Kiedy do kotnika?

Yoshiro
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 18, 21:39

Kiedy do kotnika?

Postautor: Yoshiro » 20 czerwca 18, 21:49

Witam.
Posiadam akwarium 70l z 7 neonami Innesa i 9 gupikami (3 samce, 6 samic).

Często przyglądam się gupikom przy karmieniu ale dopiero od 2 tygodni widzę czarne kropki przy odbycie (kropki ciążowe raczej tak to się nazywa) u paru samic.
Jedna z nich musiała urodzić w akwarium w ten weekend (16-17tego) gdy nie było mnie w domu, ponieważ dopiero po powrocie znalazłem tylko jedną małą rybkę którą od razu odłowiłem do kotnika.

Lecz ten post dotyczy dwóch innych samic.
Obrazek

Z tego co już sprawdzałem na różnych forach to: tak są one kotne.
Ale w takim razie kiedy będą rodziły i kiedy je przenieść do kotnika?
Jeśli chodzi o tą która jest dalej na zdjęciu to wydaje mi się że będzie to w ciągu tygodnia ale dalej nie jestem pewny co mam zrobić.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: wespazjan » 20 czerwca 18, 23:17

Jaki masz kotnik? Osobne akwarium czy takie małe, plastikowe coś? Ja osobiście się nie znam, ale na tym forum panuje raczej pogląd, żeby nie wkładać rybki do tego wewnętrznego kotnika bo to ją niepotrzebnie bardzo stresuje.
Masz tam trochę roślinności, żeby młode miały się gdzie chować? Jak tak to bym ich nie odławiała i pozwoliła działać selekcji naturalnej. Jak ci zaczną dawać mioty po kilkadziesiąt sztuk to nawet jeśli przeżyje z każdego tylko część to niedługo będzie maasa rybek. Chyba, że masz komu oddać potem maluchy

Btw gupiki średnio współgrają z neonkami, kompletnie różne parametry. Chociaż zdaje sobie sprawę że w większości polskich domów żyją w jednym akwarium i oba gatunki mają się dość dobrze.
Obrazek

Yoshiro
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 18, 21:39

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: Yoshiro » 20 czerwca 18, 23:49

Posiadam taki plastikowy kotnik z siatką.
Co do roślinności mam 5 roślinek i nie bardzo pamiętam ich nazwy, ponieważ każda jest inna.
Do tego mam korzeń w którym jest taka mała dziura na dole gdzie rzadko wpływa dorosły osobnik.
Tak wygląda moje akwarium.
Obrazek

Rośliny nie są jeszcze jakieś duże ale wydaje mi się, że z czasem dobrze zarośnie, np roślina po prawo z szerokimi liśćmi odkąd ją kupiłem rozwinęła już 3 nowe a trawa za nią urosła już o parę cm i puszcza kolejne mniejsze trawki miedzy żwirkiem.
Nie znam się za bardzo ale wydaje mi się, że szybko rosną (wiadomo stała temp 25-26 robi swoje).
W tej w środku pływała właśnie ta jedna mała rybka.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: wespazjan » 21 czerwca 18, 08:49

a masz dojrzałe to akwarium? bo jak za szybko wpusciłeś rybki i w wodzie są jeszcze szkodliwe substancje to maluchom mogą szkodzić bardziej, niż dorosłym i dlatego też przeżywalność póki co jest mała. Gupiki raczej nie pożerają młodych, ale nie wiem jak z neonami. W każdym razie jak już zarośnie mocniej to podejrzewam, że będziesz się borykać raczej z problemem prerybienia niż niedoboru rybek, więc podtrzymuję swoje zdanie o nieodławianiu kotnych samic :)
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: barttsw » 21 czerwca 18, 08:56

zaden kotnik
kotniki to stres i meczarnia
Agata gupiki pozeraja i nie opiekuja sie potomstwem
i zmien obsade bo neony do gupikow nioe pasuja zwlaszcza w takiej temperaturze o parametry nawet nie chce pytac
rosliny wlozone w koszykach i w tej wacie?

Yoshiro
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 18, 21:39

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: Yoshiro » 21 czerwca 18, 09:49

wespazjan pisze:a masz dojrzałe to akwarium? bo jak za szybko wpusciłeś rybki i w wodzie są jeszcze szkodliwe substancje to maluchom mogą szkodzić bardziej, niż dorosłym i dlatego też przeżywalność póki co jest mała. Gupiki raczej nie pożerają młodych, ale nie wiem jak z neonami. W każdym razie jak już zarośnie mocniej to podejrzewam, że będziesz się borykać raczej z problemem prerybienia niż niedoboru rybek, więc podtrzymuję swoje zdanie o nieodławianiu kotnych samic :)

Akwarium mam juz 3 tygodnie i wcześniej wlałem bakterie do wody wiec wydaje mi sie, że wszystko jest ok.

Yoshiro
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 18, 21:39

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: Yoshiro » 21 czerwca 18, 09:57

barttsw pisze:zaden kotnik
kotniki to stres i meczarnia
Agata gupiki pozeraja i nie opiekuja sie potomstwem
i zmien obsade bo neony do gupikow nioe pasuja zwlaszcza w takiej temperaturze o parametry nawet nie chce pytac
rosliny wlozone w koszykach i w tej wacie?

Jestem amatorem jesli chodzi o akwarystyke wiec nie bawiłem sie w parametry typu ph itp. Co jest raczej oczywiste, ponieważ gdybym dość wiedział to bym tu nie pisał takiego watku.
Co do roślinek to tak 3 są w koszyczkach a te 2 po prawo bez koszyczków, do tego przy każdej dałem kulke glinianą.
Wcześniej miałem żabienice ktorą też miałem w koszyczku i korzonki puściła ładne. Dlatego też uważam ze nie było powodu ich wyjmować z koszyków, ponieważ i tak będą dobrze rosły.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: barttsw » 21 czerwca 18, 10:02

to zle uwazasz wyjmij i wsadz w podloze
Yoshiro pisze:Jestem amatorem jesli chodzi o akwarystyke wiec nie bawiłem sie w parametry typu ph itp. Co jest raczej oczywiste, ponieważ gdybym dość wiedział to bym tu nie pisał takiego watku.

zacznij czytac o zwierzakach jakie trzymasz i dowiesz sie dlaczego one nie moga być razem
Yoshiro pisze:Akwarium mam juz 3 tygodnie i wcześniej wlałem bakterie do wody wiec wydaje mi sie, że wszystko jest ok.
dopiero a nie juz
wpusciles zwierzaki a nie wiesz czy zbiornik dojrzal bakterie :D w słodkim one malo daja
zacznij od czytania podstaw
zakup podstawowe testy
zacznij czytac o zwierzakach
wpuszczone ryby do niedojrzalego zbiornika i niewiadomo nawet czy cykl ruszyl

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: wespazjan » 21 czerwca 18, 11:26

Nie opiekują się młodymi, ale i tak w akwarium moich rodziców bez ani jednej roślinki rozmnożyły się szaleńczo. Tu też dadzą radę bez kotnika.

Do autora: 3 tygodnie to za krótko. Te bakterie to ściema. Może będzie wszystko dobrze (zdarza się i tak), ale prawdopodobnie w którymś momencie zaczną Ci się skoki azotu. Jak ryby zaczną dziwnie się rzucać, mieć czerwone skrzela, dziwnie oddychać czy po prostu padać to nie lej chemii, nie panikuj, nie przekarmiaj, podmieniaj z 50% wody co 2-3 dni i cierpliwie czekaj. Bo jak pójdziesz z tą sprawą do zoologicznego to sprzedadzą ci masę środków które tylko czyszczą portfel.

Jeśli dasz radę ze skutkami wpuszczenia rybek do niedojrzałego akwarium to kotnymi gupiczkami się nie martw. Dadzą sobie radę. Co jak co, ale mnożyć się te rybki potrafią :)
Obrazek

Yoshiro
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 18, 21:39

Re: Kiedy do kotnika?

Postautor: Yoshiro » 21 czerwca 18, 13:47

Oki w takim razie pozostaje mi czekać i obserwować.
Dzięki ;)

A jeszcze jedno czy te "uschnięte" liście od roślin mogą tak zostawać w akwarium czy lepiej je wyławiać ?
To jest dopiero drugi raz kiedy mam żywe rośliny więc nie jestem pewien ale wydaje mi się, że powinno się je wyławiać czy też odrywać jak to u roślin.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości