Zmiana klimatu, idziemy w styl BW. Komentarze i pomoc mile widziana :)

forgotten30
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 18, 18:02

Zmiana klimatu, idziemy w styl BW. Komentarze i pomoc mile widziana :)

Postautor: forgotten30 » 25 marca 18, 20:30

Witajcie!
Jestem Adrian, akwarystyka zajmuje się od 7 lat, w stopniu niedzielnego akwarysty.
Nigdy nie zagłębiałem się w chemie wody, nie zajmowały mnie takie czynności jak obniżanie czy zawyżanie parametrów wody, odpowiedniej dla ryb z różnych zakątków świata.
Jedynie na czym mi zależało to estetyka baniaka, wizualnego piękna ciesząca moje oczy.
Jednakże w pewnym momencie jakoś to wszystko mi się znudziło, a kiedy 17 miesięcy temu zostałem ojcem i wszystko się wywróciło do góry nogami... akwarium całkiem poszło w odstawkę, było to logiczne z moim braku czasu w tamtym okresie.
Generalnie dla akwa miało być już kaput, no ale jakoś w sumie dzięki żonie (chwała jej za to), mój 200l baniaczek został reaktywowany i padło na Czarne Wody, tudzież BW, pasujące idealnie do naszej zwariowanej rodzinki.
A więc zaczynamy:

Sprzęt:
oświetlenie - Aqual Leddy Slim Sunny 32 W
ogrzewanie - Eheim thermocontrol 150W
napowietrzanie - Oase OxyMax 100
filtr zewnętrzny - Eheim Classic 350

Baniak ma wymiary 100x40x50

Do aranżacji zakupiłem 3 korzenie Red Moor Wood, piasek kwarcowy 0.5 - 1.2mm.
Rośliny: pistia rozetkowa, żabienica amazońska oraz krynia rzemieniolistna (z poprzedniego baniaka), pod roślinki w piasku kulki g.t
Woda: 100 l wody demineralizowanej i ok 70 l kranówki.

Całość została zrobiona 2 dni temu.
Media w filtrze podzieliłem na:
od dna - torf granulowany,wkład gąbka 10 ppl, wkład ceramiczny Aqua Nova prawie litr, gąbka 10, 20, 30 ppl i na górze wkład perlonowy.
Chciałbym utrzymać filtrację przez miesiąc a nawet dwa, aż flora bakteryjna zawita na stałe :).
Po tym czasie zamiast wkładu ceramicznego użyje Seachem Matrix 500ml, a przed wkładem perlonowym PhosGuard.
Po zalaniu akwarium do pełna filtr odpalony i na rozruch dałem Microbe-Lift Special Blend i tak minęło 2 dni i tak to na razie wygląda.

https://imgur.com/a/dZhpI

Teraz zaczynają się moje pytania do was i mam nadzieje że pomożecie mi, chętnie wysłucham waszych rad :)

Korzenie wcześniej się moczyły przez tydzień ale dalej nie tonęły więc przyczepiłem je paskami z przyssawkami do dna, co widać
ma zdjęciu. Wiem że trzeba czasu aż zaczną barwić wodę i jeszcze pojawi się po drodze charakterystyczny śluz, który zniknie.
Pytanie brzmi czy mogę dodać suszone liście dębu oraz suszone szyszki olchy i ile mogę ich dodać ?
Przeczytałem trochę artykułów i po siedziałem na różnych forach akwarystycznych i dowiedziałem się, że jeden liść dębu na 10 l wody tak samo z szyszkami, a gdzie indziej jeden z akwarystów napisał, że w swoim 240 l samych szyszek olch ma od 60 do 70 sztuk. Oczywiście wiadomo mi o obniżających właściwościach liści i szyszek.

Parametry mojej wody zrobione dzisiaj tzn 25.03.2018:
Ph - 7.5 chciałbym uzyskać od 6.0 do 6.5
Gh - 7 ---------------------------- 6
Kh - 4 takie jak chciałbym.

Wyczytałem również o wywarach z szyszek olch, ale stwierdziłem, że spróbuje z mielona korą dębu firmy Herbalux.
8 - 10 g zaparzyć i dodać do butelki 5 l.
Będę robił wymianę wody co tydzień, za bardzo nie wiem jakie proporcje, ale myślę że 30 l wody RO i 10 kranówki i tutaj kolejne pytanie do Was;
ile dodawać wywaru?
Wiem że nie można przesadzić bo zbyt duża ilość garbników może spowodować zatkanie skrzeli u ryb. Zaznaczę że nie mam warunków na robienie armatki torfowej, nie chce robić tzw, u-bootów torfowych ze względów estetycznych. Więc w grę wchodzą tylko wywary, alternatywą może być też środek, uzdatniacz ale nie wiem jaki?
Ile może taki stać baniaczek 5l wywaru?
Czy można robić mniejsze ilośc? Co najważniejsze czy mógłbym zabarwiać wodę w momencie przefiltrowania wody do czysta, czy się wstrzymać 2 tyg. aż filtr dojrzeje
/

To tak z grubsza co najbardziej mnie nurtuje w obecnym etapie tworzenia mojego akwarium w stylu BW.

Na koniec moja planowana obsada ryb po ustabilizowaniu parametrów wody itd.

Skalar Rio Nanay 4 szt.
Neon czerwony 20 - 30 szt.
Kirysek arcuatus 10 szt.
zbrojnik L-114 i L-128

Dzięki z góry, i oczywiście będą następne posty. Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 25 marca 18, 20:51 przez forgotten30, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zmiana klimatu, idziemy w styl BW. Komentarze i pomoc mile widziana :)

Postautor: barttsw » 25 marca 18, 20:43

Jezeli chodzi o bw to rodzaj wody a teraz pytanie to ma byc ogolno pojete bw czy tez ma byc to konkretny biotop
Dla 4 skalarow przypuszczam ze w pary to za maly baniak przy tarle bedzie rzez
Na temat tych kiryskow a noe jak napisales kirysow noe wypowiem noe mialem z nimi doczynienia
Jak chcesz myslec o skalarac zwieksz baniak do 120x50 dno

forgotten30
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 18, 18:02

Re: Zmiana klimatu, idziemy w styl BW. Komentarze i pomoc mile widziana :)

Postautor: forgotten30 » 25 marca 18, 20:48

Chodzi o ogólno pojęte BW, trzeba nabrać doświadczenia, W przyszłości pomyśle o konkretnym biotopie, może Rio Negro.
A co do skalarów, właśnie myślałem tylko o parce, ale znajomy akwarysta prowadzący hurtownie poradził mi 4 szt. Wcześniej miałem parkę i było idealnie. Obsada to jeszcze elastyczny temat :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zmiana klimatu, idziemy w styl BW. Komentarze i pomoc mile widziana :)

Postautor: barttsw » 25 marca 18, 21:25

Skalary nie naleza do milych ryb
100cm to jedynie P.leopoldi o wiele mniejdze i tez mniej agresywne ze zbrojnikow bym zrezygnowal a dodal pielegniczki np.kakadu
Jak mi podasz jakie jestes wstanie miec parametry to cos mozemy myslec
Swiatla jak na bw tez duzo

forgotten30
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 18, 18:02

Re: Zmiana klimatu, idziemy w styl BW. Komentarze i pomoc mile widziana :)

Postautor: forgotten30 » 25 marca 18, 22:44

Wiem, iż skalary Rio Nanay są większe od żaglowców, ale czy bardziej agresywne, tego nie wiem. Za to wiem, że pochodzą z rodziny pielęgnicowatych. Taka ich natura.
W moim odczuciu najważniejsze jest żeby zbiornik nie miał za dużo ryb, wpływając negatywnie na zdrowe akwarium. Oraz łączenia agresywnych ryb z łagodnymi. Co do oświetlenia, różne opinie wyczytałem, Ja zakładam, że pistia rozetkowa zakryje mi 70% zbiornika zacieniając go, więc klimat czarnych wód zostanie dopięty. Nawet jeśli coś nie wyjdzie z zacieniem akwarium, zawsze mogę poeksperymentować wywarem, ciemniejszy, mocniejszy.

Co do parametrów. Twardość Gh i Kh mam bliskie mojej satysfakcji, jeśli dojdzie do sytuacji, że obie wartości będą oscylowały przy wyniku 3, też nie będzie źle. Oby nie było 0. Z Ph tak jak pisałem wcześniej 6.0 do 6.5. Czeka mnie zabawa z podmiankami i znalezienia idealnych proporcji aby uzyskać taki efekt.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości