Chłodzenie.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 11 kwietnia 18, 10:48

Bo brzmi dośc abstrakcyjnie . Być może założenia są ... nie odpowiednie .
Np tempo schłodzenia 4st/h przy 300l ?
aby ogrzać w takim tempie wodę (mniej więcej) użyłem grzałki 1,5kW w 260l ale kto tak eksploatuje akwarium ?

W założeniach czy to grzałka czy ogniwo ma stabilizować zaledwie temperaturę i kompensować wymianę ciepła ze środowiskiem.

ps
kilka lat temu stabilizowałem temp w ten sposób w akwarium 50-60 l na poziomie 19st przez całe lato . Załość zasilana z zasilacza od laptopa . Nie pamiętam dokładnych parametrów .

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 11 kwietnia 18, 11:06

Tak, tylko grzałka w wodzie ma sprawność zbliżona do 100% czyli 1,5kw poszło na ogrzanie wody... z tego wynika że moje 1,4 wyszło zbliżone...
Co do założeń masz rację... dużo łatwiej jest utrzymać niską temperaturę wody na przykład po podmianie niż zbić w już podgrzanej... ale jak pisałem... nie brałem pod uwagę ciągłej wymiany ciepła między akwarium a otoczeniem... A im wyższa będzie różnica tym mocniej będzie zachodzila wymiana...
Myślę jednak, ze mimo tych nieścisłości i tak projekt staje się średnio opłacalny...

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 11 kwietnia 18, 11:12

I jeszcze jedno... co do tempa masz rację... nie znam i obliczyć nie potrafię współczynnika wymiany akwarium powietrze... A to dość kluczowy parametr... można by go oszacować sprawdzając o ile wzrasta w akwarium temperatura w ciągu godziny... I próbować stworzyć maszynę o takiej mocy, żeby to zrownowazyc...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 11 kwietnia 18, 11:37

bozek886 pisze:Tak, tylko grzałka w wodzie ma sprawność zbliżona do 100% czyli 1,5kw poszło na ogrzanie wody... z tego wynika że moje 1,4 wyszło zbliżone...

Nawet nie podejrzewasz jak sie mylisz :)

bozek886 pisze:Myślę jednak, ze mimo tych nieścisłości i tak projekt staje się średnio opłacalny...

to trudno ocenić
owszem - zużycie pradu jakies jest a w związku z tym jakies koszty. Koszt zakupu oraz integracji równiez jest nie do pominięcia .
Jeśłi miałbym akwarium w garażu nie zastanawiałbym sie tylko powiesił wentylator jak proponuje Hunter ale skoro jest w centralnym punkcie mieszkania byłbym skłonny ponieść nakłady które są mniejsze od tych które wyliczyłes .

...chyba zrobię układ testowy ...

ps
ad sprawności grzałki (taki przykłąd) :)

Ilośc wody 0,25 kg
cw=4200J/(kg*stopień)
U=220V
I=3A
t=4min=240s
ΔT=80 stopni
Q=cw*m*ΔT=4200*0,25*80=84000J
W=U*I*t=220*3*240=158400J
η=Q*100%/W=84000*100%/158400=53%

i pytanie jak sie zmieni sprawność jeśli wyduzymy czas grzania ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chłodzenie.

Postautor: Hunter » 11 kwietnia 18, 13:28

Z tym arduino to Hunter żartował - mase kombinowania budujesz peryferia pakujesz kasę szukasz oprogramowania aby na koniec wykorzystać 0,01% mozliwości tego

Bynajmniej :) Klony chodzą po kilka zł, a mikrokontroler można wykorzystać też do sterowania światłem, pomiaru stężenia CO2, automatycznej dolewki, karmienia i w sumie czego tylko dusza zapragnie. Wszystko w jednym urządzeniu. Oprogramowanie nie jest problemem. Wystarczy obejrzeć kilka filmów na YT aby poznać podstawy, a potem już szukasz gotowych rozwiązań z jasno omówionymi i opisanymi programami, którze przerabiasz wg własnych potrzeb na zasadzie "tu wpisz temperaturę przy której ma włączyć się chłodzenie", czy "tu wpisz o której ma się włączyć światło". Ja wiem, że na początku arduino wygląda dość skomplikowanie, ale uwierz mi, że po poznaniu podstaw tak proste projekty jak załączenie przekaźnika zależne od konkretnej wartości jest naprawdę proste.

Jeśłi miałbym akwarium w garażu nie zastanawiałbym sie tylko powiesił wentylator jak proponuje Hunter ale skoro jest w centralnym punkcie mieszkania byłbym skłonny ponieść nakłady które są mniejsze od tych które wyliczyłes .

Często przesadzasz. Robisz to i tym razem :D Stojący wentylator biurowy koło akwarium góra 2 miesiące w roku aż tak tragicznie nie wygląda. Przesiaduję dziennie po kilka godzin w pomieszczeniu z akwarium więc również dbam o wystrój wnętrza. Do tego stopnia, że swojego czasu specjalnie dopłaciłem 20zł do wentylatora aby jego wygląd i kolorystyka pasowały do wystroju wnętrza ;)
Jeśli potrzebujecie chłodzić akwarium dłużej niże te śmieszne 2 miesiące w roku to polecam przykręcić ogrzewanie w domu (kolejne oszczędności i zdrowszy człowiek), albo zmienić obsadę na ciepłolubną. ;) Czy w krajach ciut cieplejszych od naszego ludzie nie uprawiają akwarystyki? A może uprawiają, ale sklepy w zestawach akwariowych zamiast grzałki dają lodówkę?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 11 kwietnia 18, 13:34

Ze wzoru, który podałeś wynika, że wraz ze wzrostem czasu sprawność zacznie spadać...

Jakiej mocy ogniw sugerował byś w takim razie użyć?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 11 kwietnia 18, 15:49

Podpowiedzcie mi, czy takie 4 wiatraczki komputerowe jak Wam wklejałem w pierwszym poście tematu będą lepsze czy powiedzmy zwykły mały wentylator albo dwa bo z tym dużym to nie wypali, zbyt nisko mam pokrywę i na taflę wody wali może 1/5 całego tego powietrza....

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 11 kwietnia 18, 16:38

Hunter : Po co sie wypowiadasz na temat automatyki, elektroniki skoro nie ogarniasz nawet prawa ohma ?
Bzdury wypisujesz i tyle . Możemy w innych warunkach przeanalizować to co powyżej nawypisywałeś . Np zastanów sie jak za pomoca arduino zamierzasz mierzyć /sterować pH w dodatku za kilka zł.
Ile takich układów zrealizowałeś ?
Założe się że nie zrealizujesz np tej regulacji - przyjmujesz ?

A co do tych wentylatorów biurowych ... nie chce mi sie gadać . Widać mamy zupełnie odrębne pojęcie estetyki . No jasne - salon będe przemeblowywał żeby zainstalować wyselekcjonowany (za dopłata 20zł) wentylator . No to rozbawiłeś mnie - dzięki wielkie .

bozek886:
Oczywiście - to jest odpowiedź dlaczego warto mieć grzałkę większej mocy (o czym były dyskusje w innych tematach)
Wynika z tego że zbliżenie sie nawet do 100% sprawności grałki jest nierealne

Z tymi ogniwami to za bardzo Ci nie pomogę - to były 2 "jakieś " ogniwa no name przeznaczone na 12V i podłączone do zsilacza z laptopa (18 albo 19V ) szeregowo . Obnizyłem w ten sposób moc jednostkową bojąc sie naprężeń na szybie . oczywiśćie wybrałem najmniejszą szybę zakładając mała szyba =małe naprężenia .
Do tych 2 płytek przykleiłem standardowy radiator "jelenie rogi" (taki miałem ).

sorry - wiem że nie wiele pomagam

kodzaj11:
jasne ze dadzą rade . Ważne jest aby nad taflą był przepływ powietrza .
Jak zdecydujesz sie na 4 wentylatory to poeksperymentuj i być może połączenie ich szeregowo po 2 wystarczy . Będą pracowały niepełna mocą i przez to bezgłośne . jak nie starczy to zasilisz je równolegle .
Możesz od razu przewidzieć regulacje napięcia na tych wentylatorach np przez jakiś prosty reulator . Jak będziesz kupował te wentylatorki to w jednym miejscu kupisz kilka elementów elektronicznych . o tyle istotne że zwykle przesyłka jest droższa od samych elementów

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 11 kwietnia 18, 17:32

Na jakichś dwóch wąskich listewkach po dwóch bokach akwarium bym je przymocował bo to tylko na okres upałów, ruch powietrza jest, między pokrywą a górną ścianką akwarium jest 7cm, tylko teraz czy jakoś tanio i niezbyt skomplikowanie można to jakoś połączyć w jedno serce by po utrzymaniu wymarzonej temperatury mi je wyłączało? Po prostu utrzymywało temperaturę.... Jeśli nie tanio i zbyt skomplikowanie to po prostu będę polegał na instynkcie i mojej żonie hehe za dużo teraz i niedługo będę miał wydatków i nie mogę się narażać na większe koszta bo nie należę do pożyczkowych ludzi :) a czekać nie ma co bo upały się już zaczęły....

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 11 kwietnia 18, 18:03

kodzaj11 pisze:Na jakichś dwóch wąskich listewkach po dwóch bokach akwarium bym je przymocował bo to tylko na okres upałów, ruch powietrza jest,

Jakoś tego nie widzę - sdziłem że ogniwo przykleisz klejem termoprzewodzącym do szyby
ale OK ... jak masz koncepcje
pamiętaj że ciepła strona tego ogniwa sie mocno nagrzewa więc potrzeby jest tam radiator, najlepiej z żebrami pionowo ustawionymi

kodzaj11 pisze: tylko teraz czy jakoś tanio i niezbyt skomplikowanie można to jakoś połączyć w jedno serce by po utrzymaniu wymarzonej temperatury mi je wyłączało? Po prostu utrzymywało temperaturę....

Na allegro jest sporo regulatorów temperatury - koszt to kilkanaście złotych np taki: http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 65619.html
Piszą tam o prądzie przełączenia 20A ale to pic na wode - na wszelki wypadek włączyłbym po stronie pierwotnej zasilacza lub zastosowałbym przekaźnik posredniczący - np samochodwy . Zresztą zależy jakie ostatecznie te ogniwa zastosujesz lub taki , bardziej zaawansowany (kilka takich mam w róznych układach - fajne są ) http://allegro.pl/cyfrowy-regulator-tem ... 86777.html

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 11 kwietnia 18, 18:11

abiba wróć na ziemię :) bo ja nie chcę stosować tych ogniw, chcę schłodzić wodę w akwarium zwykłymi wiatraczkami

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 11 kwietnia 18, 18:14

Chcę zrobić coś podobnego:

Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 11 kwietnia 18, 18:20

Ok - wracam :)

niemniej te regulatorki są nawet fajne . przy zasilaniu 12V i okresowej instalacji sądze ze ten pierwszy , chćby z uwagi na kasę sie nada idealnie .

Chyba że chcesz ręcznie regulować obrotami to musiałbyś mieć regulator napięcia - wadą jest konieczność nadzoru a zaletą jest mozliwość wyciszenia przez zmniejszenie obrotów

Ten wentylatorek lepiej by zadziałał lekko pochylony - tak mi sie wydaje przynajmniej

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chłodzenie.

Postautor: Hunter » 11 kwietnia 18, 18:54

A co do tych wentylatorów biurowych ... nie chce mi sie gadać . Widać mamy zupełnie odrębne pojęcie estetyki . No jasne - salon będe przemeblowywał żeby zainstalować wyselekcjonowany (za dopłata 20zł) wentylator . No to rozbawiłeś mnie - dzięki wielkie .

Twój salon i Twoje akwarium średnio mnie obchodzi. Poddałem pomysł na proste i bezinwazyjne schłodzenie wody w akwarium. Nawet nie myślę cię namawiać na przemeblowanie salonu :D Tym bardziej na tego typu system schładzania wody jak zaproponowałem. Skoro wolisz obłożyć akwarium radiatorami twoja sprawa. A jeśli chodzi o czas, to ja z reguły też nie mam czasu, dlatego ze strychu znoszę wentylator i stawiam koło baniaka w upalne dni. 2 minuty z życia wyjęte, to mniej niż napisanie tego posta.
Bzdury wypisujesz i tyle . Możemy w innych warunkach przeanalizować to co powyżej nawypisywałeś . Np zastanów sie jak za pomoca arduino zamierzasz mierzyć /sterować pH w dodatku za kilka zł.

No własnie widać, kto czego nie ogarnia. Od sterowania pH w akwarium masz sondę i przekaźnik z elektrozaworem od butli CO2 i/lub napowietrzaczem. A ile to kosztuje to sobie wygoogluj, bo ja nie mam ani czasu, ani ochoty robić tego za ciebie. Zbaczasz z dyskusji o chłodzeniu wody.
Więc jak chcesz wdawać się w bezmyślną i irytującą dyskusję to dla własnego dobra po prostu zamilcz.


kodzaj11 pisze:czy jakoś tanio i niezbyt skomplikowanie można to jakoś połączyć w jedno serce by po utrzymaniu wymarzonej temperatury mi je wyłączało?

Najprościej http://allegro.pl/rt-2-0-termoregulator ... 70895.html Ustawiasz górną granicę jaka Cię interesuje i w gniazdko wkładasz wtyczkę zasilacza od wiatraków.
Swojego czasu jak jeszcze grzałki z termostatami nie były tak popularne to z powodzeniem stosowałem ten termoregulator w wersji do grzania, ten co podałem masz do chłodzenia.
No ale i tak od pana inżyniera usłyszysz, że to badziew, że nie warto, albo że się nie znam i wypisuję bzdury :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chłodzenie.

Postautor: barttsw » 11 kwietnia 18, 18:58

kodzaj11 pisze: bo ja nie chcę stosować tych ogniw, chcę schłodzić wodę w akwarium zwykłymi wiatraczkami

kornad zaloz 6 wentylatorow z termostatem czy termorugatorem i jest ok
takie konstrukcje chodza w akwarystyce morskiej z powodzeniem

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości