Co dalej z welonem?

Tanatos
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 22 lipca 04, 14:37
Lokalizacja: Zyrardow

Co dalej z welonem?

Postautor: Tanatos » 22 lipca 04, 20:54

Witam. To moje poczatki na tym forum. Mam nastepujacy problem.
Na urodziny dostalem akwarium o ktorym zawsze marzylem. Na poczatek tylko 30 litrow z 2 welonkami. Nie czytajac wiele na ich temat po tygodniu dokupilem sobie trzeciego. Zyly sobie zdrowo i zgodnie przez 4 miesiace. Wszystko bylo ok wiec nie czytalem za wiele na ich temat. Miesiac temu zobaczylem w sklepie pieknego czarnego teleskopa. Kupilem go i dolaczylem do mojej hodowli. I wtedy zaczely sie problemy. Po dwoch tygodniach teleskopek bez zadnej widocznej przyczyny padl. Wtedy porzadnie wzialem sie za lektury i dowiedzialem sie ze w moim akwa byly o 3 welony za duzo :( Postanowilem jak najszbciej wymienic akwe na wieksza ale ze wzgledow finansowych nie bylo to mozliwe od razu. Myslalem ze skoro 3 welony przezyly razem 4 miesiace w tej "klitce" to wytrzymaja jeszcze 2 miesiace i kupie akwe 110 litrow. Niestety po 2 tygodniach od teleskopka padl jeden z moich welonkow. Na nic nie chorowal, jadl, nie mial zadnych widocznych uszkodzen ani chorob. Ph bylo w porzadku, temperatura tez. Wymienilem 30% wody. Po tygodniu zaczal chorowac kolejny welon. Teraz niestety juz umiera... Czesto siada na dnie i kladzie sie na bok. Wystarczy ze podejde do akwy a sie ozywia i plywa normalnie. Ale po chwili znowu opada na dno i kladzie sie na bok. Dodalem FMC na bakterie a po 2 dniach czyli dzis rano wrzucilem 3/4 tabletki Sera Bactopur Direct (czy jakos tak). Rybce sie nie poprawia. Mam swiadomosc ze juz po niej ale przywiazalem sie do niej i zal mi jej uspic.

I tu mam pytanie. Gdy juz bedzie po wszystkim :( co mam zrobic zeby ostatni welonek mial sie jak najlepiej? Wymienic cala wode? Planowalem 50% a po tygodniu albo dwoch 40%. Ostatni welonek ma sie swietnie. Troche zakrecilem tego posta ale sie rozczulilem nad moimi biednymi welonkami :(

Saddamek
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 27 czerwca 04, 12:25

Re: Co dalej z welonem?

Postautor: Saddamek » 22 lipca 04, 22:41

Witam! mozliwe iż zapadly najakąś chorobę (raczej spowodowana niewłaściwymi warunkami) gdy jeszcze były w "klitce"
Jeśli chodzi o ostatniego welona to proponuje przez min. miesiąc niedokupywać ŻĄDNYCH ryb - trzeba zastosowac kwarantanne, dla pewności wymień 100 % wody, wygotuj trochę żwir, nowe rośliny itp (niestety są to koszty jesli chodzi o rośliny),
jeśli chesz aby bylo wszyskto oki to trzeba byc w tych sprawach radykalny :)

-albo były dla tych weloó super straszne warunki albo były jakieś bardzo "lewe" - w sumie sa to dość mocne ryby, ale kiedys hyba genetycznie nawet byly mocniejsze......ach kiedyś.......

życze powodzenia!!!!!

Awatar użytkownika
olaseczka
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 18 lipca 04, 15:22
Lokalizacja: Zyrardow

Re: Co dalej z welonem?

Postautor: olaseczka » 23 lipca 04, 13:55

niestety obecnie welony sa hodowane masowo i sztucznie jest przyspieszany ich rozwoj. Saddamek ma racje,ze obecnie sa slabsze.najgorzj,ze to wlasnie welonki poleca sie do kupowania poczatkujacym akwarystom,a szczegolnie dzieciom na prezent. Zaprzyjazniony pan z zoologicznego (jestem tam jednym z najczestszych gosci) trafnie ujal nature welonow "piekne psy,ale chorowite". podobno to jedne z najtrudniejwszych do hodowli rybek. byc moze to prawda.
dlatego faktycznie wymien cala wode i obsewuj rybki czy zdrowa nie podgryza tej chorej,bo to dodatkowy stres. Jesli bedziesz mial dalsze problemy z welonkami,to zastanow sie czy nie zmienic hodowli na inne rybki (mi tak poradzili na forum).ja tez mialam ostatnio chora welonke,ktora mialam rok.takze bardzo sie do niej przywiazalam,ale niestety taka jest akwarystyka :( trzymam kciuki. pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości