Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Pszenica
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 sierpnia 18, 12:43

Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Pszenica » 16 sierpnia 18, 13:26

Witam interesuje się akwarystyką już od 5/6 lat, aktualnie posiadam akwarium 125 l ale czas na zmianę i tu idę już wy mój docelowy zbiornik 450l.
Potrzebuje trochę waszej pomocy przy doborze osprzętu, będę bardzo wdzięczny.
Kupuje akwarium używane które ma 4 lata i stoi już pół roku bez wody<myślę nie będzie problemu z silikonem< akwarium bez żadnych rys czy defektów.
Wraz z akwarium jest metalowa szafka, filtr Eheim 2217 oraz wisząca lampa firmy Giesemann jaki model dokładnie nie wiadomo wiem że ma 90 cm długości i 26 cm szerokości i są tam cztery miejsca na świetlówki, sprzedawca pisze ze są tam 4x39 watt lecz dwie są już nie sprawne.
I tak mam zamiar je wymienić na Ledy za nie ogromną sumę i tu przyda się wasza pomoc jakie Ledy będą pasować akwarium ma być roślinę wiecie, korzenie,roślinki,trawnik, ros linki in Vitro i co2.
Filtr myślę ze wystarczy.
Grzałka będzie to Eheim Jeger 300watt.
Co2 myślę ze ten zestaw będzie odpowiedni https://www.plantica.pl/produkty/techni ... mozzi-6652
Podłoże myślę że będzie to drobny czarny żwirek a pod to jakiś substrat jbl/tetra coś tego typu, uważam ze będzie to wystarczające po gotowe podłoża są dość drogie i mogą też pewnym czasie Wyjałowieć.
Korzenie będą to red moor i kamienie Dragon stone.
A roslinki to In Vitro taki oto zestaw https://www.plantica.pl/produkty/roslin ... ometr-6148 <czy taki zestaw jest wystarczająco ilością roślin to takiego baniaka?
Myślę że na ten moment to wszystko co chcianym wiedzieć proszę podać alternatywy jeśli coś nie pasuje.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Hunter » 16 sierpnia 18, 13:45

Pszenica pisze:wisząca lampa firmy Giesemann jaki model dokładnie nie wiadomo wiem że ma 90 cm długości i 26 cm szerokości i są tam cztery miejsca na świetlówki, sprzedawca pisze ze są tam 4x39 watt lecz dwie są już nie sprawne.
I tak mam zamiar je wymienić na Ledy za nie ogromną sumę i tu przyda się wasza pomoc jakie Ledy będą pasować akwarium ma być roślinę wiecie, korzenie,roślinki,trawnik, ros linki in Vitro i co2.

Jeśli ma to być akwarium roślinne to diody Power LED z soczewkami.
Pszenica pisze:Co2 myślę ze ten zestaw będzie odpowiedni https://www.plantica.pl/produkty/techni ... mozzi-6652

Elektrozawór z tego zestawu będzie Ci zbędny. No chyba, że dokupisz sobie komputer sterujący to wtedy się przyda. Jeśli nie to szukaj tego samego zestawu bez elektrozaworu (tańszy), a jeszcze taniej skompletuj sam kupując używaną butlę.

Pszenica pisze:A roslinki to In Vitro taki oto zestaw https://www.plantica.pl/produkty/roslin ... ometr-6148 <czy taki zestaw jest wystarczająco ilością roślin to takiego baniaka?

Ciężko komentować...
5 gałązek
4 gałązki
2 gałązki
1 gałązka około 3 cm

:) brzmi to co najmniej zabawnie :)
Większość tych rośli nie pociągnie u Ciebie. No chyba, że ogarniesz sobie to światło, zaopatrzysz w komplet testów i będziesz próbował, ale nastaw się na spore straty. Co najmniej 1/3 tych roślin nie nadaje się do świeżego akwarium. Ten zestaw roślin ma ładnie wyglądać i dobre się sprzedawać, ale na pewno nie jest stworzony na start akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Pszenica
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 sierpnia 18, 12:43

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Pszenica » 16 sierpnia 18, 15:36

Dlaczego Elektro zawór będzie mi zbędny przecież w nocy rośliny oddychają tlenem i nie pobierają co2 a dla ryb zbyt duża ilość co2 jest śmiertelna, czy jest inaczej ?
A tak Elektro zawór zaprogramuje na odpowiednie godziny kiedy będzie świecić światło.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: barttsw » 16 sierpnia 18, 15:43

Skoki ph sa gorsze od stezenua co2 na poziomie 20 ppm

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Hunter » 16 sierpnia 18, 16:00

Im więcej CO2 w wodzie, tym niższe pH. Analogicznie jeśli woda odgazuje, to pH leci w górę.
Akwaria bez komputera sterującego nawozi się CO2 24/h. Zapobiega to nadmiernym skokom pH. Jeśli będziesz zakręcał dopływ gazu na noc, to w ciągu kilku godzin akwarium odgazuje, a pH gwałtownie skoczy. Podając 24h masz mniejsze skoki pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Pszenica
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 sierpnia 18, 12:43

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Pszenica » 16 sierpnia 18, 16:37

Okej, dzięki bardzo za rozjaśnienie,ale tak żeby się upewnić jeśli co2 leci sobie 24h to nie będzie groźne dla ryb biorąc pod uwagę że przez pewien czas nie będę miał takiego komputera?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Hunter » 16 sierpnia 18, 16:51

Nie, nie będzie groźne jeśli prawidłowo ustawisz podaż. Do tego celu służą testy kropelkowe na ph i KH. Sprawdzasz oba te parametry a szacunkową ilość CO2 odczytujesz z tabelki CO2 łatwo dostępnej w googlach. Są też przyklejane na szybę na przyssawki tak zwane stałe testy CO2. Na bieżąco (z lekkim opóźnieniem) wskazują stężenie CO2.

Wiadomo, że jak odkręcisz gaz "na pałę" to wszystko padnie, niezależnie od tego czy będziesz dozował tylko w dzień czy 24h. Ostrożnie i racjonalnie. Lepiej odkręcić mniej gazu a później zwiększać niż zagazować ryby.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Pszenica
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 sierpnia 18, 12:43

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Pszenica » 16 sierpnia 18, 22:32

Znowu potrzebuje waszej pomocy, czy takie oświetlenie będzie dobre https://www.plantagarden.pl/t5/3409-bel ... 2x80w.html <jako główne oświetlenie.
Oraz dwie takie lampy jako swiatło dla roślin https://www.ebay.de/itm/14W-225-LED-Pla ... Sw9GhYYw98
Rośliny nad jakimi myślałem...
Trawnik-ELEOCHARIS PARVULA SITOWIE
2 Plan- ALTERNANTERA SP. RED oraz CRYPTOCORYNA WENDTII
3 Plan-ROŚLINA - POGOSTEMON STELLATA EUSTERALIS i LUDWIGIA REPENS może coś jeszcze.
Z tego co czytałem nie są to rośliny zbyt wymagające,dodam iż będą to roślinki z In-Vitro jeśli miało by to coś zmienić.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Hunter » 17 sierpnia 18, 04:42

Obawiam się, ze stosując oświetlenie led dla roślin z linku powyżej, to będziesz miał bardzo różowo w akwarium - myślę że nie o to chodzi ;)
Lampa (nie chodzi o świetlówki) numer 1 będzie OK. W lampach ze świetlówkami masz o tyle komfortową sytuację, że możesz zamontować dowolną świetlówkę kompatybilną parametrami z lampą, nawet tak zwane "plant" (czyli do uprawy roślin). To zaleta bo możesz wybrać praktycznie dowolną lampę odpowiadającą Ci ceną i wyglądem o podobnych parametrach. W ogłoszeniu na temat dołączonych świetlówek nic nie napisali, więc nie odniosę się do tematu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Pszenica
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 sierpnia 18, 12:43

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Pszenica » 17 sierpnia 18, 14:31

Masz racje, różowe akwarium to nie to do czego dążę a gdyby zamontować jedną taką lampę albo paski Led kolory czerwone i niebieskie miało by to w ogóle jakiś sens ile takich pasków Led byłoby potrzebne?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: barttsw » 17 sierpnia 18, 16:17

paski sobie daruj jak chcesz to lampa DIY na power ledach+ soczewki

Pszenica
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 16 sierpnia 18, 12:43

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Pszenica » 17 sierpnia 18, 20:50


barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: barttsw » 18 sierpnia 18, 08:35

Przy 60 cm wysokosci nie doswietli dna

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Potrzebuje rad przy zakładaniu akwarium 450 l

Postautor: Hunter » 19 sierpnia 18, 20:27

Nie chodzi o dołożenie pierwszej lepszej barwy niebieskiej i czerwonej... To muszą być diody o odpowiedniej długość fal, żeby spełniały swoje zadanie. 660nm / 440-450nm. To tak zwane deep red i royal blue.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości