Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Postautor: Maraszenko » 6 października 18, 23:20

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum.. wgl pierwsze forum na jakim jestem i nie wiem do końca czy dobrze założony temat ale co tam najwyżej mnie nakierujecie co i jak.

Piszę w sprawie nowego akwarium.. miałem już ich kilka.. 20-25-40-55 litrów i tak zbiornik zwiększa się wraz z wiekiem.. od małego posiadałem rybki i uwielbiam się tym "zajmować".. dużo powiedziane ponieważ kiedyś zupełnie inaczej postrzegałem całą pracę i poświęcenie przy akwarium.. woda z kranu która odstała kilka godzin.. wrzucenie roślinek później rybek i koniec.. karmienie i czyszczenie filtra koniec.. od czasu do czasu podmiana wody.. TRAGEDIA! Teraz chcę się zabrać za akwarium trochę bardziej profesjonalnie i tutaj wołam o pomoc do Was drodzy koledzy i koleżanki.. spędziłem godziny na przeglądaniu internetu i czytaniu co.. gdzie.. jak.. ale wiadomo że najlepiej będzie mi się nauczyć i dowiedzieć wszystkiego od Was i doświadczenia jakie macie.. nie zawsze teoria sprawdza się z praktyką która rządzi się swoimi prawami w akwarium.. a więc do sedna..

Zakupiłem wczoraj akwarium 112 litrów.. zwykły prostokąt 80x35x40 (40 cm wysokie).. dla większości pewnie małe ale na daną chwilę tylko na takie mogłem sobie pozwolić.. miałem do wyboru pokrywę lub bez i wybrałem bez ponieważ.. bardziej mi się podoba naprawdę..

I tutaj mam prośbę o to abyście pomogli mi je założyć od podstaw ale nie tak po prostu tylko dodatkowo chciałem wszystko ładnie zgrać..

1. Rybki mam w mniejszym akwarium 55 litrów które aktualnie stoi na stoliku ale zamierzam je przenieść do większego..
2. Obsada rybek w akwarium:
a) Otoski - posiadam 3(zamierzam mieć 5)
b) Kiryski panda - posiadam 3(taka ilość zostaje)
c) Kiryski spiżowe - posiadam 3(taka ilość zostaje)
d) Kiryski albinos - zamierzam mieć 3
e) gupiki pawie oczko - ciężko będzie tutaj zapanować nad populacją ale około 10 sztuk(w zależności od obliczeń)
f) neonki Innesa - zamierzam mieć 10 sztuk(w zależności od obliczeń)
g) mieczyki,molinezje i brzanki odeska(w zależności od obliczeń te ryby nie są pewne)
3. Obliczenia ilości ryb w akwarium - w internecie znalazłem informację że najlepiej można obliczyć ilość rybek która może pływać w akwarium wzorem - 1cm dorosłej ryby = minimum 1 litr wody. Na razie nie liczyłem ile czego będę mógł mieć więc ta lista rybek z pkt "2" może ulec zmianie.
4. Roślinki w akwarium jakie chcę mieć to:
a) nurzaniec śrubowy(trawa) - posiadam go teraz ale niszczeje przez glony które na nim rosną :/
b) gałęzatka kulista(zielona kulka) - podoba mi się + podobno pomaga w zwalczaniu glonów..
c) ludwiga repens - podoba mi się i tyle...
d) można coś mi polecić bo na roślinach się kompletnie nie znam
Roślinkę A i C ławo dostać więc dlatego taki wybór z czego A posiadam a B jakoś postaram się zdobyć..

5. Parametry wody.. temat rzeka i to chyba najważniejszy dla mnie.. o to najbardziej chciałbym Was męczyć pH, KH, GH, amoniak, azotany itd.. naczytałem się masę i chcę mieć ładnie wszystko zorganizowane więc tutaj najbardziej potrzebuję fachowej wiedzy..

W tabelach sprawdzałem jakie parametry potrzebne są do tych rybek i roślin które chcę mieć i wyszło mi że w akwarium muszę mieć:
a) temperaturę wody około 23-25 stopni najlepiej 23
b) pH na poziomie 7-7,5 a najlepiej 7
c) twardość 10-12 najlepiej 10
Te informacje zaciągnąłem ze znanej strony akwarystycznej z tabelami w razie pytań mogę wysłać stronę.

I teraz problem z tymi parametrami.. chce się nauczyć jak sprawdzać parametry(są w sklepach testy - mam jakiś za 25zł na pH).. jak zwiększać i zmniejszać wartości oraz wszystkie najważniejsze informacje co i jak.. temat dla cierpliwych bo dużo mam pytań..

Oczywiście dodatkowo będę chciał poruszyć temat oświetlenia, filtrów, lampy UV i dawkowania CO2 do wody..

Ale to najpierw chciałbym się dowiedzieć czy ktoś podejmie się pomocy tutaj lub w inny sposób(e-mail itp)

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Postautor: Zawaś » 7 października 18, 09:08

Też jestem na starcie podobnego zbiornika. Parametry wody dla mnie temat do nauki od zera. Poproszę na PW link do strony z parametrami o których piszesz.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Postautor: Mattija2 » 7 października 18, 09:31

Maraszenko pisze:Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum.. wgl pierwsze forum na jakim jestem i nie wiem do końca czy dobrze założony temat ale co tam najwyżej mnie nakierujecie co i jak.

Piszę w sprawie nowego akwarium.. miałem już ich kilka.. 20-25-40-55 litrów i tak zbiornik zwiększa się wraz z wiekiem.. od małego posiadałem rybki i uwielbiam się tym "zajmować".. dużo powiedziane ponieważ kiedyś zupełnie inaczej postrzegałem całą pracę i poświęcenie przy akwarium.. woda z kranu która odstała kilka godzin.. wrzucenie roślinek później rybek i koniec.. karmienie i czyszczenie filtra koniec.. od czasu do czasu podmiana wody.. TRAGEDIA! Teraz chcę się zabrać za akwarium trochę bardziej profesjonalnie i tutaj wołam o pomoc do Was drodzy koledzy i koleżanki.. spędziłem godziny na przeglądaniu internetu i czytaniu co.. gdzie.. jak.. ale wiadomo że najlepiej będzie mi się nauczyć i dowiedzieć wszystkiego od Was i doświadczenia jakie macie.. nie zawsze teoria sprawdza się z praktyką która rządzi się swoimi prawami w akwarium.. a więc do sedna..

Zakupiłem wczoraj akwarium 112 litrów.. zwykły prostokąt 80x35x40 (40 cm wysokie).. dla większości pewnie małe ale na daną chwilę tylko na takie mogłem sobie pozwolić.. miałem do wyboru pokrywę lub bez i wybrałem bez ponieważ.. bardziej mi się podoba naprawdę..

I tutaj mam prośbę o to abyście pomogli mi je założyć od podstaw ale nie tak po prostu tylko dodatkowo chciałem wszystko ładnie zgrać..

1. Rybki mam w mniejszym akwarium 55 litrów które aktualnie stoi na stoliku ale zamierzam je przenieść do większego..
2. Obsada rybek w akwarium:
a) Otoski - posiadam 3(zamierzam mieć 5)
b) Kiryski panda - posiadam 3(taka ilość zostaje)
c) Kiryski spiżowe - posiadam 3(taka ilość zostaje)
d) Kiryski albinos - zamierzam mieć 3
e) gupiki pawie oczko - ciężko będzie tutaj zapanować nad populacją ale około 10 sztuk(w zależności od obliczeń)
f) neonki Innesa - zamierzam mieć 10 sztuk(w zależności od obliczeń)
g) mieczyki,molinezje i brzanki odeska(w zależności od obliczeń te ryby nie są pewne)
3. Obliczenia ilości ryb w akwarium - w internecie znalazłem informację że najlepiej można obliczyć ilość rybek która może pływać w akwarium wzorem - 1cm dorosłej ryby = minimum 1 litr wody. Na razie nie liczyłem ile czego będę mógł mieć więc ta lista rybek z pkt "2" może ulec zmianie.
4. Roślinki w akwarium jakie chcę mieć to:
a) nurzaniec śrubowy(trawa) - posiadam go teraz ale niszczeje przez glony które na nim rosną :/
b) gałęzatka kulista(zielona kulka) - podoba mi się + podobno pomaga w zwalczaniu glonów..
c) ludwiga repens - podoba mi się i tyle...
d) można coś mi polecić bo na roślinach się kompletnie nie znam
Roślinkę A i C ławo dostać więc dlatego taki wybór z czego A posiadam a B jakoś postaram się zdobyć..

5. Parametry wody.. temat rzeka i to chyba najważniejszy dla mnie.. o to najbardziej chciałbym Was męczyć pH, KH, GH, amoniak, azotany itd.. naczytałem się masę i chcę mieć ładnie wszystko zorganizowane więc tutaj najbardziej potrzebuję fachowej wiedzy..

W tabelach sprawdzałem jakie parametry potrzebne są do tych rybek i roślin które chcę mieć i wyszło mi że w akwarium muszę mieć:
a) temperaturę wody około 23-25 stopni najlepiej 23
b) pH na poziomie 7-7,5 a najlepiej 7
c) twardość 10-12 najlepiej 10
Te informacje zaciągnąłem ze znanej strony akwarystycznej z tabelami w razie pytań mogę wysłać stronę.

I teraz problem z tymi parametrami.. chce się nauczyć jak sprawdzać parametry(są w sklepach testy - mam jakiś za 25zł na pH).. jak zwiększać i zmniejszać wartości oraz wszystkie najważniejsze informacje co i jak.. temat dla cierpliwych bo dużo mam pytań..

Oczywiście dodatkowo będę chciał poruszyć temat oświetlenia, filtrów, lampy UV i dawkowania CO2 do wody..

Ale to najpierw chciałbym się dowiedzieć czy ktoś podejmie się pomocy tutaj lub w inny sposób(e-mail itp)


Witaj w gronie akwarystów :)

Po kolei:

1) Kiryski niezależnie od gatunku to ryby stadne. Rozsądne minimum to moim zdaniem 8 szt, im więcej tym lepiej. Natomiast do tego litrażu to już maks. Niestety ale ten miks będzie musiał ulec redukcji - masz ryby które nie pasują do siebie względem parametrów wody (np. miękkolubny kirysek z gupikami czy molkami, które są już bardziej twardo, a na pewno zasadolubne).

!!! Nie ma czegoś takiego jak obliczenia litrażu do ryb. Nie jest również słuszną reguła 1l=1cm ryby. Oszacować możesz max długość ryby dzieląc dłg. akwarium na 10 i to tak mega wstępnie. W Twoim przypadku = max 8 cm. Co i tak jest trochę przesadzone.
Obsadę dobieramy już pod zgodne parametry (w ogóle) lub już głębiej według środowiska, ekosystemu w którym koegzystują.

2) Co do roślin - tutaj wchodzi sprawa kilku czynników które muszą być w pewnej korelacji - tzn. ilość i jakość światła - stężenia mikro i makroelementów - ilość CO2. W skrócie - w przypadku zbyt dużej/małej ilości pewnego czynnika całość przestaje hulać (np. duża ilość światła przy braku nawozów i CO2, dozowanie CO2 bez odpowiedniego oświetlenia etc.).
Ale spokojnie. Mogę polecić Ci kilka gatunków roślin, które nie są wymagające i na standardowym oświetleniu dobrze pociągną:
- rogatek, wszelkie kryptokoryny, nurzańce, anubiasy, bolbitisy, microzoria.

3) Parametry wody - mierzymy je tylko i wyłącznie testami kropelkowymi. Nigdy paskami, to strata czasu i pieniędzy.
Najbardziej przydatne to NO3, PO4, KH, GH, pH. Na tych spokojnie poprowadzisz zdrowe akwarium i nic więcej nie trzeba.
Najlepiej z firmy JBL/Sera. Zoolek może być na PO4, pH.

4) Nie ufaj polskim stronom - encyklopediom akwarystycznym. Wiedzę zasięgnij z innych źródeł, np. seriouslyfish.com czy forów tematycznych.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Postautor: barttsw » 8 października 18, 09:08

Maraszenko pisze: Otoski - posiadam 3(zamierzam mieć 5)
ryba stadna zimnolubno woda mieka i lekko kwasna wymagajaca piasczystego podloza
Maraszenko pisze:b) Kiryski panda - posiadam 3(taka ilość zostaje)
c) Kiryski spiżowe - posiadam 3(taka ilość zostaje)
d) Kiryski albinos - zamierzam mieć 3
to samo co przy otoskach
Maraszenko pisze:gupiki pawie oczko - ciężko będzie tutaj zapanować nad populacją ale około 10 sztuk
ryba ciepłolubna woda twarda i zasadowa
Maraszenko pisze:neonki Innesa - zamierzam mieć 10 sztuk
ryba stadna zimnolubna woda miekka i kwasna
Maraszenko pisze: mieczyki,molinezje i brzanki odeska
woda ciepla twarda zasadowa
i ryba stadna to absolutne minimum to 15 szt gdzie ty to chcesz zmieścić?
Maraszenko pisze:W tabelach sprawdzałem jakie parametry potrzebne są do tych rybek i roślin które chcę mieć i wyszło mi że w akwarium muszę mieć:
a) temperaturę wody około 23-25 stopni najlepiej 23
b) pH na poziomie 7-7,5 a najlepiej 7
c) twardość 10-12 najlepiej 10

to sa kompletnie bdzury bo np neony nie wiecej jak 7 twardosci i ph ponizej 6,5 woda bogata w garbniki i kwasy humusowe oraz bardzo skromne oswietlenie
Maraszenko pisze:Obliczenia ilości ryb w akwarium - w internecie znalazłem informację że najlepiej można obliczyć ilość rybek która może pływać w akwarium wzorem - 1cm dorosłej ryby = minimum 1 litr wody. Na razie nie liczyłem ile czego będę mógł mieć więc ta lista rybek z pkt "2" może ulec zmianie.
to jest totalna brednia bo ryby dobiera sie do powierzchni dna harakkteru itd a tego mitu nie powielaj

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości