Zbiornik na ziemii ogrodowej

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 08:42

Malina107 pisze:Kolego,
Warstwy będą wyglądać tak (od dołu):
- ziemia ogrodowa
- bazalt (z aktualnego podłoża)
- drobny żwir (dla dobrego sadzenia roślin)
- gruba warstwą piachu (5cm)
Wiec dla piskorków nie będzie to problem
bedzie wytłumaczysz rybie lub ja zaprogramujesz ze ma ma ryc tylko w piasku miałem te ryby warstwa piachu była bardzo gruba około 10 cm
Malina107 pisze:Nie rozumiem dlaczego w każdym temacie zawsze czepisz się jednej z wielu rzeczy nie zwracając uwagi na pozostałe problemy - takie niepotrzebne zamieszanie.
bo zwierzaki to piorytet ale wy macie ich dobro gleboko w d..........

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: michal_77 » 28 grudnia 17, 10:48

Malina107 pisze:Akwarium zastępczego niestety nie uda mi się zorganizować.


Nie przesadzaj kolego, zbiornik np 54l kupisz w sklepie za około 50-60zł nowy, a jak poszukasz używki np na OLX to za max 30zł.
Chyba lepiej wdać dodatkowe kilkadziesiąt złotych niż ryzykować, że ryby padną w niedojrzałym zbiorniku.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Malina107 » 28 grudnia 17, 12:01

Nie mam możliwości postawienia dodatkowego zbiornika, nawet jakbym dostał go za darmo.

Czy pomysł z użyciem części podloza, które jest aktualnie w zbiorniku, jest zły? Na to nie dostałem odpowiedzi.

Barttsw, gdybym miał ryby w d... To bym nie starał znaleźć się rozwiązania tylko robił coś bez pomyślenia. Aktualnie mam cały czas za wysokie pH przed podłoże, więc ryby też nie mają przez to super warunków, co próbuje zmienić.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 12:07

Malina107 pisze:Barttsw, gdybym miał ryby w d... To bym nie starał znaleźć się rozwiązania tylko robił coś bez pomyślenia. Aktualnie mam cały czas za wysokie pH przed podłoże, więc ryby też nie mają przez to super warunków, co próbuje zmienić.
sam stwierdziłes ze bazalt ci podbija ph i znow chcesz go ładować wiec pomysl
ponadto piasek wyjdzie cie najtaniej całe 7,5 za 25kg w markecie :D

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Malina107 » 28 grudnia 17, 12:14

Chciałem użyć tego bazaltu tak jak pisałem bezpośrednio na ziemię, pod grubą warstwę piachu, tak żeby nie miał bezpośredniej styczności z woda, a żeby zapewnić więcej bakterii na start, które w podłożu są.
Nie przeczytałeś dokładnie posta.
Czy ten bazalt, mimo tego, że będzie pod grubą warstwą piachu, będzie miał wpływ na pH?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 12:19

to co jest w akwa zawsze bedzie oddawac
wez kup sobie pozadny filtr do tego pozadne media woda ze starego baniaka i powinno ruszyc szybko a jak bys zalatwił jeszcze media z dzialajacego zbiornika to juz wogole

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Malina107 » 28 grudnia 17, 13:28

Słuchaj, filtr w zupełności wystarcza (utrzymuje parametry) i nie widzę powodu go wymieniać. To samo z mediami - aktualnie jest super i więcej nie trzeba.

Zamierzam małym kosztem wymienić podłoże, a nie dużym pół akwarium - niestety ale mam inne wydatki.

Nie dostałem jeszcze odpowiedzi w temacie bakterii do zakupu w sklepach - to nie pomoże?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 13:32

w słodkim bakterii nie uzywałem nigdy natomiast w morskim to podstawa jak juz chcesz to BIO S kropla na 100l wody
Malina107 pisze:Zamierzam małym kosztem wymienić podłoże
piasek kreisel 099 7,5 za worek 25 kg taniej juz chyba nie da rady

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Hunter » 28 grudnia 17, 13:52

Malina107 pisze:Kolego,
Warstwy będą wyglądać tak (od dołu):
- ziemia ogrodowa
- bazalt (z aktualnego podłoża)
- drobny żwir (dla dobrego sadzenia roślin)
- gruba warstwą piachu (5cm)

Bez sensu ;)
1. Sumarycznie warstwa podłoża wyjdzie Ci z 15cm :P
2. Przy grubej warstwie podłoża do ziemi, która będzie na samym dole sięgnie niewiele roślin; tylko te o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym.

Jeśli upierasz się na ryby kopiące to widzę dwa rozwiązania.
1. Proponuję warstwę ziemi 2cm, na to drobna siatka (oczka 5-7mm) a na to ok 4-5cm piasku. Co istotne ziemię bez dodatku torfu. To właśnie torf jest tym syfem, który ewentualnie może się wydostać z pod wierzchniej warstwy żwiru/piasku. Torf pływa, gleba gliniasta jest ciężka (nie wypływa). Proponuję więc na wstępie porzucić pomysł zastosowania "zmieni uniwersalnej" ze sklepu ogrodniczego opartej w 50-60% na torfie, na rzecz wycieczki do lasu/na polanę/ do ogrodu i zdobyć "normalną" glebę z czystych terenów. Spiesz się nim przymrozków nie ma ;) Jeśli nawet ryby dokopią się do ziemi (w co wątpię, chyba że będziesz tam trzymał wyrośnięte ryby) to siatka będzie zapobiegała ewentualnemu kopaniu ryb w ziemi. Polecam ziemię z kretowiska. Miękko teraz, cholery kopią jak szalone, nie powinno być problemu ze znalezieniem :)

2. Możesz też dać ziemię tylko tam gdzie będziesz sadził rośliny. Warstwę wierzchnią z grubszego żwiru rzecznego zapobiegającego przed kopaniem ryb, a na przód powiedzmy 1/3 powierzchni dna akwarium piasek bez ziemi ogrodowej. W naturalnym środowisku ryby mają różne podłoża. Żerują zarówno na piasku jak i na żwirze, wokół korzeni, skał i śmieci (tego ostatniego nie polecam jako wystroju akwarium) i krzywda im się nie dzieje. ;)

Nie ma co się stresować na zapas. Ziemia ogrodowa w połączeniu z piaskiem nie wyklucza małych ryb kopiących. Ludzie normalnie stosują takie połączenia i nic złego sie nie dzieje. Nie widzę problemu w podłożu. Widzę natomiast problem w uchronieniu obsady przed skutkami dojrzewania akwarium. Gdybyś miał kubełek z solidnie zaszczepionymi wkładami filtracyjnymi problemu by nie było.

Malina107 pisze:Nie dostałem jeszcze odpowiedzi w temacie bakterii do zakupu w sklepach - to nie pomoże?

Nie. I nie wierz w marketing, że cudowne bakterie startowe załatwią sprawę. Nie dalej ja wczoraj kolega napisał do mnie z problemem mętnej wody. Leje sobie bakterie Seachema, które uchodzą za jedne z lepszych do słodkowodnego, efekt na zdjęciu poniżej.
Obrazek
Też uwierzył, że bakterie wystartują mu akwarium i będzie mógł wrzucić obsadę tego samego dnia po zalaniu szkła.
Całe szczęście, że ma w domu 3 akwaria i ma gdzie przetrzymać ryby na czas NATURALNEGO dojrzewania, które trwa 2-3 tygodnie i tego w żaden sposób nie przeskoczysz ze swoim filtrem ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 14:03

Hunter pisze:Nie. I nie wierz w marketing, że cudowne bakterie startowe załatwią sprawę. Nie dalej ja wczoraj kolega napisał do mnie z problemem mętnej wody. Leje sobie bakterie Seachema, które uchodzą za jedne z lepszych do słodkowodnego, efekt na zdjęciu poniżej.

Też uwierzył, że bakterie wystartują mu akwarium i będzie mógł wrzucić obsadę tego samego dnia po zalaniu szkła

no własnie to jest efekt wywalenia bakterii typowy zakwit
za duzo bakterii nic innego niech szybko reaguje lampa uv co najmniej 36w po paru dniach krysztal
a bakterie w słodkowodnym wg mnie to poroniony pomysł i szkoda kasy na to

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Malina107 » 28 grudnia 17, 14:08

Czyli rozumiem, że dosypanie na samą górę 5kg piachu, które mam aktualnie w akwarium nie pomoże, a bazalt (myślałem o 0.5 cm warstwie) mimo zasypania piachem 5-6 cm i tak będzie wpływał dalej na pH?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Hunter » 28 grudnia 17, 14:21

no własnie to jest efekt wywalenia bakterii typowy zakwit
za duzo bakterii nic innego niech szybko reaguje lampa uv co najmniej 36w po paru dniach krysztal

Nie, to jest efekt wpuszczenia ryb do niedojrzałego akwarium. Gdyby te niby bakterie zadziałały, to NO2 zostałoby przetworzone, a tu na testach wypada 0,5mg/l i coraz wyżej, a ryby padały. To nie jest objaw dojrzewania akwarium.
Czyli rozumiem, że dosypanie na samą górę 5kg piachu, które mam aktualnie w akwarium nie pomoże, a bazalt (myślałem o 0.5 cm warstwie) mimo zasypania piachem 5-6 cm i tak będzie wpływał dalej na pH?

Nie, niewiele to da. Tak, bazalt będzie wpływać. Dlaczego miałby nie wpływać? Będzie wpływał w proporcjonalnie takim samym stopniu jak teraz.

Jeśli nie chcesz mieć problemów i jazd z mętną wodą/plagami glonów/zgonami ryb to zrób to zgodnie ze sztuką. Obsada do innego baniaka na przetrzymanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 14:34

Hunter pisze:Nie, to jest efekt wpuszczenia ryb do niedojrzałego akwarium. Gdyby te niby bakterie zadziałały, to NO2 zostałoby przetworzone, a tu na testach wypada 0,5mg/l i coraz wyżej, a ryby padały. To nie jest objaw dojrzewania akwarium.

obsada na pewno za wczesnie wpuszczora ale to tez jest zakwit przez bakterie patrz niedawno tez mialem to u siebie
duzo dojrzałej wody i kumulacja bakterii
Obrazek
a tak po 4 dniach naswietlanie uv
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: Malina107 » 28 grudnia 17, 14:52

W dojrzewającym akwarium musi być najlepiej filtr z obecnego? Czyli przy okazji wychodzi zakup nowego filtra?

Zastanawiam się czy wystarczy 21l na te ryby na czas dojrzewania, bo chyba nie... Nie mam gdzie postawić drugiego baniaka, a mam taką złudna nadzieję, że po 2-3 dniach od zalania jednak się okaże, że zbiornik jest ok.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zbiornik na ziemii ogrodowej

Postautor: barttsw » 28 grudnia 17, 14:57

Malina107 pisze:mam taką złudna nadzieję, że po 2-3 dniach od zalania jednak się okaże, że zbiornik jest ok.
nie miej bo nie bedzie i tu mowie naprawde powaznie przy dojrzałej biologi i 80-90% dojrzałej wody przy dobrych wiatrach zbiorniki dojrzewaly ponad tydzień
Malina107 pisze:W dojrzewającym akwarium musi być najlepiej filtr z obecnego? Czyli przy okazji wychodzi zakup nowego filtra?
tu nie chodzi o sam filtr a media z filtra bo to na nich są bakterie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości