Akwarium od podstaw.

Xavier231
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 14 listopada 18, 23:20

Akwarium od podstaw.

Postautor: Xavier231 » 14 listopada 18, 23:46

Witam serdecznie !

odkupiłem niedawno akwarium o pojemności 375 litrów z dość mocnym stelażem i grubym szkłem. Niestety zakup dokonałem od jakiegoś Pana, który prowadził sklep budowlany. Skusiłem się, ponieważ cena jaką zaproponował była tak niska, że miałem uczucie darowizny. Niestety po przyjeździe po akwarium okazało się dlaczego tak niska cena. Akwarium było zapuszczone z rybami i aż zapchanymi filtrami... po przetransportowaniu (jakimś cudem ryb) całości akwarium do mojego domu niestety okazało się iż zbiornik był zatruty amoniakiem. Niestety ryb i roślin nie udało się uratować. Pozostałości to taki fajny statek wraz z kamieniem, niestety nie wiem czy wyparzenie tego wrzątkiem coś pomoże, czy jeśli to zrobię będę mógł dać to do nowego zbiornika ? Czy lepiej kupić wszystko nowe ?

Dlaczego utworzyłem temat ? Dlatego iż oczekuję jakiś porad dotyczący przygotowania OD ZERA akwarium. Obecnie wyrzuciłem stare wkłady filtrów, oczyściłem filtry doszczętnie jak to było możliwe. Rury i rurki, żwir pozostałości roślin poszły do kosza. Obecnie czym dysponuję to:
- Filtr zewnętrzny TETRA do 400 litrów/h
- Filtr zewnętrzny nieznanej marki o nieznanych parametrach, bardzo podobny do poprzedniego, wkłady również pasują z TETRY, ta sama grubość rurki przepływu wody.
- Grzałka do 250 litrów
- Grzałka do 100 litrów
- dwa filtry wewnętrzne 2x aquael. Jeden mniejszy drugi większy.
- Przetwornica prądowa do świetlówek, jedna świetlówka biała a druga do roślin na całej długości akwarium.

Tak więc co do roślin, raczej żywe. Najbardziej interesuje mnie "anubias barteri" gdzie roślina wydaje mi się dość solidna i wytrzymała. Co doryb najbardziej odpowiadają mi paletki. Jeśli rozchodzi się o wodę z kranu (zimna) niestety nie ma ona najlepszych parametrów (sprawdzane testerem do wody) twardość w skali niemieckiej jakieś 17. Tak więc chciałbym zapytać:
1. Od czego zacząć? od podstaw.
2. Czy warto wyparzyć wrzątkiem ten statek i kamień?
3. Jakie użyć do tego podłoże?
4. Czy coś do tego co mam obecnie wymienić lub dokupić ?
5. Jak wypełnić akwarium roślinami aby wyglądało ładnie?
6. Jakie środki, uzdatniacze itp. kupić ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi !

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Akwarium od podstaw.

Postautor: andrzejkowac » 15 listopada 18, 22:49

Statek wywalić o paletkach zapomnieć na pewien czas poczytać o podstawach akwarystyki założyć akwarium z łatwym w uprawie roślinami i łatwym w hodowli rybkami po jakimś czasi jak opanujesz prowadzenie akwa możesz pomyśleć o paletkach
Młode ampularie oddam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości