Start akwarium JUWEL RIO 240

unreal86
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 20 sierpnia 18, 21:49

Start akwarium JUWEL RIO 240

Postautor: unreal86 » 29 sierpnia 18, 16:23

Witam serdecznie wszystkich. Na początek kilka zdjęć mojego nowego (drugiego w życiu a pierwszego tak dużego) akwarium.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Baniak to Juwel RIO 240 121 x 41 x 55 cm z filtrem wewnętrznym Bioflow M z pompą Eccoflow 600 L/h no i grzałką 200W.
Oświetlenie to świetlówki Juwel 2 x T5 54W plus odbłyśniki które świecą 10 godzin dziennie. Docelowo będzie jeszcze oświetlenie nocne w kolorze niebieskim od EPISTAR Aquawild MOON-LED które już mam ale z instalacją czekam aż baniak dojrzeje.
Dodatkowo zamontowałem nawożenie CO2 AQUA-PLANTER PASSION z butlą 5l i elektrozaworem Camozzi. Reaktor szklany z licznikiem bąbelków i ceramicznym spiekiem. Nawożenie startuje rano około godziny przed światłem a kończy się na godzinę przed zgaszeniem światła. W nocy zostawiam tylko napowietrzanie wody.

Podłoże to AquaSubstrat II+ około 15 kg. Na to czarny żwirek o granulacji 2-4mm. Zrobiłem też "plaże" czego już żałuje bo wyszła za duża. Niestety. Nie będę jej jednak już ruszał bo nie chcę wszystkiego rozwalić. Ozdoby to Dragon Stone plus jeden mały korzeń Red Moore. No i rośliny ale wszystkich nazw nie pamiętam. Trawnik to Eleocharis sp. mini a z tyłu jest Kabomba oraz trochę Rotali Vietnam. Jest też mech Wepping Moss klejony do korzenia i skał na klej cyjanoakrylowy w żelu.

Cały zestaw wystartował w ostatni piątek i przez weekend chodził bez roślin. Rośliny posadziłem dopiero w poniedziałek. Teraz zamierzam tak zostawić cały baniak na miesiąc aby dojrzał.

Piszę to wszystko bo jak to zwykle bywa u niedoświadczonych akwarystów mam kilka pytań i kilka wątpliwości.
Po pierwsze to czy muszę w ciągu tego miesiąca wymieniać wodę? Szczerze to ile źródeł tyle różnych odpowiedzi i już nie wiem co robić. Ryby będą przenoszone do tego akwa stopniowo i to dopiero zacznę robić za miesiąc.

Naprawdę zależy mi na tym żeby cały start przeszedł jak najbardziej bezboleśnie chociaż liczę się z tym że mogą wystąpić jakieś problemy.
Tak więc proszę o rady i podpowiedzi co zrobiłem dobrze a co zje...em. Co mogę poprawić itd. No i czy się podoba akwa czy nie. Postaram się też dodawać aktualne fotki z całego przebiegu dojrzewania i wpuszczania rybek.

Pozdrawiam wszystkich!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start akwarium JUWEL RIO 240

Postautor: Hunter » 30 sierpnia 18, 05:09

Po pierwsze to czy muszę w ciągu tego miesiąca wymieniać wodę? Szczerze to ile źródeł tyle różnych odpowiedzi i już nie wiem co robić. Ryby będą przenoszone do tego akwa stopniowo i to dopiero zacznę robić za miesiąc.
Zasadniczo to nie ma potrzeby podmian wody. Pierwszą podmianę zrób dzień przed wpuszczeniem pierwszych ryb, to wystarczy.

Podłoże niestety wybrałeś chyba jedno z najgorszych :| Daję max 2 miesiące na bezstresowe prowadzenie akwarium, potem zapewne wyskoczą nitki i będziesz potrzebował kompletu testów kropelkowych aby ogarnąć chemię wody. NO3, Fe, Ca, Mg, koniecznie PO4, bo najpierw będzie wchłaniało z wody do zera a potem nagle "wypluje", podłoże bardzo zmiękcza wodę więc na pewno przyda się też test na K (w miękkiej wodzie łatwo przedawkować potas).

Trzymam kciuki, bo pewnie łatwo nie będzie. W razie czego postaram się pomóc, no ale z tym podłożem to...
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

unreal86
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 20 sierpnia 18, 21:49

Re: Start akwarium JUWEL RIO 240

Postautor: unreal86 » 30 sierpnia 18, 10:41

Hunter pisze:Podłoże niestety wybrałeś chyba jedno z najgorszych :|


Chodzi o ten Aquasubstrat? A pytałem się w sklepie o jak najlepsze podłoże to polecili mi takie... Brak słów.

Dzisiaj kupię jeszcze ten cały zestaw testów żeby się zabezpieczyć. Z nawozów w płynie mam Fluorish od Seachem'a (to mikroelementy) oraz Aqua Plant Tropicala (makroelementy), czy to wystarczy? Mam jeszcze Carbo ale zważywszy że nawożę co2 to jeszcze tego nie lałem.

Będę robił testy i pilnował tych parametrów jak się da. Nawet jeśli miał bym czekać z wpuszczeniem ryb i dwa miesiące.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start akwarium JUWEL RIO 240

Postautor: Hunter » 30 sierpnia 18, 13:51

Chodzi o ten Aquasubstrat? A pytałem się w sklepie o jak najlepsze podłoże to polecili mi takie... Brak słów.

Pewnie dlatego, że to polska firma i mają na nim największą marżę :P
Pytanie o poradę sprzedawcy to kiepski pomysł.
unreal86 pisze:Z nawozów w płynie mam Fluorish od Seachem'a (to mikroelementy) oraz Aqua Plant Tropicala (makroelementy), czy to wystarczy? Mam jeszcze Carbo ale zważywszy że nawożę co2 to jeszcze tego nie lałem.

Nie mam pojęcia czy to wystarczy. Mikro pewnie będzie OK, ale mieszaniny makroelentowe średnio się sprawdzają. Czas i testy wody pokażą.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości