Dobre medium biologiczne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: barttsw » 10 marca 18, 14:19

Biopelety sa fajne ale jest kilka minusow tego nie dosc ze trzeba miec filtr przeplywowy +pompa
Nastepne w akwariim roslinym njepozadane
Kolejna sprawa potrzebuje okolo miesieca by biopelety zaczely dzialac
Nie wolno uzywac ozonu
Kolejna sprawa to medium jest stosowane w slonej wodzie gdzie no3 i po4 jest blisku zeru lub 0
Jak do filtra to tylko kaskada i biopelety wtedy xl

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: Krasny » 10 marca 18, 16:38

Do roślinnych może nie bardzo. Ale do ogólnego nie powinno raczej być problemu. Akwarium zalałem w środę. W filtrach mam dojrzałe złoża TMBT, a już widzę przyrost roślin (Limnophila sessiliflora, rotala itp). Na pewno bakterie w złożach są konkurencją dla zieleniny, ale działa to też w drugą stronę. Przekonam się na własnej skórze o ile spowolnią wzrost roślin, jeśli w ogóle. Jeśli chodzi o filtry to AQUAEL TURBO FILTER 2000 sprawdza się u mnie chyba nawet lepiej niż JBL cristal profi 1501. W JBL-u złoże zasyfia się co jakiś czas cząstkami z akwarium i wydajność spada, Aquael pozostaje czysty. Nie stosowałem specjalistycznych filtrów. Ozonu nigdy nie używałem. Pewnie tak jak większość zwykłych akwarystycznych "zjadaczy chleba" :) Polimery te są dosyć szeroko stosowane w akwariach typu Malawi czy Tanganika. Czyli jak najbardziej słodkowodnych. Nie jest to eksperyment, ale potwierdzone doświadczeniem wielu akwarystów działanie. Podstawą pozostaje natlenianie wody. Nie każdemu bąbelki powietrza w wodzie się podobają, ale bez tlenu ani rusz. Na pewno nie mają negatywnego działania na ryby. Przez dwa lata padły mi dosłownie trzy sztuki (nie licząc zjedzonego narybku). Jedna zdechła dwa dni po wpuszczeniu do akwarium. Pewnie uszkodziła się w transporcie. Drugą sam załatwiłem niechcący jak łapałem narybek siatką. Trzecia to samiec Yelowka zagoniony przez konkurencję.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: barttsw » 10 marca 18, 17:14

Biopeleyy w kuble to nieporozumie biopelety potrzebuja malego przeplywu wody i wymiany po dojrzaniu dosypywania co 2 tyg
Tego typu media jak biopeleyy czy fosguard nie nadaja sie do kublow

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: Krasny » 10 marca 18, 18:39

Nie zgodzę się, że się nie nadają do filtrów kubełkowych. Używałem ich tak przez dwa lata z bardzo dobrym skutkiem. Po prostu przy regularnym czyszczeniu filtra przepłukuje je wodą z akwarium. Nalewam wody do wiaderka, delikatnie wsypuję złoże, ostrożnie płuczę ręką i znowu delikatnie przekładam do koszyka z filtra. Pod wpływem wody pelety robią się kruche, dlatego trzeba być delikatnym. Ale bez przesady, to nie wata cukrowa. Zajmuje to max 3 minuty. I złoże dalej hula. Taki przepływ wody jak w moich filtrach nie ma wpływu na działanie tych polimerów, a nie są to najsłabsze modele. To nie taka wysoka technologia jakby się mogło wydawać. Pozdrawiam i miłego Weekendu :)

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: jacgues » 11 marca 18, 07:26

Skoro to wątek o mediach biologicznych, pozwolę sobie nawiązać do bio-lawy.

Na allegro dostać można dostać coś takiego - BIO-WKŁAD - Lawa wulkaniczna o frakcji 7-14mm do filtrów kubełkowych.

Z doświadczenia np. z drzewkami bonsai i używaniem lawy wiem, że ta faktycznie wydaje się być wyraznie bardziej porowata od bioceramiki. Dlatego gdy tylko zacząłem czytać o akwarystyce i interesować się tematem, dziwiła mnie powszechność stosowania ceramiki. Czy chodzi o to, że rzekomo ceramika jest medium bardziej jałowym w kontekście mikroelementów względem lawy, a zatem bezpieczniejsza dla parametrów wody?

Dzięki swojej naturalnej strukturze woda łatwo przepływa przez medium. Nie zapycha się jak bioceramika, gdyż jej naturalne pory idealnie odpowiadają florze bakteryjnej, tym samym usuwają z wody toksyczne związki przemiany materii mieszkańców akwarium.

wklad biologiczny - ogromna porowatość, co widać na zdjęciu. Wydajniejsza od popularnej bioceramiki.
- bardzo duza powierzchnia filtracyjna - na całej powierzchni osiadają się pożyteczne bakterie nitryfikacyjne

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: MartaJab » 6 kwietnia 18, 16:48

Powiedzcie mi, jeśli zbiornik dojrzewa ponad miesiąc, ale nie sprawdziłam azotynow azotanow , a teraz sprawdzam i jest ok to mogę wpuszczać ryby? Nie mam roślin , testy paskowe pokazują dobre parametry, ale boję się ze proces nitryfikacujby mógł się nie rozpocząć,co sadzicie

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: MartaJab » 15 kwietnia 18, 18:17

Powiedzcie mi czy to normalne ze woda jest metna? Akwarium dojrzewa już 2 miesiące, brak roślin

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dobre medium biologiczne

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 18, 14:58

Nie, zmętnienie wody nigdy nie jest "normalne". Najczęściej to objaw niewłaściwie dobranej/słabej/niewydajnej filtracji, lub przerybienie zbiornika co również łączy się z filtracją. Przyczyn może być wiele, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości