mleczna woda

nightlover
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 stycznia 19, 20:58

mleczna woda

Postautor: nightlover » 16 stycznia 19, 21:37

Cześć wszystkim!

Mam pewien problem..
Od niedawna posiadam mały baniak 20L a w nim 3 gupiki i 2 kirysy pigemeje.
Woda w tym zbiorniku zrobiła się mleczna i pachnie dośc brzydko.Oczywiście odstała swoje ,dostała podłoża do baketrii.
i śmierdzi prawdopodobnie przez mech który przywiazałem do korzenia...
Filtr jaki posiadałem w zestawi (pat mini) - padł mi w nocy dlatego musiałem go wymienić na fanfilter mini plus 30L-60L
Dodatkowo kupiłem sterylizator UV.
Wrzucam poglądowe zdjęcie http://ifotos.pl/zobacz/201901162_qwenwpw.jpg
Napiszcie mi proszę co robię źle i dlaczego kuchnia mój zbiornik nie może wyglądać tak jak ponizej w sklepie:
http://ifotos.pl/zobacz/IMG-20190_qwenwhe.jpg

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: mleczna woda

Postautor: Zawaś » 16 stycznia 19, 22:38

Spróbuj może dać na taki litraż małą łyżeczkę wody utlenionej. Ona na pewno klaruje. Tylko dlaczego ten zapach? Coś nie gnije? Za wiele pokarmu nie dajesz?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: mleczna woda

Postautor: Hunter » 16 stycznia 19, 23:02

Woda utleniona zabija bakterie, a przecież w akwarium należy utrzymywać dobrze rozwiniętą florę bakteryjną, która stabilizuje nam ekosystem. Proponuję odstawić na bok internetowe mądrości, a wodę utlenioną lać na niewielkie skaleczenia a nie do akwarium :P
nightlover pisze:Napiszcie mi proszę co robię źle i dlaczego kuchnia mój zbiornik nie może wyglądać tak jak ponizej w sklepie:
http://ifotos.pl/zobacz/IMG-20190_qwenwhe.jpg

Mam nadzieję, że nigdy tak nie będzie wyglądać!
Sklepowe warunki są skandaliczne, ryb jest zbyt dużo na zbyt małej powierzchni, a na dodatek w sklepach pływają "na chwilę". To tylko przejściowe lokum pomiędzy akwarium hodowlanym a docelowym u akwarysty. Ty jako ostateczny opiekun ryb powinieneś im stworzyć godne warunki.
Zresztą przyjdź sobie kiedyś na otwarcie sklepu, dostrzeżesz jak wyławiają padnięte trupy...
Zmętnienie jest efektem wymiany filtracji. Ten temat powinien być dla Ciebie bardzo istotny: viewtopic.php?p=289913#289913
Zaszczep akwarium świeżym szczepem bakterii wg zaleceń producenta i czekaj. Miejmy nadzieję, że obsada przeżyje.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

nightlover
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 stycznia 19, 20:58

Re: mleczna woda

Postautor: nightlover » 17 stycznia 19, 07:13

Hunter,
W takim razie co zalecasz?
Przeczytałem materiał i raczej stosuje się do zaleceń.
Dla ścisłości przy zakupie nowego filtra ,siłą rzeczy musiałem też wymienić gąbkę ,która nie pasowała do filtra.
Rosliny są w obsadzie ,i dodatkowo zakupiłem UV.
Czy jedynie pozostaje mi czekać aż woda nabierze odpowiednich bakterii?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: mleczna woda

Postautor: Hunter » 17 stycznia 19, 11:43

Wiadomo, że akwaria filtra to złośliwość rzeczy martwych i sytuacja wyjątkowa. Chciałem Ci wyjaśnić skąd to zmętnienie. Pozostaje czekać aż akwarium dojrzeje. Rozsądnie byłoby zaopatrzyć się w testy na obecność NH3 i NO2 w wodzie i podmieniać wodę jeśli wartości tych parametrów zbliżałyby się do niebezpiecznych. Warto też zapytać w sklepach o preparaty z bakteriami startowymi, Prodibio ma fajne rozwiązanie. 1 mała ampułka na około 100L akwarium, u siebie zastosujesz 1/4 ampułki, koszt jednej to kilka złotych i nie musisz kupować całej butelki za miliony monet, której i tak nie wykorzystasz.

Co do stosowania lamp UV - jestem sceptyczny. Uśmierci bakterie pływające w toni wodnej, więc to słabe rozwiązanie w Twoim przypadku. Sterylizator UV to fajna sprawa w dojrzałym, długo działającym akwarium, gdzie bakterie dobrze zaczepiły filtr i podłoże, a jeśli są w akwarium problemy z pierwotniakami/zakwitem wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: mleczna woda

Postautor: goldi_ » 17 stycznia 19, 15:08

Hunter pisze:... Warto też zapytać w sklepach o preparaty z bakteriami startowymi, Prodibio ma fajne rozwiązanie. 1 mała ampułka na około 100L akwarium, u siebie zastosujesz 1/4 ampułki, ...

Cieszę się że po 2 latach w końcu zgodziłes się zę bakterie można przechowywać .

Zalecana dawka 1amp/100l wody jest w praktyce dawką minimalną - możesz użyć całej ampułki bo z resztą i tak nie będzie co zrobić z uwagi na jednorazowe opakowanie . Możesz wlać do akwarium lub resztę zutylizować (wylać)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: mleczna woda

Postautor: Hunter » 17 stycznia 19, 20:31

Co znaczy "przechowywać bakterie"? Bakterii się nie przechowuje, to nie klucze do mieszkania kolegi, żeby je przechowywać podczas jego nieobecności ;) Albo lejesz świeży preparat, który zadziała, albo wlejesz stary z martwymi bakteriami który nic nie daje. To loteria bo i tak w warunkach domowych nie jesteś w stanie sprawdzić czy bakterie w fiolce żyją. A jeśli chodzi o życie ryb to warto spróbować pomóc szczęściu w wyjątkowych sytuacjach stosując tego typu preparaty.

Bakterie też można "przedawkować". Efektem jest zakwit wody, więc nie warto lać bez opamiętania. Dawka zalecana przez producenta będzie najlepsza.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

nightlover
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 stycznia 19, 20:58

Re: mleczna woda

Postautor: nightlover » 17 stycznia 19, 21:00

Panowie dziękuje za pomoc.
Postanowiłem się pobawić w małego chemika,i o to jakie odpowiedzi mnie spotkały.
Pierwszy test na NO3 przeszedł myślę dość pozytywnie http://ifotos.pl/zobacz/201901172_qweeheh.jpg. <--- ocencie sami.
Drugi test.. masakra.http://ifotos.pl/zobacz/201901172_qweeher.jpg Wniosek .. chyba nadmiernie karmie. Sam lubię jeść więc chcę żeby i rybki miały na boagato.Nie wiem.
Dlatego kupiłem też specjalny preparat ,który wlałem i od razu zapach wody się chyba poprawił.Woda jest lekko niebieskawa ,ale chyba tak jak zaleca producent przejadę odmulaczem i podmienie znów jakieś 20% wody.Co wy na to?
Daje zdjęcie http://ifotos.pl/zobacz/201901172_qweehex.jpg

Jeszcze jedna rzecz od rana zauwazyłem ,że przybywa mi zieloneych plamek na akwarium.. test pokazuje że nie ma nadmiaru glonów.
Daje kolejne zdjęcie .. juz ostatnie.Czekam na wasze opinie.
http://ifotos.pl/zobacz/201901172_qweehen.jpg

Dzięki i pzdr!

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: mleczna woda

Postautor: Biniu » 19 stycznia 19, 09:08

Hunter pisze:Co znaczy "przechowywać bakterie"? Bakterii się nie przechowuje, to nie klucze do mieszkania kolegi, żeby je przechowywać podczas jego nieobecności ;) Albo lejesz świeży preparat, który zadziała, albo wlejesz stary z martwymi bakteriami który nic nie daje. To loteria bo i tak w warunkach domowych nie jesteś w stanie sprawdzić czy bakterie w fiolce żyją. A jeśli chodzi o życie ryb to warto spróbować pomóc szczęściu w wyjątkowych sytuacjach stosując tego typu preparaty.

Bakterie też można "przedawkować". Efektem jest zakwit wody, więc nie warto lać bez opamiętania. Dawka zalecana przez producenta będzie najlepsza.


Można przechowywać np na skosach w zamrożeniu, albo w formie liofilizowanej (tylko że nie wszystkie drobnoustroje można liofilizowac) ale w takiej ampułce z płynem wątpię by przetrwało więcej niż pojedyncze komórki.
Generalnie nic to nie da poza lepszym samopoczuciem akwsrysty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości