Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 21 lutego 18, 12:38

Witam, czy podłoże wspomniane w temacie na bazie kulek gliniano torfowych przykryte żwirkiem kwarcowym zda egzamin?

tym: http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcowy-czarny-akwarium-2-3-mm-1kg-i5348766993.html
LUB
http://allegro.pl/bardzo-jasny-zwirek-kwarcowy-do-akwarium-2-5mm-i5825256545.html

OBSADA : GUPIKI OK 10 sztuk + jakaś ekipa "sprzątająca"- kiryski np ( i to wszytko gdyż mam filtr tylko wewnętrzny )

Roślinność: same mało wymagające gatunki

Oświetlenie : albo t8 2x18 w albo led 2x16 w ( możecie mi też doradzić co do pokrywy czy kupić zwykłą na świetlówkach czy taką http://allegro.pl/aquael-pokrywa-prosta-80x35-led-2x16w-do-akwarium-i6485714077.html

Dodam, że będzie to akwarium z małą ilością ryb, roślin najmniej wymagających aczkolwiek trochę ich obsadzę :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: barttsw » 21 lutego 18, 13:01

dawidx pisze: jakaś ekipa "sprzątająca"- kiryski np ( i to wszytko gdyż mam filtr tylko wewnętrzny )
i tu sie myslisz kiryski to sa syfiarze i ppotrzebuja dobrej wydajnej filtracji a co masz namysli ekipa sprzatajaca bo w akwarystyce słodkowodnej takie cos nie istnieje
a jak chcesz kirtyski to zaden zwir tylko piasek np kresel 099 25 kg za 7,5 w markecie

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: DaveProzny » 21 lutego 18, 13:16

Wyjątkowo zgadzam się z barttsw. I pytanie:

Ile. Litrów. Ma. Akwarium.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 21 lutego 18, 13:48

DaveProzny pisze:Wyjątkowo zgadzam się z barttsw. I pytanie:

Ile. Litrów. Ma. Akwarium.



112l standard

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 21 lutego 18, 14:08

barttsw pisze: i tu sie myslisz kiryski to sa syfiarze i ppotrzebuja dobrej wydajnej filtracji a co masz namysli ekipa sprzatajaca bo w akwarystyce słodkowodnej takie cos nie istnieje
a jak chcesz kirtyski to zaden zwir tylko piasek np kresel 099 25 kg za 7,5 w markecie



Załóżmy, że nie mnie przekonałeś i nie chcę kirysków to co mogę dobrać do tych gupików aby nie przerobić ( w sumie nie zależy mi też na dużej ilości ryb z czasem jak zmienię filtr na UNIMAX 250 to wtedy poszaleje z obsadą )

I czy wtedy nadaje się ten czarny kwarcowy + kulki gl. torfowe?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: barttsw » 21 lutego 18, 14:17

dawidx pisze:co mogę dobrać do tych gupików aby nie przerobić

wymiar zbiornika parametry wody
w ciemno nie wróżyć
osobiscie nie lubie zwiru ale jak nie bedziesz miał ryb dennych , kopiacych , piegnicowatych to moze być
dawidx pisze:jak zmienię filtr na UNIMAX 250 to wtedy poszaleje z obsadą
zależy od zbiornika

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 21 lutego 18, 18:43

barttsw pisze:wymiar zbiornika parametry wody
w ciemno nie wróżyć
osobiscie nie lubie zwiru ale jak nie bedziesz miał ryb dennych , kopiacych , piegnicowatych to moze być
zależy od zbiornika


Zbiornik 80x35x40
Nie mam jeszcze testów ale raczej na chwilę obecną same gupiki ( bo woda twarda)

Czy dla tych ryb taki będzie dobry? Z tego co wyczytałem dla gupików naturalniej będzie na białym i mniej-więcej 1-3 mm.
Ok 4 cm wystarczy czy dać dajmy 6-5 cm?
http://allegro.pl/bardzo-jasny-zwirek-kwarcowy-do-akwarium-1-3mm-i5769274592.html#thumb/3 w sumie wniesie mnie 30 zł z wysyłką

Czy ktoś kto używał obu sposobów "polepszenia podłoża" mianowicie tak jak pisałem czy zastosować kulki GT czy pałeczki do nawożenia roślin doniczkowych :)

P.S Dzięki wszystkim za wprowadzanie w świat akwarystyki :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: abiba » 21 lutego 18, 19:03

Przy zakładaniu zbiornika lepszym rozwiązaniem jest warstwa substratu na bazie ziemi ogrodowej np : http://allegro.pl/podloze-akwarystyczne ... 06889.html lub podobne .

Kulki, moim zdaniem to świetny sposób na lokalne poprawienie żyzności np:pod roślinkę która głownie odżywia sie z podłoża w już działającym akwarium i/lub ratowaniem sytuacji .

Nie stosowałem nigdy pałeczek nawozowych do podłoża z kilku powodów ale największe moje obawy budzi fakt niekontrolowanego uwalniania nawozów i potencjalne kłopoty z korektą parametrów . Wolałem żyzne podłoże jak wyżej .
Wiele razy stosowałem to wylinkowane i zawsz ebyłem w 100% zadowolony - moi znajomi zr4esztą również . Podobne podłoże na allegro oferuje aqua maniak i osobiście nie mam nic do niego ale Hunter kiedyś zgłaszał prawdopodobny problem z jego działaniem .

Tak czy inaczej kulki przy zakładaniu akwarium uważam za średni pomysł

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 21 lutego 18, 19:13

abiba pisze:Przy zakładaniu zbiornika lepszym rozwiązaniem jest warstwa substratu na bazie ziemi ogrodowej np : http://allegro.pl/podloze-akwarystyczne ... 06889.html lub podobne .


Pierwotne moje założenia takowe miało być. Tylko, że szybko mi odradzili i na forach piszą, że z ziemią mają problemy.
Załóżmy, że dam tej ziemi z linku to czy do gupików nadawało by się takie coś ?

http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-dekoracyjny-1-mm-099-kreisel-i6595517826.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plasma-kreisel&ev_adgr=Kreisel&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=EAIaIQobChMI5NuF28e32QIVksqyCh0lKwKSEAQYASABEgLRYvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CP2lrubHt9kCFZXNsgoddHYC0A

I jak jest z tą siatką na ziemię, stosować czy nie ? Różne szkoły

No i fakt, że to mój pierwszy baniak i nie chcę też typowego roślinnego :) aczkolwiek trochę zielonych chcę :) w sumie to ma być trochę low tech :)
Ostatnio zmieniony 21 lutego 18, 20:41 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "Edytuj".

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: abiba » 21 lutego 18, 21:34

Jesli to ma być blisko LT to tym bardziej to podłoże .
Problemy z ziemią to zwykle kwestia ich wzogacania aby kwiatki lepiej rosły. Sama ziemia - ta najtańsza bez domieszek nie stwarza problemów . mam kilka marek które działają niezawodnie.
Ta wylinkowana wyżej jednak nie jest czystą ziemią lecz mieszaniną torfu, gliny i węgla drzewnego zmieszanego zresztą wg. znanej receptury z ksiązki DW .
Możesz sam to umieszać bo to żadna tajemnica ale wobec ceny ( bodażej 3zł/l) mi osobiście nigdy nie chciało sie babrać zwłaszcza że gostek dysponuje dobrą i przebadaną gliną (chyba najlepszą na allegro). Ponadto stosuje idealny w swojej strukturze torf który zresztą możesz kupić w marketach jako torf z torfowisk Biały Bór bez domieszek.

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 21 lutego 18, 22:10

abiba pisze:Ta wylinkowana wyżej jednak nie jest czystą ziemią lecz mieszaniną torfu, gliny i węgla drzewnego zmieszanego zresztą wg. znanej receptury z ksiązki DW .


Biore to z linku dam 3 cm to dego odstęp 3cm kd ścian akwarium a na to dam ten kreseit piasek kwarcowy z budowlanego

Tak ps ktoś go stosował? Poleca ktos ;) 7zl za 25kg to jak za darmo

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: kodzaj11 » 22 lutego 18, 17:57

Ekipa sprzatajaca, czyli krewetki :) kosiarki tez wcinaja glony jak durne ale one rosna duze, to moze byc za maly zbiornik dla nich.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: barttsw » 23 lutego 18, 07:11

dawidx pisze:Tak ps ktoś go stosował? Poleca ktos 7zl za 25kg to jak za darmo
stosuje go latami i nigdy nie było problemów

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: dawidx » 24 lutego 18, 11:46

A czy dla takich roślin jak: Anubias nana, Mikrozjum oskrzydlone, Żabienica amazońska i to tyle + w akwa będzie korzeń i może jakiś mech jawajski. Każdej z wymienionych od 2-5 sztuk warto dawać ziemię ogrodową? Czy GT w zupełności im wystarczy ?

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Podłoże z kulek gliniano-torfowych- porada

Postautor: DaveProzny » 24 lutego 18, 12:13

Jak chcesz żeby ładnie rosły to te wszystkie kulki stosuj jak Ci powiedzieli, a jak chcesz żeby jakoś tam rosły to wsadź w podłoże i już :D

Ja przy zakładaniu mam zamiar umieścić na spodzie akwarium troche substratu ok 1 cm, na to piasek z Castoramy. Roślinność to anubiasy, kryptokoryny i mikrozoria, czyli to, czego karaś ozdobny nie zje i nie wykopie. :D No ale jak chcesz gupiki to możesz żwir. Ja tam takirgo podłoża nie lubie, ale jak chcesz.
Ostatnio zmieniony 24 lutego 18, 12:17 przez DaveProzny, łącznie zmieniany 1 raz.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości