nowy członek forum i pytania

Simmi123
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 9 lipca 19, 09:06

nowy członek forum i pytania

Postautor: Simmi123 » 9 lipca 19, 10:48

Witam,

Nie znalazłem na forum żadnego działu z rodzaju "przywitalni" więc przedstawię się tutaj... Miło mi Szymon jestem, początkujący akwarysta z Białegostoku.

Akwarium wystartowałem 18 kwietnia 2019. Zbiornik to 260l, h=60cm. Akwa na ziemi ogrodowej pokrytej żwirem. Przez 10 dni akwa stało z wodą i czekało aż się "ustabilizuje". Później wjechały rośliny a po około 6 tygodniach od startu pierwsze ryby. Na początku wszystko szło jak po maśle, rośliny rosły a ryby śmigały ochoczo po całym akwa. Do filtracji użyty jest nfc-1500. Oświetlenie to paski ledowe w sumie 130W. Po jakimś czasie pojawiły się okrzemki. Z początku bagatelizowałem sprawę bo było ich bardzo mało, później jednak kiedy już nie dało się na nie patrzeć do czyszczenia szyb wjechały ślimaki a na ochronę liści wpłynęły do akwa 3 malutkie otoski. Musze przyznać że w tamtym czasie z problemem poradziły sobie idealnie i okrzemki doszczętnie zniknęły.

Do kolejnych problemów zaraz przejdę ale może w tej chwili o obsadzie:

2x Skalary - i tu pierwsza ciekawostka/dziwactwo otóż oba skalary wjechały do akwa w tym samym momencie i oba były tej samej wysokości ~2cm. Mijają tygodnie i jeden rośnie (ma już około h=5cm) drugi natomiast "stoi" ze wzrostem w miejscu. Nie nazywam tego problemem bo zakładam że różne ryby mogą rosnąć w różnym tempie ale nie ukrywam że powód takiej sytuacji mnie zastanawia.

4x gurami marmurkowe - zero kłopotów, ryby szczęśliwe, wiecznie głodne, rosną jak na drożdżach, śmigają po akwa i ganiają się w szczęściu i harmonii

4x kiryski - tu też problemy nie istnieją, ryby nie robią nic innego tylko jedzą i rosną.

3x wcześniej wspomniane otoski które teraz ociągają się z usuwaniem okrzemków i te znowu zaczynają się pokazywać.

3x ornatusy (było więcej bo chyba 6 ale część padła na początku) te co zostały mają się świetnie. Dodam że średnio mi się one podobają w tym zbiorniku i zastanawiam się co z nimi dalej robić. Póki co pływają i rosną

10x danio które mega mi się podobały ale systematycznie padały od samego początku i nie ostał się ani jeden. Aktualnie myślę by jeszcze raz je intodukować w ilości około 15x bo bardzo podobały mi się jak pływały w ławicy. Jednocześnie dodam że inne ryby które mogły by spełniać rolę "ciekawych, małych i pływających w ławicy średnio mnie interesują".

i na nkoniec:
4x coś co zostało mi sprzedane jako brzanki jednak nie są to brzanki i tu pojawia się moje pierwsze pytanie co to za ryby? Dodam tylko że z początku były tej samej wielkości natomiast teraz 2 sztuki są zauważalnie większe od 2 pozostałych.
https://zapodaj.net/ce4ae74550914.jpg.html
https://zapodaj.net/1c5223cb198af.jpg.html

Ryby karmię płatkami. Wiem że zróżnicowanie było by wskazane i na dniach na pewno coś im urozmaicę w diecie. Zbiornik nawożę CO2 z bimbrowni jednak dyfuzor z kostki lipowej uważam za działający zupełnie nieprawidłowo i czekam właśnie na dyfuzor zamówiony od chińczyka.

Kolejnym problemem na jaki natrafiłem (i wiem że chyba nikogo nie ominie bo tak "mówią internety") to krasnale. Nie ma ich wiele i od około 7 dni utrzymują się na stałym poziomie który jest do zniesienia. Boję się jednak że może być jak w przypadku okrzemków i tu moje pytanie: jaką rybkę byście polecili by zjadła mi to świństwo?

Ostatni problem jednak największy to problem z roślinami: z początku wszystko było bez problemu jednak po czasie ludwigia zaczęła gubić dolne liści. Dodatkowo na pewno jej nie pomogłem odcinając szczepki bo chciałem ją rozsadzić by była gęstsza. Rezultat taki że starsze rośliny zgniły a młode świeżo posadzone broniły się dłużej ale zgniły także. Dodam tylko że reszta roślin w miarę sobie radzi a anubiasy wręcz eksplodują i wypuszczają nowe liście już chyba codziennie

Na koniec poglądowe zdjęcie całego akwa. Mam nadzieję że ktoś się zechce pochylić nad moimi pytaniami i problemami i udzieli mi jakiejś pomocy.
https://zapodaj.net/37163bda1aee9.jpg.html

całkiemzielony
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 września 09, 17:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: nowy członek forum i pytania

Postautor: całkiemzielony » 11 lipca 19, 14:21

Cześć te rybki wyglądają mi na pielęgniczki boliwijskie tylko słabo wybarwione mogę się mylić, a co do roślin to podobno od ledów będą z czasem gnić lub czarnieć. Też mam led w 240l i rośliny wysokie ( Valisneria Spiralis) zaczynają brązowieć od góry.

Simmi123
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 9 lipca 19, 09:06

Re: nowy członek forum i pytania

Postautor: Simmi123 » 16 lipca 19, 09:05

już wiem że to ziemiojady

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości