Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

tatacozarybkamilata
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 12 sierpnia 19, 17:56

Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: tatacozarybkamilata » 12 sierpnia 19, 18:15

Witam serdecznie.

To pierwsze akwarium z jakim mam styczność - jeśli można tak powiedzieć, ponieważ to kostka 20l. Jak to często bywa, chciał ojciec synowi przyjemność zrobić a teraz musi dbać :)

Kostka założona 13 dni temu. Podłoże to biały przepłukany wielokrotnie żwir. Filtr to Aquael Pat Mini, który działa 24/7 na 1/3 mocy. Wylot ustawiony ku górze. Światło, to lampa Smart Aquael i świeci od 9:00 do 22:00.

Jeszcze 4 dni temu woda w akwarium była nienaganna. Przez ostatnie 2 - 3 dni zaczęło się robić coś niedobrego. Woda staje się brunatna (herbaciana) i zaczyna pachnieć w niepokojący sposób (jeszcze nie śmierdzi, ale coś "czuję", że będzie coraz gorzej). Na kamieniu zbiera się masa nalotu. Wczoraj wymiana wody około 25% i dolana odstana 4 dni woda kranowa + Aqua Safe. Po wymianie wody, myślałem, że będzie lepiej - nie jest.

Podpowiedzcie czy zacząć się martwić, czy zaczekać aż się samo wszystko unormuje.

Zdjęcia obecnego stanu - >
https://drive.google.com/drive/folders/ ... mAoCprtIXh

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: Hunter » 13 sierpnia 19, 04:48

Nalot to okrzemki, glony te powstają w nowo założonych akwariach. Trzeba je przetrzymać.
Kolor wody zapewne od kokosa. Też nie ma się czym martwić, trochę garbników w wodzie akurat wyjdzie na zdrowie dla bojownika.
Ale obsada... Zbyt duża na to akwarium i niewłaściwie dobrana. Może tam zostać jedynie sam bojownik, reszta ryb nie powinna się tam znaleźć. Reaguj szybko, będzie mniej problemów na przyszłość z rybami.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tatacozarybkamilata
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 12 sierpnia 19, 17:56

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: tatacozarybkamilata » 13 sierpnia 19, 18:01

Zgadzam się co do obsady. To moja zwykła niewiedza poparta słowami Pani z zoologicznego - "tak, można" .."nie będzie problemu".
Póki co musi tak zostać bo nie mam co zrobić z Danio. Ryby się nie gonią, nie podgryzają. Wiem, że mają za mało miejsca - docelowo coś wymyślę.

Jeśli chodzi o rozwój sytuacji z glonami, to zaczęły zarastać szyby. Jakieś porady ? Czyścić? .. Świecić, nie świecić .. Napowietrzać czy nie .. Cokolwiek ? :)

Foto: https://drive.google.com/file/d/1b_m0kO ... XOS1jV8CHd

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: Hunter » 14 sierpnia 19, 13:20

No to widzę, że oprócz okrzemków odwiedziły Cię też nitki :lol: No niestety glony będą narastać. Za małe akwarium na zbyt dużą ilość ryb. Karmiąc ryby wydzielają one do wody naturalne nawozy, a ich nadmiar sprzyja rozwojowi glonów.
Możesz coś kombinować ze zbieraniem tego, zmniejszeniem/skróceniem czasu oświetlenia, ale to tylko pół środki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: Maron18 » 14 sierpnia 19, 20:12

Na glony nitkowate polecam otoski i krewetki Amano, miałem z tymi glonami problem, ale dzięki rybom i Amano został w pełni rozwiązany :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: Hunter » 15 sierpnia 19, 07:29

Raczej dzięki Amano, bo otoski nie mają przystosowanego otworu gębowego do zjadania nitek ;) Pył, zielenica to tak.
No ale jeszcze tylko Amano tam brakuje do kompletu... :roll: :roll:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tatacozarybkamilata
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 12 sierpnia 19, 17:56

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: tatacozarybkamilata » 15 sierpnia 19, 11:24

Dodawanie do tego akwarium Amano to chyba nie najlepszy pomysł, ze względu na wielkość baniaka i jego obecną obsadę :/ No chyba, że się mylę. Mogę zrezygnować z 5szt danio i zostawić tylko Bojka - czy wówczas będzie można dodać jakieś Amano ? a jeśli tak, to jaką ilość ?

Maron18

Re: Czy czas się martwić ? - Brunatny nalot - Glony?

Postautor: Maron18 » 15 sierpnia 19, 17:23

Hunter pisze:Raczej dzięki Amano, bo otoski nie mają przystosowanego otworu gębowego do zjadania nitek ;) Pył, zielenica to tak.
No ale jeszcze tylko Amano tam brakuje do kompletu... :roll: :roll:

U mnie łącznie z Amano zjadły całe glony, że nie ma ani kawałka, a wszystko było nimi oplątane. Jedne zjadły jeden rodzaj, drugie może drugi, ale glonów nie ma. Kupiłem Amano do kilku bojowników w 30l, one tych krewetek nie zjedzą bo są za duże na ich pyski.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości