Powrót do akwarystyki - pomoc

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: kodzaj11 » 25 stycznia 18, 00:53

Moze kiedys, tutaj nic zlego sie nie dzieje, jest nieforemna, jedna szafka od drugiej jest szersza na osprzet, filtry, butle itp druga krawedz akwarium zapiera sie i tak na pionowej scianie gdzie zaczyna sie druga szafka a pomiedzy nimi jeszcze sa szuflady, czyli dodatkowe podparcie.

Homerus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 18, 23:30

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Homerus » 29 stycznia 18, 22:53

Dzięki wszystkim za rady. Spawarkę w rekach ostatnio miałem może z 5 lat temu. Do tego teraz w bloku za dużo miejsca nie mam + lenistwo, toteż wolałbym gotowca ;) Chyba pójdziemy w stronę szafki. Jakieś linki z szafkami pod akwarium na wymiar widziałem. Pytanie czy na tym forum są już jacyś sprawdzeni rzemieślnicy?

Akwarium prawdopodobnie też będzie na zamówienie - OPTIWHITE, 115 x 50 x 60 cm, ??? 10mm ???. Na pewno chcielibyśmy w nim troszkę zieleni + neonki. Później jak nabierzemy wprawy to marzą mi się paletki.
- Ile rybek moglibyśmy trzymać w takim szkiełku, aby ferajna komfortowo się czuła?
- 10mm grubości szkła będzie ok? Nie jestem też na bieżąco z nowinkami technicznymi?
- Ile teraz trzeba będzie pi-razy-drzwi odłożyć na dobry filtr (jakiś kubełek-dwa? w szafie po akwa), grzałki, czujniki, regulatory temperatury itp?
- Jakie moce tych zabawek będą mi potrzebne?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: abiba » 30 stycznia 18, 17:54

Homerus pisze:...
Akwarium prawdopodobnie też będzie na zamówienie - OPTIWHITE, 115 x 50 x 60 cm, ??? 10mm ???. Na pewno chcielibyśmy w nim troszkę zieleni + neonki. Później jak nabierzemy wprawy to marzą mi się paletki.
- Ile rybek moglibyśmy trzymać w takim szkiełku, aby ferajna komfortowo się czuła?

wilkośc zbiornika (jak zwykła mawiać pewna celebrytka) dupy nie urywa więc raczej jakieś małe rybki a dokładnie to dopiero po ustaleniu jakie parametry wody masz lub będziesz w stanie zapewnić
Homerus pisze:- 10mm grubości szkła będzie ok? Nie jestem też na bieżąco z nowinkami technicznymi?
wydaje się OK ale to pytanie raczej do wykonawcy zbiornika . Raczej nie poległabym na opiniach z tego forum n.t. szczegółów konstrukcyjnych i wolabym raczej opinie o wykonawcy

Homerus pisze:- Ile teraz trzeba będzie pi-razy-drzwi odłożyć na dobry filtr (jakiś kubełek-dwa? w szafie po akwa), grzałki, czujniki, regulatory temperatury itp?
- Jakie moce tych zabawek będą mi potrzebne?


Myśle ze hw-302 będzie odpowiednim wyborem . Do tego grzałka przepływowa HT coś tam będzie niezłym tandemem .Całośc powinna sie zamknąć 2 okolicach 250zł z przesyłką.
Moce ?
filtr to o ile pamietam 18W a grzałka im większa tym lepiej.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: barttsw » 30 stycznia 18, 19:02

10mm jest na pograniczu nie ryzykował bym tylko szedl w 12mm

Homerus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 18, 23:30

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Homerus » 6 lutego 18, 12:27

Spece z Myciok twierdza, ze z wzmocnieniami będzie OK, także i takie szkło zamówiłem.

Poczytam co tak w sieci piszą o tym HW-302 i póki co mało mnie przekonuje. Widzę narzekania na głośną pracę i słabe wykonanie. Poza tym, czy model 302 wystarczy do zbiornika 115x50x60 (345l brutto)?

Może są jakieś inne konstrukcje? Przede wszystkim ciche, solidnie wykonane i dobrze filtrujące? Pytanie też czym się zapełnia takie kubełki?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: barttsw » 6 lutego 18, 12:44

Filtracja zalezy od obsady
Na temat hw ze sa glosne to zaprzecze, mialem go toz za glowa i byl nieslyszalny, ale jakby nie mowic 1 hw nie wystarczy na ten litraz jedynie ze to bedzie np taganika to wystarczy spokojnie
Slabe wykonanie to tez stek bzdor
Czym sie zapelnia kubly? Dobrymi mediami biologicznymi
A jak chcesz lepsza filtracje to zalezy jaka kasa dysponujesz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 13:01

Homerus pisze:Poczytam co tak w sieci piszą o tym HW-302 i póki co mało mnie przekonuje. Widzę narzekania na głośną pracę i słabe wykonanie. Poza tym, czy model 302 wystarczy do zbiornika 115x50x60 (345l brutto)?

Może są jakieś inne konstrukcje? Przede wszystkim ciche, solidnie wykonane i dobrze filtrujące? Pytanie też czym się zapełnia takie kubełki?

Mam HW 303 w 240l i jest tak na styk, myślę że model 302 jako samodzielny filtr byłoby mało. Na moje potrzeby cyrkulację wody z tego 303 trochę za mała. Warto też zwrócić uwagę na pobór prądu. 302 to 18W, a 303 35w, czyli prawie dwa razy więcej, a różnica w przepływie teoretycznie tylko 400l/h. Zatem HW 302 jako jedyny filtr mówię nie, natomiast 2x302 byłoby już całkiem OK :)

Głośność pracy - porównywalna z pierwszym lepszym filtrem wewnętrznym. W moim przypadku początkowo był bardzo głośny, okazało się że ma dość spore drgania a zamknięta szafka działała jak pudło rezonansowe. Wystarczyło przyciąć podkładkę ze styropianu 20mm i podłożyć pod filtr.

Wykonanie - jak się trafi. Na przykład u mnie koszyki z mediami ciężko wchodzą, a wyciągnąć je jest jeszcze ciężej. Są słabo dopasowane. Jednak znajomy posiada identyczny model i u niego tego problemu już nie ma. Nie słyszałem natomiast, aby ktoś się skarżył na wadliwe wykonanie wpływające na jakość pracy filtra.

Czym zasypywać? Rodzajów wkładów jest bardzo dużo i wiele zależy od tego jakie to będzie akwarium (biotop, ogólniak, roślinne LT, roślinne HT), oraz co tam będzie pływało. Węgiel aktywny, bioceramika, gąbki, zeolit, biozeolit, lawa wulkaniczna - to te najpopularniejsze.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Homerus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 18, 23:30

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Homerus » 6 lutego 18, 13:09

Obsada jeszcze nie jest dobrana, najpewniej jakieś małe rybki - stadko neonków innessa?
ph 7.2
12 dGH

Co do stylu szkiełka to spodobały mi się kompozycje iwagumi - coś nowego dla mnie i fajnego zarazem. Być może pójdę w tym kierunku. Po dodaniu skałek pewnie podskoczą parametry wody, także trzeba będzie się z nimi jeszcze pobawić pobawić ;/

Co do filtra to mogę wyłożyć zarówno te 200zł jak i 1000zł, byle to był dobry filtr. Choć z drugiej strony za wydmuszkę z znanym logiem też nie lubię przepłacać przepłacać ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 13:17

"innessa"? co to za ryba? Przeczytaj mój podpis...

Iwagumi i neon Innesa wykluczają się wzajemnie. Iwagumi i inne roślinne HT wymają solidnej filtracji i dużej pojemności kubełków na wkłady klarujące wodę węgiel aktywny, lawa wulkaniczna, no i gąbki do środka, albo prefiltr na wężach, bo nie wyobrażam sobie gąbki na rurze zasysającej jako prefiltr w iwagumi :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Homerus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 18, 23:30

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Homerus » 6 lutego 18, 13:31

No właśnie w tym poście widać moje luki w wiedzy akwarystycznej i dodają mi kolejnych pytań :P

A 2 kubełki HW-302 dały by radę? Co prawda rur więcej by było ;/
W googlach neonki pojawiają się niejednokrotnie wśród takich skałek, to myślałem, ze się kwalifikują. Co prawda nie wyglądają już tak fajnie jak przy zielonych liściach. Pytanie co je dyskwalifikuje?

Myślimy też by pójść w drugą stronę - z korzeniami i zieleniną, ale tu aranżacja zdaje się być trudniejsza do osiągnięcia. Zwłaszcza znalezienie odpowiednich korzeni i ich podtopienie i dopasowanie ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 13:40

Pytanie co je dyskwalifikuje?

Ilość światła i brak kryjówek. Iwagumi to łyse i silnie naświetlone akwarium. To jest naturalne środowisko dla tych ryb: https://www.google.pl/search?q=akwarium ... 27&bih=835
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: barttsw » 6 lutego 18, 13:43

Homerus pisze:Myślimy też by pójść w drugą stronę - z korzeniami i zieleniną, ale tu aranżacja zdaje się być trudniejsza do osiągnięcia. Zwłaszcza znalezienie odpowiednich korzeni i ich podtopienie i dopasowanie
Wycieczka do lasu nazbierac niekoniecznie korzeni moga tez byc gałezie tylko nie iglaki najlepiej olcha,dab,buk
a iwugami wcale nie jest takie proste do ulozenia jak ci sie zdaje
Homerus pisze:A 2 kubełki HW-302 dały by radę? Co prawda rur więcej by było ;/
tak dały by rade a jezeli ci przeszkadzaja rury i cie to draznij to pomysl o sumpie ale to trzebalo by juz myslec bo trzeba zrobic odpowiednio zbioznik tzn akwarium musi byc z kominem przelewowym tylko jest to filtracja o wiele drozsza ale natomiast najlepsza jaka istnieje

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 14:47

pomysl o sumpie ale to trzebalo by juz myslec bo trzeba zrobic odpowiednio zbioznik tzn akwarium musi byc z kominem przelewowym tylko jest to filtracja o wiele drozsza ale natomiast najlepsza jaka istnieje

Jak każda inna filtracja ma swoje plusy i minusy. Mocno zastanowiłbym się czy warto budować SUPMa do ok.400L słodkowodnego akwarium. Osobiście stawiałbym raczej na filtr oparty o korpusy narurowe z doborem odpowiednich mediów, np FBF jeśli padnie na coś innego niż roślinne. A jeśli faktycznie zostanie przy iwagumi to idealne rozwiązanie na mechanika i wkłady adsorbujące. Od razu na ostatnim korpusie reaktor CO2 i grzałka przepływowa/włożona do korpusu. Na rurze wlotowej i wylotowej można założyć przejściówki kompatybilne ze szklanymi wlotami i wylotami do kubełków. Bez kominów i bez sprzętu wewnątrz jak przystało na iwagumi :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: abiba » 6 lutego 18, 19:45

Hunter pisze:
pomysl o sumpie ale to trzebalo by juz myslec bo trzeba zrobic odpowiednio zbioznik tzn akwarium musi byc z kominem przelewowym tylko jest to filtracja o wiele drozsza ale natomiast najlepsza jaka istnieje

Jak każda inna filtracja ma swoje plusy i minusy. Mocno zastanowiłbym się czy warto budować SUPMa do ok.400L słodkowodnego akwarium. Osobiście stawiałbym raczej na filtr oparty o korpusy narurowe z doborem odpowiednich mediów, np FBF jeśli padnie na coś innego niż roślinne. A jeśli faktycznie zostanie przy iwagumi to idealne rozwiązanie na mechanika i wkłady adsorbujące. Od razu na ostatnim korpusie reaktor CO2 i grzałka przepływowa/włożona do korpusu. Na rurze wlotowej i wylotowej można założyć przejściówki kompatybilne ze szklanymi wlotami i wylotami do kubełków. Bez kominów i bez sprzętu wewnątrz jak przystało na iwagumi :)


Tez uważam sump za ... niezbyt trafiony pomysł. Całkowicie zgadzam sie z HUnterem ad. narurowca . Aktualnie swąją niecałkiem 600 restartuje /modernizuję i jakoś własnie bardzo podobnie to wygląda do tego napisał Hunter . Co prawda kilka kwestii dyskusyjnych ale ogólnie podpisuje sie pod wypowiedzią przedmówcy

Homerus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 18, 23:30

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc

Postautor: Homerus » 13 kwietnia 18, 09:39

Ok, akwarium wystartowało.


Jak najlepiej czyścić szkło? Czytam o skrobaniu kartami kredytowymi, ale w niektóre miejsca ciężko łapę będzie mi wsadzić. Z kolei czyściki magnetyczne t one wiem czy nie porysują mi szkła OPTIWHITE piaskiem albo nie poobijają go podczas łącznia. Macie jakieś sprawdzone metody, modele czyścików?

Fajnie prezentował się FLIPPER, ale gdzieś na forum ktoś wspomniał, ze dostał rysę to od razu przestał mi się podobać. Karta jest bezpieczniejsza?

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości