Akwarium 112l - początkujący akwarysta

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: cynik20 » 2 lutego 19, 17:09

Jest to mój pierwszy post na forum, więc wypadałoby się przywitać :)

CZEŚĆ WSZYSTKIM! Paweł, 26 lat :)

Od dawna planowałem założenie akwarium. Pierwotne plany były bardziej ambitne, ale przypadkiem, kilka dni temu znalazłem w necie ogłoszenie z używanym akwarium 112l + pokrywa z oświetleniem + roczny filtr JBL 401e za 100 zł :O

Takiej okazji nie mogłem przegapić, i tak baniak już stoi w domu, na razie pusty, ale to się mam nadzieję wkrótce, z waszą pomocą zmieni :)

Dodatkowo myślę, że rozsądniej będzie nabrać jakiejś wprawy na trochę mniejszym akwarium, zanim przeskoczę na wymarzone 2 metry :D

Więc wiedzę teoretyczną jakąś tam posiadam. Chciałem skonsultować moje pomysły z kimś doświadczonym, zanim zacznę wprowadzać je w życie, i zanim zaszkodzę bogu ducha winnym rybkom :)

Mój pomysł na to akwarium wygląda następująco:

Akwarium 112 litrów, 80x35x40h

Filtracja

JBL e401

Wiem, że ten filtr nie jest najlepszy do takiego akwarium (prędzej na 60l), więc dokupię FZN-2. Czy taki zestaw da rade?

Grzałka

Eheim Jager 100W (2x 50W?)

Czytałem kilka postów, zdaje się dość doświadczonych akwarystów, którzy twierdzą, że lepiej mieć 2 mniejsze na wypadek awarii, ale z drugiej strony grzałki Ehaim cieszą się bardzo dobrą opinią, więc nie wiem czy powinienem panikować na zaś :)

Oświetlenie
2x T8 26mm/590mm

Tu mam największe problemy. Poprzedni właściciel miał zamontowane dwie świetlówki JBL.
4000k 18W JBL Solar TROPIC
9000k 18W JBL Solar NATUR
Twierdzi przy tym, że mają ok. 5-6 miesięcy

Plan jest taki, żeby kupić taki zestaw (poprzedni właściciel twierdzi, że te świetlówki mają ok. 5-6 miesięcy), plus jedną świetlówkę LED. Problemem jest pokrywa, w której nie ma miejsca na nic dodatkowego :/ Muszę przemyśleć jak to ugryźć.

Podłoże

Skała wulkaniczna - 1cm dla bakterii
Aquahobby AQUA SOIL – 1,5-4cm (więcej pod duże rośliny)
Czarny piasek kwarcowy 0.8-1.2mm lub piasek kwarcowy 0.2-0.8mm (wolałbym ciemne podłoże, ponoć krewetki się lepiej wybarwiają) – 5cm


Deko
Korzeń RED MOOR
Łupki drzewiaste, serpentynit

Czy te łupki i serpentynity bardzo zatwardzają wodę? W kranie mam dość twardą, ale o tym później.


Obsada
Filopaludina sp. Military helmet – 5 (nie wiem, czy w ogóle będę brał, bo nie chcę mieć wszystkiego w jajkach)
Ampularia – 1 (nie chcę plagi)
Krewetka Amano lub Red Cherry – 10 sztuk
Razborga Galaxy – 15-20 sztuk
Kirysek Pstry lub Albinos – 6-8 sztuk
Bojownik syjamski – 1 (+2 samiczki)
Zbrojnik niebieski – 1

Nie będę ukrywał, że bardzo zależy mi i na bojowniku jak i na razborach galaxy. Czytałem miliony opinii, że bojownik jak będzie jak najbardziej spokojny w takim akwa i dokładnie taką samą ilość o tym, że wybije wszystko w środku, a jak się rozpędzi to i mnie, sąsiadów i wszystkich na literę P :D


Rośliny

1 plan

Eleocharis parvula – dywan (tylko kawałek podłoża, jak nie zrobię LED to odpuszczę)
Ammania sp. Bonsai – kępka
Alternanthera reineckii Mini – kępka
Anubias barteri nana – kępka
Micranthemum Monte Carlo – kępka

2 plan

Nymphaea Tiger Lotus – 1 szt.
Ludwigia mini sp. super red – 3-4 szt. na korzeniu
Alternanthera reineckii Rosanervig – kępka
Rotala Vietnam – 4-5 szt. (czy da radę?)

3 plan

Aponogeton ulvaceus – 1-2 szt.
Rotala rotundifolia colorata – 6-8 gałązek
Anubias barteri – 1 szt.
Bacopa caroliniana – 2-3 kępki
Rogatek sztywny – kilka gałązek na tło

Mchy na korzeń

Mech Flame moss – na korzeń, skałki; mało, tylko detale
Mech Jawajski – korzeń, skałki; główny mech na korzeniu i skałkach
Mech Christmas moss – korzeń skałki; detale

Rzęsa drobna – na ok. 1/4 - 1/3 akwarium

Jeśli chodzi o rośli to przyjmę każdą poradę, bo to jest po prostu temat rzeka i widzę, że nie da się tego nauczyć z artykułów, to trzeba po prostu przeżyć :D To jest lista roślin, które mi się podobają i oczywiście jestem gotowy część wykreślić jak i coś dodać :) Dodatkowo nie chciałbym inwestować w CO2, więc to pewnie może być spory problem przy niektórych z zaproponowanych roślinek :)

Woda

Robiłem testy wody z kranu (paski TETRA 6 w 1). No i nie jest idealnie.

pH - 7.6-7.8
KH - 15-20°d
GH - 16°d (lub więcej, bo to jest limit na skali)
Cl - 0.4

Kupiłem i czekam na testy kropelkowe. Kupię filtr RO, więc to na pewno pomoże, ale chciałbym zejść do pH 7, co by zbrojnik miał lepsze warunki. Jakie metody polecacie? Chciałbym utrzymać jak największą przejrzystość wody, więc będę unikał dodawania garbników.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: cynik20 » 15 lutego 19, 22:01

Szkoda, że nikt mi nic nie doradził, ale niezrażony próbuję dalej ;) Czerpałem wiedzę w innych miejscach, różnych forach, artykułach itp.
Zamiast oszczędzać to się rozpędziłem i wyszło tego sporo :D

Zakupiłem filtr FZN -2 i grzałkę Jager 100W. Na biologię dam lawę wulkaniczną. Dodatkowo dokupiłem świetlówkę LED 8520 6500K 70cm. Więcej światła w moją obudowę mi nie wejdzie, ale zamierzam w maju sobie kupić pokrywę AQUAEL i do tego 3x Retrofit (2x Plant, 1x Sunny + zostanie ta co ja teraz kupiłem).

Mam beznadziejnie twardą i zasadową wodę w kranie, więc kupiłem filtr RO3 100GDP do podłączanie pod prysznic (nie mam gdzie go podłączyć na stałe :(

W akwa ma być sporo roślin, więc pomyślałem, że skoro i tak już wydaję kupę kasy to i co2 sobie sprawię, ale koszt całkowity +/- 350zł trochę ostudził zapały :D Na razie będę podawał CO2 z bimbrowni na drożdżach. Zobaczymy jak wyjdzie, ale może skompletuję porządny zestaw sobie na urodziny :D

Podłoże sobie umyśliłem tak:

(od dołu)
Glina w proszku - ok. 2-3 mm
Lawa wulkaniczna 3-5 mm - ok. 0,5 cm
Aquahobby AQUA SOIL - 2 cm
Piasek rzeczny 0,8-1,6 mm - 4 cm

Czy to będzie dobry zestaw? Może powinienem odpuścić lawę?

Jakie nawozy do roślin wymienionych w pierwszym poście polecacie?

Będę wdzięczny za odpowiedzi i wszelkie sugestie :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: Hunter » 15 lutego 19, 22:25

Czy to będzie dobry zestaw? Może powinienem odpuścić lawę?

Odpuść ziemię aquahobby. Masz już glinę ;)
cynik20 pisze:Jakie nawozy do roślin wymienionych w pierwszym poście polecacie?

Dobrana roślinność wymagać będzie kompleksowego nawożenia, miękkiej wody i bogatej w CO2. Raczej na bimberku daleko nie zajedziesz. Proponuję używane butle, sporo tego na olx i giełdach. I tak rzadko kiedy nabijają butle na miejscu, zazwyczaj wymieniają więc nie ma sensu okupować a podam oddawać im nówkę. Odnośnie nawożenia polecam Blue-Line. Dobre i przystępne cenowo, a za zaoszczędzoną kasiorę zamów sobie testy kropelkowe, bo paskowe mówią tyle o parametrach wody co włożenie łokcia do wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: cynik20 » 15 lutego 19, 22:46

Chcę kupić testy kropelkowe JBL, ale mam tu drobny dylemat :P Zastanawiam się nad dwoma zestawami:

a) pH 3.0-10.0; KH; CO2; NO2; NO3; Fe
b) pH 3.0-10.0; KH; CO2; NO2; NO3; NH4+NH3

Oczywiście najlepszy by był zestaw pH 3,0-10; pH 6,0-7,6; pH 7,4-9,0; O2; CO2; GH; KH; PO4; NH4/NH3; NO2; NO3; Fe; Cu; SiO2, ale trochę poza skalą budżetu :D

Ziemię już kupiłem bo zamawiałem sporo rzeczy od jednego allegrowicza to chciałem oszczędzić na przesyłce ;)

Akwarium ustawię dopiero jak wszystko będę miał na miejscu, a to może potrwać jeszcze z 3-4 tygodnie. Urodziny mam w maju, więc liczę, że 2 miesiące na bimbrowni uciągnę :D Czytałem o robieniu własnych nawozów z soli, ale raczej nie skoczę na tak głęboką wodę :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: Hunter » 17 lutego 19, 10:39

Pytanie po co dublować testy pH? 6-7,6 w zupełności Ci wystarczy. Każdy wynik wykraczający po za ten zakres jest bardzo niepożądany dla Twojego akwarium. O2, CO2, GH, NH4/NH3, NO2, Cu, SiO2 są zbędne.
Do roślinnego akwarium max czego potrzebujesz to:
JBL: pH, NO3, Fe, PO4, KH
Zoolek: K, Ca/Mg
- Przy czym test na KH wystarczy Ci w formie tańszego uzupełnienia, bo probówki do badania masz choćby z testu na pH, a instrukcję jak wykonać test znajdziesz w Internecie.
- Podobnie z testem na Ca/Mg, wystarczy uzupełnienie, bo probówki i łyżeczkę nasz z testu na K, a instrukcję w internecie.
- Znając Ca i Mg możesz sobie obliczyć wartość GH.

Czytałem o robieniu własnych nawozów z soli, ale raczej nie skoczę na tak głęboką wodę

I słusznie. W dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych cenach nawozów mało kto bawi się jeszcze w sole. To nie lat 90-te ubiegłego wieku :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: cynik20 » 17 lutego 19, 22:00

Po analizie kosztów i tak chyba się mi bardziej zestaw opłaca :D

Za same testy, które wymieniłeś z jbl muszę 60€ włożyć na amazonie plus 50 zł zoolek. Znalazłem skrzyneczkę JBl Pro Scape, w której jest PH 6-7.6; KH; NO3 ;PO4 ;SiO2; Fe; Mg; K; CO2 za 70 euro więc po prostu to wezmę ;)

Czy te testy zoolek na k i mg są jakieś lepsze od tych jbl czy tylko chodzi o cenę? Bo w tym zestawie nie ma Ca a sam test na ca z jbl trochę kosztuje :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: Hunter » 18 lutego 19, 06:19

JBL nie ma testu na Ca do słodkiej wody. Mają tylko do morskiej. Mg maja do słodkiej i morskiej, ale w słodkiej ten test pokazuje bzdury, problematyczna do odczytania jest skala barw i zakres testu. Więc tak czy inaczej nie masz wyboru, jak my wszyscy, zostaje Zoolek Ca/Mg ;)
K to obojętne. Zoolek i JBL mają bardzo podobne. Poleciłem z Zooleka bo jest tańszy i od razu otrzymujesz probówki i łyżeczkę miarkę, którą mógłbyś wykorzystać w teście Ca/Mg, bo oba testy mają tę samą miarkę. Decydując się na K z JBLa musisz zdecydować się na droższy cały test Ca/Mg z Zooleka, żeby mieć miarkę na proszki.

Nie znajdziesz walizki która się "opłaca" i ma wszystko, bo są tak komponowane, żeby wyglądały na bogate, a tymczasem z proscarpe zbędne masz aż 3 testy :) SiO2, CO2, Mg. Dostajesz 3 zbędne testy a i tak musisz dokupić inne do kompletu. Taniej wychodzi jakbyś kupował osobno - przynajmniej w PL. :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: cynik20 » 18 lutego 19, 20:54

Chyba zamówię w Polsce :)

Ceny w Niemczech kształtują się następująco (strona jbl.de, taniej niż tu nie będzie, przesyłka darmowa):
pH 6-7,6 - 10.50€
KH uzupełnienie - 6€
FE - 18€
NO3 - 21€
PO4 - 16,50€
W sumie 72€ za testy JBL.
Zoolek jest tu niedostępny, więc jeśli bym chciał JBL K i Ca/Mg to kosztują one odpowiednio 21€ i 20€ za samo Mg. Jeśli bym zamiast tego chciał GH to ono kosztuje 10€, czyli w sumie musiałbym wyłożyć ok. 120€ i nie miałbym testu na Ca. W takim wypadku wcześniej wspomniana skrzyneczka JBl Pro Scape jest wyjątkowo dobrą ofertą :D

Ceny z Polsce wyglądają tak:
JBL:
pH 6-7,6 - 25zł
KH pełny - 22zł
FE - 41zł
NO3 - 49zł
PO4 - 37zł

Zoolek:
Ca-Mg - 28zł
K - 30zł

Całość: 230zł. No jest różnica :/

Poza tematem testów zrodziło się parę wątpliwości i pytań :)

Po długich przemyśleniach podjąłem decyzję o rezygnacji ze zbrojnika, zamiast niego wolę 6 otosków (szkoda roślin). Ogólnie chciałbym żeby moja obsada wyglądała tak:
Filopaludina sp. Military helmet – 1
Ampularia – 1
Krewetka Amano - 4
Red Cherry – 10 sztuk
Razborga Galaxy – 15-20 sztuk
Kirysek Pstry - 6
Otosek przyujściowy - 6
Bojownik syjamski – 1 (bez samic)
Gurami mozaikowe - 2

Czy taki zestaw się sprawdzi?


A no i jeszcze jedna sprawa. Moja żona trochę się zainteresowała akwa i chciała by kolcobrzucha karłowatego w to wszystko dorzucić. Wiem, że wtedy odpada Helmet (ampularii to to nie powinno ruszyć), a i z krewetkami może być różnie. Jak to by wyglądało z innymi rybkami? czy taki kolcobrzuch mógłby wybić rasbory albo kiryski? Osobiście bym odpuścił kolcobrzucha, ale czasem babie trzeba dogodzić :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Postautor: Hunter » 18 lutego 19, 22:23

cynik20 pisze:JBL:
pH 6-7,6 - 25zł
KH pełny - 22zł
FE - 41zł
NO3 - 49zł
PO4 - 37zł

Zoolek:
Ca-Mg - 28zł
K - 30zł

Jeszcze trochę PLNów z tego urwiesz.
KH to koszt ok 10-12zł za uzupełnienie. Nikt nie kupuje pełnego, bo to tylko 1 probówka więcej :)
Ca-Mg koszt ok 20zł, też uzupełnienie. Miarkę masz z testu na K, są identyczne. Probówki wykorzystasz z JBLa.
Oba testy nawet nie mają skali barwnej do porównywania. Działają na zasadzie miareczkowania, tj zakrapiasz badaną próbkę nim ta zmieni kolor na wskazany, następnie interpretujesz wynik zgodnie z instrukcją. Zatem nie ma sensu brać całego testu. Instrukcję obsługi, a nawet filmy jak wykonać test znajdziesz na YT.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości