nawet para bojowników dałaby radę... Pytam tu, czy ma to sens, nie ukrywam, że miło byłoby mieć parę tych ryb, bo choć bojownik to ponoć samotnik, to może byłoby mu raźniej z dziewuchą u boku :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Hunter » 26 listopada 19, 15:45

Plantica to sklep. Do sklepów nie chodzi się po porady. W sklepie usłyszysz wszystko czego chcesz, bylebyś więcej kupił.
Bojowniki trzyma się w haremach, minimum 1 samiec i 2 samice, a jeszcze lepiej 3 i więcej. Samce są agresywne wobec swojego gatunku, trzymanie ich w parach to ciągły stres dla samicy. Dostaje ostre baty od samca. Na harem akwarium jest stanowczo za małe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Putonsky
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 listopada 19, 22:42

Re: Neony Innesa - problem z żywieniem

Postautor: Putonsky » 29 listopada 19, 02:59

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Neony pójdą do zbiornika 100l - u rodziców na strychu leży, szczelny, to czemu go nie zagospodarować:) w 25 litrach będą krewetki. O.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 73 gości