Zarys sprzętu i kosztów.

Dulka
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 2 lutego 19, 15:46

Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: Dulka » 3 lutego 19, 19:32

Planuje zakup akwarium i chciałabym prosić was o pomoc w zarysowaniu kosztów sprzętu.
Chodzi mi po głowie zbiornik 200-285l (bardzo ładne akwarium 285l z szafką znalazłam na allegro ostatnio i cenowo wychodzi o ok 200zl więcej niż 200l+pokrywa+szafka).
Zagadkę mam z filtrami i resztą sprzętu.
Filtry 2 kubełkowe, przy 200l myślałam o JBL e702, ale wydaje mi się, że 285l to one nie udźwigną ( wydajność filtra/2 i najlepiej żeby w ciągu godziny cała woda została przefiltrowana 4-5 razy, tak?). Wtedy do 285l lepsze były by dwa e902, ale nie ukrywam, że ponad 800zł na filtry średnio mi się uśmiecha. Czy jeden e1502 = dwa e702 (pojemność i przepustowość na to wskazują, ale może są jakieś informacje drobnym druczkiem?)? Czy jest jakas inna opcja 2 dobrych filtrów które dadzą radę z 285l taniej niż 800zl?

Jedna grzałka zewnętrzna przepływowa 300w dla 285l? (Szczerze to nie wiem nawet jak opinie zewnętrznych :/ nie przekopalam się jeszcze aż tak daleko) czy dwie wewnętrzne 150 lub 200? Analogiczne pytania 200l.

Czy napowietrzacz przy filtrze kubełkowym jest konieczny? W internecie trafiam głównie na 'troche konieczny trochę nie, lepiej deszczownica albo coś tam'. Jak go dobrać do litrażu (o ile jest wymagany). Jeśli to zależy od obsady to mam dopiero bardzo ogólny zarys.

Temat świetlówek został fajnie opisany więc już się orientuje co i jak.

Czy jeszcze jakiś wiekszy sprzęt jest potrzebny?
Pytania są po to, żeby chociaż trochę zapoznać się z kosztami (ciekawość męża).

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: Dhuz » 3 lutego 19, 20:19

Generalnie filtrację i ogrzewanie warto dobrać do planowanej obsady. A kubły i nadfiltracja nie są zawsze koniecznością wbrew powszechnym przesłankom.

Dulka
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 2 lutego 19, 15:46

Re: Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: Dulka » 3 lutego 19, 20:26

Wolałabym kubełki ze względu na to, że nie lubię jak w akwarium coś wisi. Dlaczego nadfiltracja nie zawsze jest koniecznością?
Jeżeli chodzi o ogrzewanie względem obsady to celuje raczej w max 25-26 stopni, o to chodzi?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: pimowo » 3 lutego 19, 20:49

Dulka pisze:Jeżeli chodzi o ogrzewanie względem obsady to celuje raczej w max 25-26 stopni, o to chodzi?

Ważna jest też temperatura otoczenia-jeden człowiek woli jak w pokoju jest 18st, a drugi musi mieć 25st
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Dulka
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 2 lutego 19, 15:46

Re: Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: Dulka » 3 lutego 19, 20:55

W tym momencie aż 21.5-22.5 stopnia. Jak będzie akwarium to już wgl nie będę mogła w mieszkaniu okna otworzyć żeby trochę wywietrzyć :? ogólnie jesli to pomoże to woda u bojownika bez grzałki z pokrywą z pleksi + foli aluminiowej cały czas utrzymuje się między 24.5-25 (tak wiem, optymalnie 27 stopni).

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: Dhuz » 3 lutego 19, 20:56

I tak musisz zawiesić zasys, więc pewnych rzeczy nie przeskoczysz, ale mniejsza z tym, bo to są kwestie preferencji. :P

Zapytam raczej: dlaczego nadfiltracja miałaby być koniecznością? Zrobiłem tą wzmiankę głównie po to, by ktoś Ci nie wcisnął niepotrzebnie filtra-monstrum, który mogłoby się okazać byłby niepotrzebny dla obsady, jaką wybierzesz. Jeśli nie nakierujesz się na ryby mocno brudzące (czyli np. zbrojniki-drewnojady, albo pyszczaki) to e902 spokojnie to akwarium uciągnie i nie musisz przejmować się silniejszym sprzętem. Na dobrą sprawę zależnie od obsady 702 też by mógł uciągnąć. Dlatego podkreślam, że dobiera się do obsady, bo źle dobrany filtr to zmarnowane pieniądze wyłożone na sam sprzęt jak i prąd, który ten sprzęt pociągnie. Dlatego dobrze byłoby wiedzieć, co tam planujesz trzymać, by móc określić, jaki filtr będzie adekwatny.

W kwestii ogrzewania chodzi mi o to, że można przedobrzyć z grzałką, czyli dać za mocną, co spowoduje skoki temepratury w górę. Ja zwykle stosuję grzałkę 0.5W/litr pojemności jeśli temepratura akwarium ma być do 5 stopni wyższa od temperatury pomieszczenia. Jak ma być mocno ciepło to można iść w 1 W/litr wody, ale to tylko jak masz odkryte akwarium. Jeśli chcesz być ostrożna możesz dać 2 grzałki o słabszej mocy lub dodatkowo zewnętrzny kontroler temperatury np. RT-2, który zamorduje grzałce dostęp do prądu, jakby zaczęła przegrzewać podczas awarii. Wietrzeniem się nie przejmuj, ja wietrzę nawet na mrozach. Otwartym balkonem.

Dulka
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 2 lutego 19, 15:46

Re: Zarys sprzętu i kosztów.

Postautor: Dulka » 3 lutego 19, 21:51

Gdzieś na youtubie trafiłam właśnie na wzmiankę, że dobrze jeśli filtr przefiltruje całość wody 4-5 razy w ciągu godziny, stąd te kosmiczne filtry :)
Czyli grzałką nie ma co się przejmować, dzięki :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości