Krasnorosty

Jawwl
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwietnia 19, 03:32

Krasnorosty

Postautor: Jawwl » 22 kwietnia 19, 08:45

Hej wczoraj na wieczór pojawiły się krasnorosty.... Moje pytanie jak je zwalczajcie jakie macie sposoby na tego glona.... Ja dziś wyciolem trochę roślin przez to. Z. Tego co wiem ciężko to zwalczyć ..

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 19, 05:30

Jeśli nam brak wiedzy to wszystko wydaje się trudne.
Są sposoby na walkę z krasnorostami.
Najpierw należy zająć się przyczyną ich powstawania a jest to:
1. Dużo odkładającego sie mułu i szlamu na dnie akwarium - należy zbierać muł z grubsza za pomocą węża do podmian wody. Robisz podmianę połączoną z odmulaniem, a wodę wylewasz co ścieków
2. Długo nie czyszczone filtry kubełkowe - po kilku miesiącach w filtrze odkłada sie muł, który zaczyna się rozkładać. Należy wyczyścić filtr płucząc wkłady w wodzie w wiadrze spuszczonej z akwarium podczas podmiany
3. Gnijące szczątki roślin - należy usuwać gnijące i obumierające części roślin
4. Zbyt małe/rzadkie podmiany - należy zwiększyć częstotliwość lub podmieniać więcej wody.
5. Nadmierne przekarmianie ryb - ryby jedzą za dużo, przez co zbyt dużo wydalają do wody. Zmniejszyć racje żywnościowe pamiętając, że głodna ryba to ryba zdrowa.
6. Przerybienie akwarium - zbyt dużo ryb (lub zbyt duże ryby) w zbyt małym akwarium.

Przeanalizuj swoje działania i popraw się :)

Spowoduje to zmniejszenie przyrostu krasnorostów
Teraz czas na walkę ze skutkami, bo krasnorosty same z siebie nie znikną.
1. Walka mechaniczna - wyjmujesz i szorujesz kamienie/korzenie/sprzęt i wszystko na czym rosną krasnorosty a można to wyjąć - czyli pozbywasz sie ich mechanicznie.
2. Zastosowanie nawozu dla roślin o nazwie Carbo działa drażniąco na krasnorosty. Opisywałem metodę walki na własnym akwarium w tym temacie: viewtopic.php?f=40&t=36233&start=15#p307971 a środek którego używałem to bardzo popularny nawóz dla roślin z linii nawozowej Blue-Line Carbo.

Pamiętaj, że dla wielu krasnorosty to naturalna ozdoba akwarium. Mają swój urok i jeśli występują w ilościach umiarkowanych to można z nimi żyć w zgodzie. Problem zaczyna się kiedy zaczynają narastać masowo przechodząc w plagę, wtedy należy działać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Jawwl
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwietnia 19, 03:32

Re: Krasnorosty

Postautor: Jawwl » 23 kwietnia 19, 07:42

Hunter staram się ogarniać podmiana wody właśnie była niedawno. W tym wczoraj też to zrobiłem, i staram sie jeszcze zmniejszyć pH wody. Bo wiem że nie lubią mniejszego pH . Ryb za dużo myślę że nie ma , są same małe rybki Zalobniczki Zamienniki Kirysy Kilka Danio oraz Neonów a akwarium jest tak mi się wydaje 70l . Nie przekarmiam dostają raz dziennie . Mam odmulacz więc staram się dno ładnie wysprzątać z odchodów i roślinek . A krasnorosty napadły mi na trochę roślin i nie wygląda to estetycznie jak dla mnie .... Praktycznie robię to wszystko co napisałeś więc bd patrzył zmiany ....

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 19, 14:16

Hunter staram się ogarniać podmiana wody właśnie była niedawno. W tym wczoraj też to zrobiłem,

Co znaczy "niedawno"? Z jaką częstotliwością robisz podmiany i ile procent wody podmieniasz?
Jawwl pisze:Ryb za dużo myślę że nie ma , są same małe rybki Zalobniczki Zamienniki Kirysy Kilka Danio oraz Neonów a akwarium jest tak mi się wydaje 70l

Nie podałeś konkretnych ilości, ale po 2-3 ryby z danego gatunku które wymieniłeś to już dużo jak na 70L akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Jawwl
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwietnia 19, 03:32

Re: Krasnorosty

Postautor: Jawwl » 23 kwietnia 19, 16:53

Znaczy raz w tyg. Wymianialem w poniedziałek niestety 12 l Bo Syn mi wylal resztę . A dolać muszę jeszcze ok 10 do tego stanu jaki był . Mam po 2 szt praktycznie Zalobniczki Zamienniki 1 Kirysa 5 Neonów. I 3 Danio

Jawwl
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwietnia 19, 03:32

Re: Krasnorosty

Postautor: Jawwl » 23 kwietnia 19, 18:30

Jak mówisz że jest za dużo to ile powinno być ryb. ???? Nieraz jak czytam to ludzie mają jeszcze więcej w nie większych akw...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Krasnorosty

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 19, 20:06

Nie musisz mi tłumaczyć, wiem co ludzie w domach mają i to jest straszne. Ludzie po prostu nie rozumieją, że ryby wydalają do tej samej wody w której żyją i że trzymają ryby w całkowicie sztucznych warunkach a ryby mają przecież swoje wymagania uwarunkowane genetycznie. Ryba naturalnie żyjąca w wartkim zimnym strumyku nigdy nie będzie się zdrowo rozwijała w zbyt ciepłej i zastanej wodzie w akwarium ze słabą cyrkulacją wody i na odwrót. To tylko tak obrazowo napisane, podobnych niuansów jest wiele, dlatego obsada zbiornika powinna być przemyślana i odpowiednio dobrana.
12L to zbyt mało na 70l akwarium. Obowiązkowo około 20-25l wody co tydzień powinieneś podmieniać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Jawwl
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwietnia 19, 03:32

Re: Krasnorosty

Postautor: Jawwl » 24 kwietnia 19, 04:06

Szczerze to tyle miałem przygotowane . Oki bo na początku myślałem że to za dużo jednak. Dzięki za wskazówkę.
Często przeglądam to forum czytam itd. I uważam że w tym litrażu akw. Mam małą obsadę.... Mała ilość rybek....
Ale widać bd musiał jeszcze zmniejszyć ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości