Chłodzenie.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 8 kwietnia 18, 20:46

Siemka wszystkim a szczególnie starym wyjadaczom, myślę nad małym projektem.
Ostatnimi dniami zauważyłem, że temperatura wody mi skoczyła do 26 stopni choć wcale jeszcze tak mega gorąco nie jest, pomyślałem o jakimś małym chłodzeniu, doradźcie mi bo Wy może już coś takiego robiliście i macie doświadczenie w tym, myślałem sobie o dwóch najtańszych takich prostych wiatraczkach:

http://allegro.pl/wiatrak-wiatraczek-8x8x1-5cm-dc12v-0-15a-nowy-i6914013729.html

Podaje jako przykład a nie reklamę :P
Po dwóch różnych brzegach akwarium, podpiąć to pod jakiś timer, który będzie o konkretnych porach na jakiś czas je uruchamiał.
Co sądzicie o tym?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chłodzenie.

Postautor: barttsw » 8 kwietnia 18, 21:33

o ile chcesz obnizyc temperature?

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 8 kwietnia 18, 21:36

Cześć. Ja chyba starym wyjadaczem nie jestem, ale co tam :lol:
mam podobny problem... wiatraczki na pewno pomogą... jest wiele ,,Firmowych konstrukcji' w których są używane tyle, że zwykle więcej niż 2...
Ja ostatnio myślałem nad zastosowaniem Ogniw Peltiera... do sterowania użyję jednak czujnika temperatury...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 8 kwietnia 18, 21:45

kodzaj11 pisze:,... podpiąć to pod jakiś timer, który będzie o konkretnych porach na jakiś czas je uruchamiał.
Co sądzicie o tym?
a nie rozsądniej pod regulator temperatury ?

Jakikolwiek wentylator jakkolwiek sterowany obarczony jest całą lista wad. Do najwazniejszych zaliczam zwiekszone parowanie i zwiazany z tym ubytek wody + zwiekszenie wilgoci otoczenia . To, ze jest to rozwiaznie mało wydajne nie trzeba wspominać .

Zdaje sie że masz filtr zewnetrzny więc :
1. profil aluminiowy włączony w obieg wody . Prostakotny profil zamknięty umożliwi przyklejenie ogniwa lub kilku ogniw petliera .
zalety to łatwośc sterowania temperaturą w akwarium i brak wpływu na parowanie a do tego bezgłosne i nieszpecące bo po za akwarium
wadą jest konieczność zasilania tego prądem ("Twoje" wentylatory na korbkę też nie działają)

2. kolumna destylacyjna (taka do bimbru np z allegro)
warunek ze masz "swoją" wodę i w dodatku dobrze jakby była zimna więc to rozwiazanie zarezerwowane jest w zasadzie dla posiadaczy domków z własnym ujęciem

3. ogniwo/ogniwa petliera przyklejone do szyby akwarium - tutaj trzeba trochę uważać aby nie wywołać naprężeń ale i na to jest sposób

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chłodzenie.

Postautor: barttsw » 8 kwietnia 18, 21:46

weejdzcie cobie na nanoreef tam jest mase tematow na temat chlodzenia bo to powazny problem przy morskim

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 8 kwietnia 18, 21:54

Tą 3cią opcją abiba możesz rozwinąć? :P

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 8 kwietnia 18, 22:03

Jakichś kolejnych przepływówek w układzie filtracyjnym nie chcę robić i tak już tam mało miejsca jest, wody własnej nie mam, nie mieszkam w domku ;) tylko w blokowiskach :)
Więc według Twojej rady pozostaje 3cia opcja, na jakiej zasadzie to ogniwo działa? Jaki czujnik temperatury ? Bo znaleźć nie mogę? Taki do samochodu? :O
Czy kolejny komputer, elektrozawór itd... ?

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 9 kwietnia 18, 05:58

Ogniwo Peltiera (moduł Peltiera, również płytka Peltiera) jest półprzewodnikowym elementem termoelektrycznym, wykorzystującym zjawisko Peltiera do przekazywania ciepła. Jest złożone z dwóch równolegle osadzonych płytek ceramicznych, pomiędzy płaszczyznami których znajdują się naprzemiennie ułożone półprzewodniki typu "n" oraz "p". Półprzewodniki - wykonane
z odpowiednio domieszkowanego tellurku bizmutu, są pod względem elektrycznym połączone szeregowo - dzięki blaszkom miedzianym. (Cytat ze strony Peltier.pl)
A po Polsku... jak płynie prąd, to jedna płytka robi się gorąca, a druga zimna.

3 opcja jest najprostsza w wykonaniu... ale... zawsze jest jakieś ale... Peltier musi coś do rozpraszają energìi z ciepłej strony... o ile sama płytka jest estetyczna, to radiator (im bardziej chcesz schłodzić wodę, tym wiekszy) już nie... a bez tego ogniwo straci swoje zdolności.
Takiego rozwiązania można jednocześnie używać jako grzałki. Zmiana biegunów zasilania i plytka wcześniej zimna robi się goraca...

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 9 kwietnia 18, 08:25

kodzaj11 pisze: Jaki czujnik temperatury ? Bo znaleźć nie mogę? Taki do samochodu? :O
Czy kolejny komputer, elektrozawór itd...

Ja planuje uzyc sterownika od Solarow z czujnikiem DS1... bo taki mam. Kiedy temperatura wzrośnie powyżej żądanej sterownik poda prad na ogniwa... a w odpowiednim momencie go odlaczy...

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Chłodzenie.

Postautor: kodzaj11 » 9 kwietnia 18, 15:07

No to już widzę, że to jest zbyt popaprane jak na mnie :P
Więc chyba zostanę przy wentylatorach, dziś miałem już 26,5 stopnia w baniaku, wygrzebałem w piwnicy stary taki domowy wentylator postawiłem go na krześle i ustawiłem kierunek chłodzenia w stronę tafli wody, chodzi już 20min na średnich obrotach i zbił 0,5 stopnia.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chłodzenie.

Postautor: Hunter » 9 kwietnia 18, 18:46

"Zwykły" biurowy wentylator stojący obok akwarium, nisko ustawiony na taflę wody. Proste, bez kombinowania i działa. Przy 30 stopniowych upałach zbija mi do 26. Co roku przez upały wietrzę baniak te 2-3 tygodnie i po problemie. 40W które ciągnie to niewiele. Wolę chłodzić wentylatorem 40W niż grzać grzałką 200W ;)
Zwiększona wilgotność powietrza też jakoś specjalnie mi nie przeszkadza. Latem często wietrzę dom, a na dolewkę mam RO.

jak ktoś chce zautomatyzować to można się pobawić czujnikami temperatury pod arduino, lub zwykły popularny termoregulator RT-2 pod który można podpiąć cokolwiek (są w internecie projekty jak przelutować go z "grzania" na "chłodzenie").
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 9 kwietnia 18, 20:19

Nie jest to zbyt popaprane - wbrew pozorom jest to proste . Porównywalne z montowaniem wentylatora z tym że nie wygląda tak paskudnie

Trzeba kupić płytke a lepiej kilka płytek i przykleić to do bocznej szyby zbiornika a następnie zasilić to np z zasilacza od laptopa .
Cała masa różnych regulatorów na allegro załatwi sprawe Więc masz do prostego połączenia ogniwo regulator i zasilacz - w sumie banał .
Acha - potrzebny jest radiator ale to też banał - smarujesz klejem lub przyklejasz taśme przewodząco i przyciskasz do ogniw - gotowe
Z tym arduino to Hunter żartował - mase kombinowania budujesz peryferia pakujesz kasę szukasz oprogramowania aby na koniec wykorzystać 0,01% mozliwości tego :D

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 11 kwietnia 18, 10:23

Próbowałem ostatnio policzyć jak by wyglądało zastosowanie ogniw Peltiera w praktyce i wyniki są zbyt pesymistyczne, żeby tego próbować...
Przy moich 300l do obniżenia temperatury o 4 w ciągu godziny potrzeba by 1.4 KW... W obliczeniach nie brałem pod uwagę tego, że woda będzie ciągle podgrzewaną przez otoczenie,a to jeszcze zwiększa tą liczbę...
Przy założeniu, że ogniwo ma 50% sprawności, potrzeba by ogniw i mocy 2,8 KW... nawet wolę nie sprawdzać jaki radiator był by potrzebny żeby rozproszyc tyle energìi... i o cenie podzespołów do wykonania i o cenie eksploatacji...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: abiba » 11 kwietnia 18, 10:40

Obwiam sie błedu w obliczniach :)

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chłodzenie.

Postautor: bozek886 » 11 kwietnia 18, 10:40

Dlaczego?
To znaczy, że ja też się obawiam... nie jestem specjalistą w takich tematach... dlatego to napisałem... żeby ktoś mógł to zweryfikować...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości