Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 10:10

Witam. Jestem nowy na FORUM. Jakieś 25 lat temu posiadałem od 2 do 3 akwarii ( 75L, 40L i przez krotki czas 20L jako kotnik głównie ). To były czasy gdzie dostępne na rynku były 2 brzęczyki ( taki kwadratowy z dwiema membranami – głośny i marzenie każdego akwarysty brzęczyk Skalar ). Posiadałem filtr zewnętrzny taki szklany działający przy pomocy brzęczyka oraz filtry wewnętrzne gąbkowe. W akwariach miałem Neony, Gurami, Bojownika, Danio, Sumiki, Kiryski, Glonojady – obecnie zwane Zbrojnikiem i jakieś inne tymczasowo lub już nie pamiętam...w końcu minęło ok. 25 lat.

Jako już dorosły człowiek mając swój dom jakoś zapałałem chęcią do powrotu rybek do mojego zycia. Od kilku tygodni czytam fora, oglądam Youtuba i jestem w szoku jak to wszystko się zmieniło.

Ale wróćmy do meritum. Udało mi się namówić małżonkę na akwarium gdy zobaczyła na żywo zestaw AQUAEL GLOSSY. Po prostu kawał ładnego mebla a przy okazji akwarium. Wybór padł na model GLOSSY 100 czyli jak to teraz mówią, „baniak” ok. 215L. Będzie stał w zaciemnionym kącie.
Do tego myślę zakupić filtr zewnętrzny HW-302 ( SunSun czy Hanza ) grzałkę 200W. Oświetlenie w tym zestawie ma 2x16W. Myślę czy od razu nie kupić jakiegoś filtra wewnętrznego ( myślę nad jakimś narożnym ) żeby wspomógł filtr zewnętrzny w filtrowaniu mechanicznym.
Co do wystroju akwarium. Chciałbym jakiś ciemny żwirek … i tu myślę nad piaskiem bazaltowym.
Rośliny... bladego pojęcia nie mam bo kojarzę kryptokoryny, żabienice i jakieś inne ale już nazw nie pamiętam. Do tego będzie korzeń, parę kamieni i jakieś pływające roślinki żeby zaciemnić wnętrze – dla Neonów.
Co do obsady – chciałbym:
- 15-20 szt. Neonów czerwonych
- 2-3 szt. Gurami
- samiec Bojownika
- kilka kirysków ( jakich , nie wiem , żeby nie rosły za wielkie )
- kilka rybek zajmujących się glonami i resztkami ( jeszcze nie wiem jakie )
- kilkanaście szt. krewetek mało wymagających i kolorowych.
I to na razie tyle co wiem. Na pewno myślę o rybkach które nie przetrzebią mi krewetek ( dlatego zrezygnowałem ze skalarów ).
Ph wody z wodociągów wg ostatnich badań ( sprzed ponad pół roku ) wynosi 7,6.

I teraz pytanie do „starych wyjadaczy”. Czy coś w tym wszystkim nie pasuje? Gdzieś popełniam w planowaniu błąd? Mam nadzieję, że obsada za duża nie jest – choć nie podałem dokładnych ilości ryb.
Mimo, że zestaw Aquaela nie jest tani , to zdecydowałem się na niego bo taki tylko zaakceptowała moja żona – podoba się jej ( JUWEL nie jest wcale ładniejszy a droższy a reszta już nie jest taka ładna jak dla nas). Filtr wybrałem taki bo jest wyraźnie tańszy niże innych bardziej znanych marek , jednakże wg użytkowników daje radę. Nie można tam zastosować filtra kaskadowego bo wycięcia z tyłu akwarium są półkoliste a nie proste – trzeba by było wycinać otwory w klapie a tego nie chcę.

A i jeszcze nawożenie ( coś czego nie pamiętam żeby 25 lat temu było ). Czy pod piasek bazaltowy można coś wrzucić? Jeśli tak to co? Tak żeby pomogło roślinom a nie namąciło w samym akwarium. Bo jak patrze teraz co jest na rynku i co akwaryści robią to jestem w szoku.
Pojadę w nowoczesnym języku: mój baniak to będzie LowTech :) ale jakieś nieskomplikowane i niedrogie nawożenie wchodzi w grę jeśli to ma pomóc roślinom i nie zaszkodzić rybkom.

Dzięki za wszelkie sugestie i przepraszam za długi post.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 10:22

WEXEL1974 pisze:- 15-20 szt. Neonów czerwonych
- 2-3 szt. Gurami
- samiec Bojownika
- kilka kirysków ( jakich , nie wiem , żeby nie rosły za wielkie )
- kilka rybek zajmujących się glonami i resztkami ( jeszcze nie wiem jakie )
- kilkanaście szt. krewetek mało wymagających i kolorowych.
I to na razie tyle co wiem. Na pewno myślę o rybkach które nie przetrzebią mi krewetek ( dlatego zrezygnowałem ze skalarów ).
Ph wody z wodociągów wg ostatnich badań ( sprzed ponad pół roku ) wynosi 7,6.
ph to nie wszystko
jakie masz gh
ale mówie z gory ph stanowczo za wysokie
po drugie jak chcesz te ryvy pogodzic parametrowo i tempreraturowo?
krewetki i gurami to raczej karma dla gurami
ryby zajmujace sie glonami owszem jest ale to zbiornik 150cm+

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 11:00

Nie testowałem wody samemu. Jedynie mam na razie dane z wodociągów:
https://zapodaj.net/0faca06a3504b.jpg.html
https://zapodaj.net/e5c5d69f42fd2.jpg.html

A co do ryb. Zależy mi najbardziej na neonach czerwonych. Do tego chciałbym inne ryby które by ich nie zjadły ale żeby kilka większych osobników dla urozmaicenia było. Jeśli krewetki to problem przy Gurami to będę musiał "zatrudnić" jakąś inną ładną "ekipę sprzątającą.
Oczywiście ryby które dobrze czuja się w wodzie o parametrach dobrych dla w/w Neonów. Wodę na pewno będę jakoś zmiękczał ale to po tym jak zbadam wodę w zbiorniku jakimiś testami przed wpuszczeniem ryb.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 11:06

Twardość to około 13 st niemieckich a na pewno w domu masz wiecej bo to co podaja to jest woda na wyjsciu z hydroforni dolicz pare stopni twardosci tak samo ph obstawiam ze jest pewno 8 więc wode masz pod malawi lub tanganike ewentualnie pod CA
CA odpada w przedbiegach bo mały zbiornik jedynie ze skupic sie na zyworodkach i Cryptoheros sajica tyle ze krewetki odpadają
dla neonów zatwardo i za bardzo zasadowo
woda dla neonów to około 5-7 i ph około 6,5
zastanow sie czy jestes dopasować wode ogolnie neony czerwone to ryby wód miękich i kwaśnych tzw czarnymi wodami

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 12:08

Będę bawił się jednak w zwykły baniak , nie Tanganikę , Malawi czy CA ( to ostatnie to nawet nie wiem co to jest ).
Po zalaniu akwarium , włożenia korzenia/ni, włożeniu roślin będę badał i próbował zmniejszyć parametry pH itp.
No i chyba zrezygnuje z bazaltu na rzecz ciemnego żwirku kwarcowego...bo bazalt może ale nie musi podnosić pH i twardość.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 12:50

CA to Centralna Ameryka
osobiscie proponował bym ci rezygnacje z krewetek bo to mocno ogranicza obsade
wiekszosc ryb potraktuje je jako karme nawet neony nimi nie pogardzą
a co do podłoża to osobiscie w baniakach stosuje piasek kreisel
tani i dobry
jak chcesz miec neony to albo kupno wody osmotycznej lub zakup filtra odwróconej osmozy to juz duzo pomorze
do tego do zbicia ph mozna uzyc armaty torfowej
dopuki nie bede znal docelowych parametrów to trudno dobrac
i jak chcesz dobrac obsade to od razu podaj wymiar baniaka
jakie podloze
jakie swiatlo

to pomoze mi w doborze obsady

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 13:04

Z krewetek jestem w stanie zrezygnować.
Akwarium jakie zamierzam kupić to AQUEL GLOSSY 100. Wymiary to 100X40X63 ( 215L ). Oświetlenie AQUEL RetroFit 2x16W. Podłoże najlepiej czarne...i chyba skończy się na żwirku kwarcowym a nie na piasku bazaltowym.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 13:14

WEXEL1974 pisze:Podłoże najlepiej czarne...i chyba skończy się na żwirku kwarcowym a nie na piasku bazaltowym.

no to to eliminuje wszystkie ryby denne i kopiace

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 14:05

Ale to byłby żwirek o frakcji 2-3mm. I z tego co czytałem to nawet w takim drobnym bazaltowym rybki denne nie miałyby problemu grzebać. Piachu raczej stosować nie chcę.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 14:09

WEXEL1974 pisze:I z tego co czytałem to nawet w takim drobnym bazaltowym rybki denne nie miałyby problemu grzebać

bazalt z miejsca odpada bo jest on tak ostry jak potluczone szklo
WEXEL1974 pisze:Piachu raczej stosować nie chcę.
bo?

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 15:13

Co do ostrości bazaltu to podobno ostry jest ten o grubej frakcji a ten piasek jest bezproblemowy dla ryb dennych. Ale i tak postawie na drobny żwirek. A czemu piasek nie? Kiedyś nikt nie myślał o piachu w akwarium bo roślinom w piachu gniły korzenie...teraz jak to się nazywa...w piachu występują miejsca beztlenowe czy jakoś tak.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 15:15

WEXEL1974 pisze:A czemu piasek nie? Kiedyś nikt nie myślał o piachu w akwarium bo roślinom w piachu gniły korzenie...teraz jak to się nazywa...w piachu występują miejsca beztlenowe czy jakoś tak.
totalne brednie i mity ktore dawno zostaly obalone

WEXEL1974
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 9 marca 18, 09:08
Lokalizacja: Radzymin

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: WEXEL1974 » 9 marca 18, 15:48

Ok.
Ale jak studiuję temat w internecie to piachem też nazywa się coś co ma frakcję 1-3mm ... A dla mnie to po prostu drobny żwir a nie piach. Piachu zwykłego czyli o frakcji poniżej 1mm ciemnego nie widziałem.
Czyli o jakim piachu jest mowa...taki poniżej 1mm czy takiego 1-3 mam?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: kodzaj11 » 9 marca 18, 18:37

Nie bierz bazaltu, weź kwarc.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Restart „Akwarysty” przy użyciu baniaka 200L

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 18:59

WEXEL1974 pisze:Czyli o jakim piachu jest mowa...taki poniżej 1mm czy takiego 1-3 mam?
do 1mm np https://www.castorama.pl/produkty/budow ... 25-kg.html

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości