POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

bartekjazz
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 19, 16:34

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: bartekjazz » 11 kwietnia 19, 19:56

dzięki wogóle za porady mnóstwo się od ciebie dowiedziałem dopiero robię pierwsze kroki w akwarystyce jeszczę się naczytam z czasem może jak już wystarczająco będę wiedział wyjidzie mi fajny zbiornik i będę wiedział jak prawidłowo o niego dbać

ja mam taki kuchenny filtr do wody on by zbił twardość wody i ją zmiękczył ?
https://www.ceneo.pl/21604523

no i czy taki jeden worek wystarczy ?


https://www.plantagarden.pl/podloza/629 ... l-ada.html

czy raczej

https://www.plantagarden.pl/podloza/629 ... l-ada.html

i co sądzisz o tym ?

https://www.plantica.pl/produkty/podloz ... lad-2l-991

wyczytałem różne opinie że po zalaniu woda może być bardzo mętna i trzeba robić częste duże podmiany prawie całej wody albo że poczekać kilka godzin aż filtr to przefiltruje i będzie ok a ty co myślisz

tam jest zestaw tych azjatyckich nie mogę znaleść tych roślinek trawiastych :/
no i i czym to nawozić
i poradziłbyś co z oświetleniem bo chwilowo mam inne i czy może dać jakieś dedykowane ?flower r glo ?tam pisałem o tym wcześniej
czy naprawdę tyle rodzajów testów wody jest konieczne ?
tam na tej stronie co podałeś nie mogłem znaleźć tej lawy dzięki bardzo za odp
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 19, 21:05 przez bartekjazz, łącznie zmieniany 6 razy.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: jurkin » 11 kwietnia 19, 20:14

Czytasz w ogóle odpowiedzi ?

bartekjazz
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 19, 16:34

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: bartekjazz » 11 kwietnia 19, 21:11

no czytam...

a tam jeszcze dodałem kilka wątków do posta niewiem czy to wszystko przecytałeś

bartekjazz
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 19, 16:34

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: bartekjazz » 11 kwietnia 19, 21:16

wymiary

40x25x30cm

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: Hunter » 11 kwietnia 19, 21:38

Wymagana ilość podłoża do akwarium o wyżej podanych wymiarach: 4 * 2,5 * 0,4 = X
Wynik wychodzi w litrach. Policz sobie ;)

Podłoże należy zalać wodą RO, następnie zlać praktycznie do zera i zalać świeżą RO zmieszaną z kranówką w odpowiednich proporcjach. Proporcje kranówki do wody RO określa się za pomocą testu Zoolek Ca / Mg. Po zalaniu akwarium powinno dojrzewać około 2-3 tygodnie nim trafi tam bojownik.

Akwarium należy nawozić nawozami, np dedykowanymi do podłoża też firmy ADA: https://peha68.pl/nawozy-ada-nowa-linia albo coś tańszego, nie dedykowanego np Blue-Line, tutaj byłoby więcej kombinowania z nawożeniem.

Czy wszystkie z wymienionych wcześniej testów są konieczne? Myślę, że tak. Masz zerową wiedzę na temat akwarystyki i zaczynasz zabawę od szklanki zatem na wstępie masz pod górkę. Gdziekolwiek i kogokolwiek poprosisz o pomoc będą Cię pytali o parametry wody (nie tylko tu na forum ;) ).

Azjatyckich trawników nie kojarzę. A przynajmniej nie mam ich w głowie podzielonych na "azjatyckie" i "inne", więc nie pomogę z doborem azjatów. Twój baniak i tak nie będzie przypominał biotopu, więc nie ma sensu upierać się przy roślinach z Azji. Przynajmniej ja tak sądzę.

W sklepie do którego link podałem jest lawa. Podesłałem Ci bezpośredni link kilka postów wcześniej, więc nie wiem z czym masz znowu problem.

Kuchenny dzbanek nadaje się do kuchni a nie do akwarystyki. Nie Tobie pierwszemu przyszło to na myśl i nie Ty pierwszy się na tym przejedziesz, ale próbuj jak chcesz. Nie będę tłumaczył dlaczego to fatalny pomysł bo i tak nie zrozumiesz. Skoro z matematyka w szkole było ciężko to z chemią pewnie też. Jeśli jednak zdecydujesz się odpalić baniak zgodnie ze sztuką to popytaj na stacji benzynowej o butelki z wodę demineralizowaną, albo w tesco / castoramie / obi poszukaj wody do żelazka.

Na temat oświetlenia nie wypowiem się, bo nie wiem jakie aktualnie posiadasz (belka, pokrywa, świetlówka, led, moc, rodzaj, barwa światła, jakiekolwiek szersze dane techniczne byłyby niezbędne do dalszej dyskusji).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bartekjazz
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 19, 16:34

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: bartekjazz » 12 kwietnia 19, 01:40

hmmmmmmmmmmmmmmmm o Jeryniu ......normalnie im więcej się pytam i czytam tym mniej wiem

to
ja nie mam filtra do wody Ro, mam wodę destylowaną za rogiem na stacji benzynowej mam pytania jeszcze do tego wątku ale najpierw czy taka woda destylowana może być zamiast RO?

jeżeli chodzi o te nawozy no mam pieniądze ale płacić za 180 ml 60 zł czyli co 15 dni ( około) nowa buteleczka a tych nawozów jest dużo to już jest trochę burżuazja ja obecnie używam aqua art planta garnier carbo na noc makro red na dizeń to ta seria jest kiepska?

dobra , to zaopatrzę się w te testy

no z roślinkami jak mówisz że biotopowe to bez sensu to co byś polecił na początek łatwego ale ładnego baniaka może trochę czerwieni no i i fajny i łatwy trawnik dla turbo amatora akwarystycznych wrażeń ;) no co do tej wody destylowanej to musiałbym co tydzień jechać po 5 litrowy baniak na podmiany ?

o oświetleniu już pisałem ale wkleję jeszcze raz
to jest belka którą mam obecnie ale padły mi świetlówki
https://www.ceneo.pl/55016537
czy do takiej belki dałoby się dokupić jakieś dedykowane oświetlenie np flora glo ?
a teraz puki co mam kiedyś zakupioną
https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 7128048589

światło jest dużo dużo jaśniejsze

to w ramach podziękowań podsyłam fajny kawałek ;) ( (jak lubisz jazz )

https://www.youtube.com/watch?v=IcvrNMHp4KE

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: Hunter » 12 kwietnia 19, 05:34

bartekjazz pisze:ja nie mam filtra do wody Ro, mam wodę destylowaną za rogiem na stacji benzynowej mam pytania jeszcze do tego wątku ale najpierw czy taka woda destylowana może być zamiast RO?

Tak, mniej więcej to jest to samo.

bartekjazz pisze:jeżeli chodzi o te nawozy no mam pieniądze ale płacić za 180 ml 60 zł czyli co 15 dni

Takie ceny ma ADA, no ale już wiesz, że to górna półka.
Podałem też inne propozycje nawozów.
Akurat na Aqua Art daleko nie zajedziesz :/

bartekjazz pisze:no z roślinkami jak mówisz że biotopowe to bez sensu to co byś polecił na początek łatwego ale ładnego baniaka może trochę czerwieni no i i fajny i łatwy trawnik dla turbo amatora akwarystycznych wrażeń no co do tej wody destylowanej to musiałbym co tydzień jechać po 5 litrowy baniak na podmiany ?

Chłopie... Trzeci raz napiszę...

bartekjazz pisze:o oświetleniu już pisałem ale wkleję jeszcze raz
to jest belka którą mam obecnie ale padły mi świetlówki
https://www.ceneo.pl/55016537
czy do takiej belki dałoby się dokupić jakieś dedykowane oświetlenie np flora glo ?
a teraz puki co mam kiedyś zakupioną
https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 7128048589
Poddałem Ci propozycję listy roślin. Zdaje się, że nawet nie zadałeś sobie trudu sprawdzić jak one wyglądają. Na liście jest wszystko czego oczekujesz.

Belka na świetlówki którą posiadasz jest bardzo dobra. Możesz do niej wmontować każdą świetlówkę 8W (nie ledową), zatem jeśli znajdziesz takową z flora glo to śmiało montuj.
Wybierając między belką świetlówkową a aquael leddy, zdecydowanie lepiej wypada świetlówkowa. Aquael leddy nie opłaca się montować w małych akwariach. Oszczędności na prądzie niezauważalne, a jakość światłą gorsza (mimo że dają więcej światła, to jest ono mniej wykorzystywane przez rośliny niż przy świetlówce typu plant/flora; świetlówki plant/flora to takie "typowo roślinne", dostępne praktycznie u każdego producenta).

PS: Czy już wiesz ile potrzebujesz podłoża? :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bartekjazz
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 19, 16:34

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: bartekjazz » 12 kwietnia 19, 15:22

mhmm
Wynik to są 4 litry?

to musiałbym kupić 2x razy po 3 L Amazonia powder a o litr mniej by nie mogło być ?
albo
sprawdziłem w sklepie i mają 1 lL powder light za 35 zł to mógłbym zmieszać te dwa podłoża?
3 L ppowder i 1 L powder light ?
a co sądzisz o akwarium phtiwhite ?

to sadzić roślinki mogę po nawilżeniu podłoża np. spryskiwaczem do kwiatów i potem mam zalać zbiornik do pełna tą wodą destylowaną potem zlać do zera i potem zmieszać destylowaną z kranówka tak? a jaki ma być odstęp czasu między pierwszym a drugim zalaniem? i filtr ma chodzić cały czas na pełnych obrotach?
no raczej zdecydowałem sie na amazonia powder bo to light ma mniej substancji odżywczych to trochę jakby kupić porsze i oszczędzać na poduszkach powietrznych
a jak z podmianami co tydzień bym musiał jeździć na stację?
kurczę nie mogę znaleść tych roślin trawiastych
napisałeś że "Blue-Line, tutaj byłoby więcej kombinowania z nawożeniem"
to na czym polegają te kombinowanie ?
sprawdzałem w tym Plana garden i tam mają wszystkie możliwe nawozy oprócz blue line zerknij sobie
( bo chciałbym wszystko skompletować w jednym miejscu chyba że to blue line to najlepsza alternatywa dla Ady )

https://www.plantagarden.pl/20-nawozy-akwarystyczne#/

znalazłem taką świetlówka nadawałaby się do tej mojej belki? kupić takie dwie ?ma lepszy wpływ na życie w zbiorniku ?czy jedną taką drugą zwykłą co radzisz?

https://www.plantagarden.pl/oswietlenie ... 300mm.html

(jazzik się spodobał ?jak chcesz to mogę jeszcze podesłać ;) )
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 19, 19:46 przez bartekjazz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: Hunter » 12 kwietnia 19, 16:33

bartekjazz pisze:to musiałbym kupić 2x razy po 3 L Amazonia powder a o litr mniej by nie mogło być ?
No raczej Ci braknie tego litra. 3L to warstwa 3cm na Twój baniak, trochę mało dla roślin...


Jest pewne rozwiązanie popularnie stosowane w ramach oszczędności na podłożach aktywnych. Mowa o podkładzie dedykowanym pod podłoża aktywne, podkład z lawy wulkanicznej. Najpierw sypiesz lawę, potem na to podłoże aktywne: https://allegro.pl/oferta/lawa-wulkanic ... 6163554846 Wystarczyły by Ci 2 litry podkładu z lawy, a na to 3L Amazonii i po sprawie.
No ale nie widzisz innych sklepów poza Planta Garden więc pewnie to rozwiązanie u Ciebie odpada... A szkoda, bo miałbyś od razu lawę do filtra, lawę podkład i nawozy Blue-Line za jedną przesyłką ;) Więc jeśli odpada to zostają Ci 2 worki po 3l ADY w Planta Garden.

bartekjazz pisze:to sadzić roślinki mogę po nawilżeniu podłoża np. spryskiwaczem do kwiatów i potem mam zalać zbiornik do pełna tą wodą destylowaną potem zlać do zera i potem zmieszać destylowaną z kranówka tak?


Dokładnie tak.

bartekjazz pisze:a jaki ma być odstęp czasu między pierwszym a drugim zalaniem? i filtr ma chodzić cały czas na pełnych obrotach?


O matko, no nie wiem. Trzeba Ci wszystko tłumaczyć jak dziecku? ;) Zobaczysz w praktyce. Chodzi o to, że podłoża aktywnego nie należy płukać pod bieżącą wodą bo wyjałowisz nawozy. Podłoże jest relatywnie miękkie i podczas przerzucania i transportu w workach ziarenka ocierają się o siebie i ścierają się, stąd potem zmętnienie po zalaniu akwarium. Chodzi o to, żeby zalać wodą destylowaną baniak, potem ją spuścić do zera, a wraz z nią pył (zmętnienie), żeby ten pył nie pływał po akwarium bo minie kilka dobrych godzin (dni) nim filtr je doszczętnie wyłapie.

bartekjazz pisze:no raczej zdecydowałem sie na amazonia powder bo to light ma mniej substancji odżywczych to trochę jakby kupić porsze i oszczędzać na poduszkach powietrznych


No i słusznie.

bartekjazz pisze:a jak z podmianami co tydzień bym musiał jeździć na stację?


Nie, nie musiałbyś jeździć co tydzień. Możesz kupić wodę na zapas na dwie podmiany ;)
Będziesz robił podmiany max 10L tygodniowo, ale weź pod uwagę że na podmiany będziesz juz mieszał z kranówką. Myślę że to nie problem kupić przy okazji tankowania samochodu kilka 4-5 baniaczków wody.
Zawsze możesz sobie zainstalować w łazience filtr RO o którym wspominałem i samemu filtrować wodę demineralizowaną.
Możesz też poszukać po marketach o wodę destylowaną, albo popytać w sklepach zoologicznych czy sprzedają wodę RO. Powinno wyjść taniej.

bartekjazz pisze:napisałeś że "Blue-Line, tutaj byłoby więcej kombinowania z nawożeniem"
to na czym polegają te kombinowanie ?


Na tym, że ADA jak większość podobnych producentów wypuszcza na rynek całą linią kompatybilnych produktów, tj podłoże aktywne + dedykowane do niego i w pełni "kompatybilne" nawozy. Jeśli chcesz korzystać z zamienników, gdzie koszt całego zestawu nawozów Blue-Line jest w cenie jednej butelki nawozu ADA to musisz liczyć się z zamiarem częstych pomiarów parametrów wody testami i dobieraniu dawkowania nawozów wg własnych obserwacji, a na początku pewnie wg wytycznych innych akwarystów których będziesz prosił o pomoc.

bartekjazz pisze:sprawdzałem w tym Plana garden i tam mają wszystkie możliwe nawozy oprócz blue line zerknij sobie



Uwierz mi, że to nie wszystkie. Rynek nawozów akwarystycznych jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i nie ma tam wielu pozycji. Większość pozycji w sklepie to zagraniczne i drogie marki, wielkich koncernów akwarystycznych, nijak mające się ceną do jakości.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bartekjazz
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 19, 16:34

Re: POMOC W ZAKŁADNIU ZRBIORNIKA

Postautor: bartekjazz » 12 kwietnia 19, 19:47

mhmm

a co sądzisz o tym baniaku ? ( tyko ja bym chciał bojownika nie jakieś inne rybki )
taki przytulny ten zbiorniczek ale chyba na początek ot jak porywanie się z motyką na słońce

https://www.youtube.com/watch?v=Rpi4CcHQHTg

to jeszcze raz przytoczę poprzednie wątki
a co sądzisz o akwarium phtiwhite ?
filtr ma chodzić cały czas na pełnych obrotach?czy będzie mącił wodę ?
nie mogę znaleść tych roślin trawiastych



ok a w jakim sklepie mógłbym to wszystko skompletować ( i dlaczego akurat lawa co ma takiego w sobie)

znalazłem taką świetlówkę nadawałaby się do tej mojej belki? czytałem że ma dobry wpływ na życie w zbiorniku

https://www.plantagarden.pl/oswietlenie ... 300mm.html

tam pisze "Polecam połączenie ze świetlówką LUXLINE lub AQUASTAR." ale żadnych więcej nie mają to kupić jedną zwykłą i jedną dedykowaną ( wiedziałbyś którą się daje jako przednią a którą jako tylnią )

eh co ja potem zrobię z tymi pustymi baniakami dobrze jak by się dało gdzieś napełniać te wodę
nie wystarczy podmiana 5 litrów tygodniowo?

a może np bym kupił szyszki olchy i dał na noc aż woda nasiąknie i się zmiękczy i wyparują substancje szkodliwe

a jaka jest różnica między t5 a t8 obydwa rozdaje mogą być do tej belki ? bo moja belka to
-2x po 8w t5 4aqua hdd-420 b


dzięki za odp :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości