Wymiana roślin w nowym akwarium

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: dawidx » 15 marca 18, 12:19

Witam
Założyłem akwarium 2 tygodnie temu. Posadzilem w nim rogatka moczarke anubiasa i żabienice. Z wymienionych roślin przyją się najlepiej anubias na korzeniu i poniekąd rogatek. Żabienice zgniły ale puszcza nowe ladne liście. Moczarki wszystkie zgniły (dlaczego?)

Czy mogę wymienić większość roślin? Nie spowoduje to jakiegoś wysypu glonów?

Temperatura 24-25
80x35x40 112l
2x 18w t8 piczątkowo 6h teraz 8
Turbo 1000 filtr
Żwirek kwarcowy z kulkami gt pod żabienice
Od 4 dni pływają harem gupików i jakby lepiej jest no i 20l wody podmienilem i też lekko lepiej ale wszędzie piszą że moczarki rogatki rosną jak szalone a u mnie nie podcinalem nic od 2 tyg

Radzio

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: Radzio » 15 marca 18, 13:14

2 tygodnie to nie jest jakiś długi okres, także spokojnie wymień i zostaw tylko to co się przyjęło. Więcej szkód zrobią pogniłe roślinki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 15 marca 18, 13:23

wszędzie piszą że moczarki rogatki rosną jak szalone a u mnie nie podcinalem nic od 2 tyg

Bo to prawda. Pamiętaj jednak, że rośliny rosną wtedy jak mają ku temu odpowiednie warunki. Akurat moczarka i rogatek uwielbiają wyższe stężenia nawozów, być może rosną słabo bo nie masz niedobory nawozów - mało ryb/nie nawozisz akwarium.

Żabienicom daj czas.

dawidx pisze:Czy mogę wymienić większość roślin? Nie spowoduje to jakiegoś wysypu glonów?

Co znaczy wymienić? Zostaw w akwarium to co jest, ewentualnie poodcinaj gnijące części roślin. Zamiast wymieniać rośliny to po prostu dosadź nowych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: dawidx » 15 marca 18, 15:44

Bo to prawda. Pamiętaj jednak, że rośliny rosną wtedy jak mają ku temu odpowiednie warunki. Akurat moczarka i rogatek uwielbiają wyższe stężenia nawozów, być może rosną słabo bo nie masz niedobory nawozów - mało ryb/nie nawozisz akwarium.


A jest sens bawić się w nawozy przy takim świetle i mało wymagających zielskach?
W sumie dopiero co wpuściłem ryby więc może ruszy no i zacząłem podmiany

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 15 marca 18, 17:15

A jest sens bawić się w nawozy przy takim świetle i mało wymagających zielskach?

Światło i wymagania roślin nie są wyznacznikiem w Twoim przypadku. Możesz mieć bardzo wymagające rośliny i duza ilość światła i akwarium bez sztucznych nawozów, jeśli rośliny takiej potrzeby nie będą zgłaszały. W drugą stronę działa podobnie, czyli możesz mieć mało światła i łatwe w uprawie rośliny, które będą zgłaszały zapotrzebowanie na nawozy - stąd sens ich stosowania.

Skoro dopiero wprowadzasz obsadę to wstrzymaj się na dwa tygodniem później ocenisz czy nawozy w postaci sztucznej będą niezbędne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: dawidx » 15 marca 18, 18:23

Dzięki Hunter za wyjaśnienie ;)

Temat do zamknięcia

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: kodzaj11 » 23 marca 18, 17:14

Może być wiele przyczyn gnicia roślin i nie warto ich wymieniać tylko rozwiązać źródło problemu, jeśli masz słabe oświetlenie i nie chcesz go wymieniać to musisz pod swoje oświetlenie dobrać roślinki, które potrzebują mniej światła.

Bingo
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwietnia 18, 13:52

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: Bingo » 6 kwietnia 18, 13:54

Jak często nalezy wymieniac rośliny w akwarium? czy może wogole nie trzeba ?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wymiana roślin w nowym akwarium

Postautor: kodzaj11 » 6 kwietnia 18, 16:02

Jak sie znudza? :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości