AKWARIUM NA START

DIDI
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 7 lutego 19, 11:43

AKWARIUM NA START

Postautor: DIDI » 9 lutego 19, 10:37

WITAM OD DLUZSZEGO CZASU NOSZE SIE Z ZAŁOZENIEM AKWARIUM I STALO SIĘ, ZBIORNIK 100 L STOI JAK BYK. NIBY WIEM CO CHCE W SRODKU ALE NA STRONACH WSZECHWIEDZACEGO INTERNETU SA INFORMACJE WYKLUCZAJACE SIE. DLATEGO TEZ NAPISZE CO MI NA SERCU LEŻY I OBY ZNALAZLA SIE OSOBA KTORA MI POMOZE. CHCIALABYM AKWARIUM KTORE BEDZIE MIALO ROZNE ZWIERZATKA (MARZA MI SIE Krewetki Red Cherry, Małża żółta -Yellow clam, RACZKA CPO, RYBKI NEONKI MALA LAWICE. NIE WIEM CZY GLONOJAD LUB KIRYSEK MIALBY PRAWO BYTU W TAKIM TOWARZYSTWIE. JEZELI SIE MYLE I NAPISALAM HEREZJE WYBACZCIE. JEZELI COS JEST MOZLIWE NAPISZCZIE PROSZE W JAKICH ILOSCIACH KUPIC I CZY MOZNA COS DORZUCIC LUB ZMIENIC. JAKIE PODLOZE ZAKUPIC?? ZWIREK CZY PIASEK?? I JAKIE ROSLINY BEDA NAJLEPSZE DLA TAKICH DOMOWNIKOW. POZDRAWIAM I PRZEPRASZAM JEZELI KTOS ZLAPIE SIE ZA GLOWE CO TU NAPISALAM :)

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: AKWARIUM NA START

Postautor: pimowo » 9 lutego 19, 12:16

Nie krzycz, wyłącz "Caps Lock"
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: AKWARIUM NA START

Postautor: wespazjan » 9 lutego 19, 12:36

Piasek, zdecydowanie. Ładniejszy. Dodatkowo żwirek wyklucza masę rybek - chociażby kiryski czy wiele pielęgnicowatych. Z piaskiem masz większe pole manewru.

Generalnie Neony Innesa i kiryski preferują wodę chłodną, raczej miękką i kwaśną. Pasują do siebie nawzajem, tylko pamiętaj że kiryski to rybki stadne. Kwestia jest jeszcze tego, jaką masz wodę w kranie. Jeśli typowy beton (bardzo twarda) to dla dobrego zdrowia tych rybek może nie obyć się bez dolewania wody RO (można kupować albo robić samemu w domu za pomocą filtra kosztującego ok 80 zł).
"Glonojad" czyli zbrojnik - zależy jaki. Niektóre osiągają 15, inne 50cm. Małego możesz tu mieć, ale licz się w tym, że może robić bajzel w roślinach. Nie wpuszczała bym go dopóki się porządnie nie ukorzenią. Mając tą rybę koniecznie musisz mieć jakiś korzeń w akwarium, drewno jest im potrzebne do dobrego trawienia.
Krewetki RC poradzą sobie raczej niezależnie od parametrów wody. Nic z pozostalych opcji nie powinno robić im krzywdy. Chyba że raczek, różne rzeczy o nich czytałam.

W skrócie - nie prawisz herezji, ale musisz wiedzieć jaką masz wodę w kranie żeby móc zdecydować o obsadzie. Można zbadac testami
(GH, KH) albo sprawdzić na stronie wodociągów (zazwyczaj)

Co do roślin, to jeśli nie planujesz inwestować w nawozy, super oświetlenie, CO2 i te sprawy to postaw na rośliny mało wymagające. Anubiasy, żabienice, zwartki, moczarki, rogatek. Wybór jest spory.

I najważniejsze, o czym pewnie wiesz skoro czytałeś na ten temat, ale zawsze lepiej wspomniec: pamiętaj o dojrzewaniu akwarium.

Powodzenia. Jak już poznasz parametry wody to możesz wpaść do działu "obsady"
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości