Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: jacgues » 8 marca 18, 09:53

Cześć,
Zamierzam stworzyć akwarium high-tech 192 (120x40x40) lub ewentualnie 240 litrów (120x40x50).
Wstępnie zamierzałem zainstalować jonizator Chihiros Doctor 3rd gen, ale ostatecznie stwierdziłem, że chyba lepszym rozwiązaniem będzie porządniejsza filtracja + lampa UV-C.

Oto moje propozycja:

- Filtr kubełkowy HW-302 1000l/h, w którym będzie zeolit, bio ceramika i czarna lawa + prefiltr HW-603A 2,7 L do filtracji mechanicznej, wypełniony gąbkami itp. Do tego na końcu zainstalowana będzie lampa UV-C 10W.
Teoretycznie ten filtr dostosowany jest do akwarium 100-300l, ale zastanawiam się czy przy zastosowaniu prefiltra i przyjęciu umiarkowanego zabrudzenia, jego wydajność nadal będzie zadowalająca.

Druga propozycja jest tańsza i polega na instalacji silniejszego filtra HW-303B, który dedykowany jest do akwariów 150-600l.
Ma też wbudowaną lampkę UV-C 9W.

Jak sądzicie, które rozwiązanie będzie lepsze? Poza skuteczną filtracją, zależy mi także na ciszy i tutaj trochę obawiam się czy 303B nie będzie głośniejszy. Z drugiej strony nie jestem pewien czy 302 będzie wystarczający.

Z góry dzięki za pomoc.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: barttsw » 8 marca 18, 10:09

lampa uv wyjałowi ci wode i cała biologie a dawanie lampy uv jako lekarstwo na glony to kiepski pomysł
ponadto lampa 9w to mozesz sobie paznokcie naswietlac
lampa uv owszem przydaje sie przy zakwitach bo to najszybsza metoda ale nie typu 9-11W
ponadto lampa uv by spelniala swoje zadanie potrzebuje małego przepływu wody

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: jacgues » 8 marca 18, 10:29

Słyszałem, że nie ruszy bakterii nitryfikacyjnych, które są w filtrze, jeśli będzie w obiegu nad nim.
To w takim razie lepiej zainwestować w jonizator wody? Chodzi mi o stworzenie akwa high-tech, które będzie wymagało możliwie najmniej mojej ingerencji, szczególnie w kontekście czyszczenia.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: barttsw » 8 marca 18, 10:43

jacgues pisze:Chodzi mi o stworzenie akwa high-tech, które będzie wymagało możliwie najmniej mojej ingerencji, szczególnie w kontekście czyszczenia.
nie ma takich zbiornikow, a jak chcesz ht to one wymagaja sporo opieki i kontroli

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: Mattija2 » 8 marca 18, 10:48

Co do zbiorników HT prawda jest taka, że roboty przy nich jest sporo. Także to trochę inne założenia, żeby utrzymać go w ładzie i porządku będziesz miał trochę pracy.

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: jacgues » 8 marca 18, 11:39

Może zamiast sterylizacji UV-C lepiej zastosować jednak jonizator Chihiros Doctor?
A może po prostu dobre szczepy bakteryjne, dużo powierzchni filtracyjnej i bio-filtracji w połączeniu z wydajnym filtrem?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: kodzaj11 » 8 marca 18, 22:02

Co za bzdury, hight-tech mozna zrobic calkowicie bezobslugowe, tylko trzeba wydac troche kasy, na komputery/sterowniki/programatory, pompki do nawozow itd....
Ale i bez tego nie jest az tyle roboty, ja swojemu akwarium poswiecam okolo 3/4h co tydzien przy podmianie.
Lampe odradzam a i filtracja moim zdaniem troche slaba, sam ciagle mysle by cos dolozyc u siebie a mam troszke lepszy filtr i podobny litrarz.
Co do jonizatora to grubsza sprawa, wydajesz 400zl a dziala tylko przez 3 miesiace bo tak zachodzi kamieniem, ze trzeba wymienic, ja sam chce sprobowac z projektem diy tylko szukam kogos kto mi wytnie formatki ladnie na jonizator.

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: jacgues » 9 marca 18, 07:40

Rozumiem, że HW-302 to trochę słabo.
W takim razie wezmę HW-303B 14l pojemności i 1400l/h i całego zapełnię go bio-ceramiką (początkowo tylko trochę węgla aktywnego jak zaleca ADA w swoim instruktażu). Jako prefiltr mechaniczny użyję HW-603A 2.7l.

3-4h tygodniowo to i tak bardzo dużo w moim mniemaniu. Nie zamierzam robić co tydzień podmiany, a co miesiąc (zależnie jeszcze od obsady roślinnej i zwierzęcej, rzecz jasna oraz wyników parametrów).

W Chinach można kupić jonizator za 230 zł 3 generacji. Co do samej krateczki to przecież są różne odkamieniacze, nawet producent zaleca używać tego typu specyfików by przedłużyć żywotność tego elementu. W poprzedniej generacji polecało się wymianę po 6 msc. Tylko jak sprawa ze skutecznością tego? Czy przypadkiem nie sterylizuje też pożytecznych mikroorganizmów?
Producent utrzymuje, że nie, ale wiadomo jak to jest w praktyce... :) O Czosnku też w internecie można wyczytać, że to magiczny antybiotyk dla ludzi nie naruszający pożytecznej mikroflory, a niestety nie jest to prawdą.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: barttsw » 9 marca 18, 07:46

jacgues pisze:Nie zamierzam robić co tydzień podmiany, a co miesiąc
przy HT co miesiąc powodzenia i strzal w kolano

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: kodzaj11 » 9 marca 18, 09:50

Przy zlym prowadzeniu akwarium to i ten jonizator Ci nie pomoze a tak rzadkimi podmianami juz dazysz do tego :) Odkamieniacze nie pomagaja, trzeba najnormalniej kupowac nowe.

jacgues
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 3 marca 18, 19:04

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: jacgues » 9 marca 18, 13:40

A co jeśli by po prostu kupić osobny jonizator (ja mam taki, nawet z ozonatorem, dość porządny i duży), podłączyć go wężykiem do akwarium, ujście zrobić w postaci kurtyny powietrznej pod podłożem.
Do tego ustawić albo małą intensywność działania lub w postaci braku takiej możliwości, po prostu programator czasowy i np. załączać jonizację raz na godzinę.

Takie rozwiązanie będzie tańsze, skuteczniejsze i bezproblemowe w utrzymaniu, a na dodatek mniej będzie widać w akwa.
Ba, nawet w krytycznej sytuacji będzie można na chwilę dodać trochę ozonu do wody (choć raczej należałoby unikać tak drastycznych kroków).
Same plusy. No chyba, że to magiczne urządzonko za 3 stówy robi cokolwiek innego poza zwykłą jonizacją...

P.S.
To właśnie HT jest mniej obsługowe niż LT. Chyba taka jest podstawowa idea - urządzenia mają nas częściowo wyręczać lub minimalizować ilość czasu i wysiłku, jaki wkładamy w utrzymanie akwa, kosztem większych wydatków.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: Mattija2 » 9 marca 18, 13:54

3-4 h przy podmianie to mało? Ja przy 2 zbiornikach (112+270) cotygodniowo spędzam max 1.5h podmieniając wodę w obu i w 1 przycinając mchy/rośliny. Przy czym stabilizacja 112l pozwala mi na dwutygodniowe podmiany, więc czas się jeszcze bardziej uszczupla.

Przy LT jest dużo mniej pracy niż przy HT, chyba, ze chcecie mieć po prostu dużo zielska i tyle, a 0 kompozycji. Czym się różnią te 2 systemy? w LT kładziemy wagę na powolny acz stabilny wzrost i samowystarczalność, podmiany tam mogą właśnie odbywać się spokojnie raz na miesiąc. W HT zapomnij, nawet gdybyś miał pompę do nawozów, sterownik pH z komputerem podpiętymi pod butlę, zajefajne światło et cetera. To tak nie działa, serio :D
Gazowanie roślin i sztuczne pędzenie nad wyrost po prostu wymaga pielęgnacji. Nie będziesz miał żywopłotu jeśli nie będziesz go odpowiednio ciął.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Filtracja kubełkowa do 192l i eliminacja glonów

Postautor: kodzaj11 » 9 marca 18, 18:35

Jonizację uruchamia się co kilka godzin na dosłownie minutę, nie dłużej bo uśmiercisz ryby :)
Nie wiem, zobaczy sobie Jonizator Projekt DIY, nawet na youtube, to chyba najbardziej opłacalne jest, tylko pytanie czy działa? Są sprzeczne wiadomości, jedni mówią, że działa, drudzy, że nie ale jeśli nie spróbujesz sam to się nigdy nie dowiesz, w każdy bądź razie jak już wspomniałem jonizator wcale Ci nie pomoże jeśli akwarium nie będziesz prowadził z głową to nie jest tak, że wsadzisz to w wodę i zabije Ci każdy zarodek glona jeśli przedobrzysz z jakimiś pierwiastkami w wodzie, czyli nie zachowasz równowagi....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości