planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 1 marca 18, 14:15

żadnej ochotki to najgorszy syf
solowiec
mysis
kielż
jak chcesz suche to wspomniane OSI,Nature food,hikari, saechem

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 3 marca 18, 16:20

Mam pytanie o drewno. Znalazłem na zrębie ładne korzenie buka i brzozy. Zrąb był robiony w zeszłym roku latem, więc wtedy też zostały wyrwane drzewa. Wygotowałem je, żeby łatwiej zdjąć korę i od jakichś dwóch tygodni moczę w beczce. Codziennie wymieniam dwa wiadra, żeby wymieszać wodę. Woda zabarwiła się na brązowo. Nie wiem czy od drewna, czy od beczki. Jest trochę podrdzewiała. Dzisiaj wymieniłem całą wodę na świeżą i zauważyłem na drewnie śliski, brązowawy osad. Czy tak powinno być? Poniżej fotki korzeni.
https://zapodaj.net/be3221b86cc8a.jpg.html
https://zapodaj.net/842b4ad82cd2e.jpg.html
https://zapodaj.net/e0f0d59ac0da1.jpg.html
https://zapodaj.net/cf0220b387f4e.jpg.html
https://zapodaj.net/c05c0caccb33d.jpg.html

Jak długo mam je moczyć? Do czasu. aż będą tonąć, czy jak przestaną barwić? Z tym drugim będzie problem stwierdzić. Błyszczą się, bo zamarzły zanim zrobiłem zdjęcia.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Peter007 » 4 marca 18, 16:00

Śluz to normalna sprawa, z czasem sam zejdzie. Drewno barwi. Z zatonięciem to nie taka łatwa sprawa. Najlepiej obciążyć czymś i wsadzić do baniaka a z czasem pozbyć się ciężaru. Wygląda na dość świeże i ciekawe czy soków nie puszcza jeszcze. Przed wsadzeniem warto wygotować z solą.
W drodze ku Tanganice

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 4 marca 18, 18:56

Jak to jest z w końcu z garbnikami? Szkodliwe są, czy pożądane? Nie biorę pod uwagę Malawi, Tanganiki itp. W jednym miejscu czytam o robieniu wywarów z liści i szyszek olchy, a gdzie indziej o moczeniu drewna aż przestanie barwić. To są jakieś inne garbniki (dobre/złe jak cholesterol :) )? Wiem, że nie wszystkim rybom te substancje pasują. Jeśli ktoś planuje Amerykę Południową, czy Azję południowo wschodnią to nie ma to chyba aż takiego znaczenia czy ten korzeń całkiem przestał barwić, czy jeszcze trochę popuszcza?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 4 marca 18, 19:43

Zalezy od ryb pyszczakom czy muszlowcom nie bedzie sluzyc a np wiekszosci pielegnic z ameryki bedzie sluzyc

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 8 marca 18, 09:50

Zalałem wczoraj akwarium. Dzisiejszy,poranny pomiar to GH- 6n ,a pH- 6,8. Nie ma chyba więcej sensu kombinowania? Będę tylko kontrolował codziennie parametry, czy coś nie zatwardza wody. Mam okazję kupić Błyszczyki brylantowe w cenie 3zł sztuka. Takie 1,5cm małe wypłosze. Chyba zdecyduję się na dwie ławicowe: Neon czerwony x 20 i Błyszczyk brylantowy x 10. Pewnie powiecie, że dwie ławice to błąd, ale kusi...

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 13 marca 18, 12:35

Zdecydowałem się na Błyszczyki brylantowe. Doradźcie proszę jak karmić takie 1,5cm podrostki. Czy cyklop, bosmidia i wrotka czerwona będą odpowiedniej wielkości? Czy jako uzupełnienie można podawać drobno pokruszoną suchą karmę? Ile razy dziennie trzeba karmić takie maluchy?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: kodzaj11 » 14 marca 18, 06:28

Obrazek
+ mrozonki:
-solowiec
-ikra homara
-szklarka

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 19 marca 18, 20:17

Rybki już wpuszczone. Błyszczyki najchętniej, o dziwo, wcinają szklarkę. Wciągają całe larwy jak spaghetti. Lubią też bosmidię i cyklopa. Pokruszone płatki HS Aqua Freshwater Flakes, Vivid Color Flakes i pokarm Supreme Artemia S nie robią na nich szczególnego wrażenia. Za to inne ryby wpadają w szał żerowania przy tym ostatnim.
Mam pytanie o Ramirezki. W piątek wpuściłem sześć sztuk. Trzy samce, dwa po około 4cm (A i B) i jeden 5cm (C) oraz trzy samice po około 3cm(a,b,c). Wczoraj, w niedzielę, miałem wrażenie, że dobrały się już dwie pary(A/a i B/b) . Mniejsze dwa samczyki z samiczkami obrały terytoria po przeciwnych stronach akwa. Jedna parka wykopała sobie nawet dołek w piasku. Natomiast największy i najbardziej kolorowy samiec C pływał pomiędzy nimi i wszystkich zaczepiał. Dzisiaj jedna z par dalej trzyma się razem(A/a). Natomiast duży samiec C przegonił samca B z pary B/b, tej od dołka i zajął jego teren. Samica b jest nim zainteresowana, przegania swojego pierwszego wybranka B i wybarwia się przy większym C. Problem w tym, że duży samiec C zachowuje się jak niezrównoważony. Jak b wpływa na jego ścisłe terytorium to ją goni i bije jak jak szalony. Kiedy spotkają się na "ziemi niczyjej" to zostawia ją we względnym spokoju, a nawet jakby czasem adoruje. Oboje przeganiają trzecią samicę c. Co jakiś czas samiec C zagląda na terytorium pary A/a i zaczepia samczyka A. Wygląda to tak, jakby samiec C chciał obrać za terytorium całe akwarium. Jak długo mogą potrwać takie przepychanki? Chciałbym zostawić dwie parki, a zbędne rybki oddać. Akwarium jest specjalnie podzielone korzeniem, tak, żeby mogły sobie wybrać osobne terytoria. Miałem już kiedyś skalara psychopatę, który o mało co nie wykończył innych skalarów niezależnie od ich płci. Też wtedy wpuściłem kilka sztuk na dobranie dwóch par. Boję się powtórki z tematu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 19 marca 18, 20:47

to pielegnice wiec to normalne a dobranie pary moze nawet rok trwac natury nie przyspieszyc ryby brales z jednego zrodła?
tak z ciekawosci jaka masz temperature
i zeby nie bylo Ramirezy to slabe ryby w polsce wiec nie zdzwiw sie ze padna

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 19 marca 18, 21:14

Temperatura to 26C. Rybcie niestety z jednego źródła. Były jeszcze w innym zoologiku, ale ogólne warunki panujące tam w akwariach, nie wzbudzały entuzjazmu. Wolałem nie ryzykować. Nie zamierzam ich celowo rozmnażać, więc nie ma obawy o rybki z chowu wsobnego na rynku :) Co do ich trwałości, to akwarium dojrzało, parametry mam stabilne, staram się karmić ryby zróżnicowanie. Na resztę nie mam wpływu. Pożyją tyle ile pożyją. Na ich miejsce wpuszczę coś innego. Nie jestem jakoś przywiązany do konkretnych rybek. Raczej traktuję akwarium jako całość. Tylko bojowniki traktuję bardziej indywidualnie (samce i samice). Ale to pewnie przez wyraźne, indywidualne cechy charakteru tych rybek i ich specyficzne zachowania.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 19 marca 18, 21:23

trzymiesz bojki z Ramirezami?

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 19 marca 18, 21:54

Obsady nie zmieniałem za bardzo. Dodałem tylko Błyszczyki brylantowe. Więc, jak od początku pisałem, obsada wygląda tak:

- Gurami mozaikowe x4
- Bojownik 1+3
- Prętnik karłowaty 2x1+1
- Neon czerwony x 17
- Błyszczyk brylantowy x 12
- Zbrojnik niebieski x 2
- Pielęgniczka ramireza 2x1+1

Na razie między Bojownikiem, a Ramirezami panuje spokój. Pielęgniczki zajmują się swoimi problemami, ustalaniem rewirów itp.. Przebywają głównie przy dnie. Bojek penetruje cały baniak. Mam nadzieję, że rozmiar akwarium umożliwi im współżycie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 19 marca 18, 22:05

matko to jest zupa rybna
ryby odmiennych parametrow i temperatur a ty wpusciles co ci sie podoba tak to nie dziala

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 19 marca 18, 22:19

Przeczytaj sobie cały wątek od początku. Jeszcze raz. Zupka mi nie przeszkadza. Parametry się zazębiają. I to nie w skrajnościach. Protestów kategorycznych nie słyszałem, więc popełniłem. Nie żałuję. Jak się będą ryby kłócić między sobą, to oddam. Dla mnie żaden problem. Ryby też nie obchodzi skąd jest kolega z celi, jeśli woda się zgadza, a żarcie spada z nieba.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości