Rybki welony

Adasko
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 grudnia 17, 23:50

Rybki welony

Postautor: Adasko » 14 grudnia 17, 00:14

Witam. Potrzebuję pomocy w sprawie rybek welonow. Od dłuższego czasu córka prosi mnie o kupno welonow. Idą święta więc chciałbym zrobić prezent.

Jak wystartować z welonami, a dokładniej zamówiłem już akwarium 112l, filtr hw 302 bez grzałki bo wyczytałem że to ryby zimnolubne i brzeczyk z listwa.
Chcę kupić córce 2 welony.
Ale teraz jaki podkład dać na dno najlepiej dla tego gatunku ryb, czy potrzebne są rośliny jeżeli tak to czego szukać, czy te ryby mogą pływać w otwartym akwarium? Wiem że filtr ma 3 koszyki, co w nie włożyć najodpowiedniejszego jakie wkłady i gąbki czy coś? I na co zwrócić uwagę być może czegoś zapomniałem dopytać o tych rybach.
Pytam się tu gdyż w sklepie zoologicznym Pan mi wciśnie wszystko co ma bo to jest dla welonow. A tak naprawdę jest stolarzem.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, podpowiedzi i być może krytykę która jest mile widziana :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rybki welony

Postautor: barttsw » 14 grudnia 17, 07:17

Adasko pisze:Witam. Potrzebuję pomocy w sprawie rybek welonow. Od dłuższego czasu córka prosi mnie o kupno welonow. Idą święta więc chciałbym zrobić prezent.
najgorszy z mpozliwych prezentow
Adasko pisze:Jak wystartować z welonami, a dokładniej zamówiłem już akwarium 112l
za maly litraż dla dwoch welonow to minim 120x50x50

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Rybki welony

Postautor: Fatty » 14 grudnia 17, 08:40

Dlaczego najgorszy? To nie bezmyślny spontan typu kulka, kryształki i karaś do środka.

Jest pomysł, są chęci, zainteresowanie tematem - to można i na święta. Tylko nie tak, że wielkie zalewanie i ryb wodowanie odbędzie się po wigilii ;)
Poczytaj o dojrzewaniu zbiornika, najpierw odpalamy akwarium(filtr chodzi, sypiesz żarcie aby cykl azotowy ruszył), na ryby czas przychodzi później. Złote rybki to twardziele nieraz stosowane jako startery do przyspieszania dojrzewania zbiorników, ale po co ak doświadczać nowych pupili.

Złote rybki dostępne w sprzedaży to przeważnie mikrusy - dlatego jestem zdania, że 112 na 2 sztuki wystarczy, na jakiś czas.
Potem staje się przed wyborem czy przesiadamy się na większe czy oddajemy ryby do większego zbiornika. Do tego kwestia samej ryby - u nich wybitnie genetyka zakręcona, bywają osobniki które nigdy duże nie będą, mimo, że to odmiana karasia i wcale nie chodzi o skarłowacenie.

Co do podłoża - najlepiej piasek, Welony to koparki!
Rośliny: Anubiasy i mikrozoria, które przywiążesz do kamieni lub korzeni- wszystko inne zostanie zjedzone i/lub wykopane i filtr Ci zapcha.

Filtr- mam nadzieję, że wydajny? W przypadku ryb kopiących, o szybkiej przemianie materii to ważne. Do środka gąbki i ceramika.

Akwarium otwarte może być, super skoczne nie są, ale gdy się wystraszą to dadzą susa- dlatego warto zabezpieczyć.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rybki welony

Postautor: osama » 14 grudnia 17, 09:01

Welony rosną duże, czasami bardzo duże:
https://voices.nationalgeographic.org/f ... XL007.jpeg

Brudzą strasznie, więc roboty przy nich sporo i niezbędna jest bardzo dobra filtracja. Często zżerają rośliny, przy karmieniu suchym, lekkim żarciem mają problemy z utrzymaniem równowagi. Dlatego należy 5x przemyśleć, czy mamy ku temu odpowiednie warunki.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Rybki welony

Postautor: Fatty » 14 grudnia 17, 09:33

Zdjecie Bruce'a to klasyk w takich sytuacjach ;) Ale Bruce to rekordzista, i w prywatnym betonowym baseniku wychowywany-w ojczyźnie złotych rybek, gdzie tworzą coraz to nowe cudaki i specjalizują się też w "Jumbo Goldfish", gdybym jadła to co on może miałabym 190 cm? :ok:
Raz tylko widziałam wielkie welony, większe niż moja rozcapierzona dłoń - odbyt to miały jak mój kot ;) Na pytanie skąd maja takie rybki, pracownik sklepu pokręcił głową i odparł, że chyba z Czarnobyla -to ok 11 letnie było i zapewne miało wcześniej spore oczko wodne do dyspozycji.
Are you sure, you want to exist?


barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rybki welony

Postautor: barttsw » 14 grudnia 17, 09:36

welony to najwieksze brudasy jak to Łukasz wspomniał i tez o diecie dlatego na poczatek polecam minim 300l (tak bedzie male) nastepna kwestia to ryby zimnolubne moga byc problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury
proponował bym sie dobrze zastanowic nad wyborem ryb bo jak zbiornik 112l to za malo i nie piszcie ze to na poczatek wystarczy bo nie wystarczy
w takim zbiorniku mozna trzymac wiele ryb łatwiejszych w utrzymaniu

Adasko
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 13 grudnia 17, 23:50

Re: Rybki welony

Postautor: Adasko » 14 grudnia 17, 12:41

W takim razie co możecie polecić? Chodzi mi główne o jakąś większą rybkę nie typu gubik czy molinezja. I też 2 max 4 żeby były w akwarium. Coś ciekawego?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rybki welony

Postautor: barttsw » 14 grudnia 17, 12:45

w akwarium 112 maxymalny wymiar ryby to 8-10 cm nic wiekszego
a żeby co kolwiek dobrac potrzebne będą parametry wody GH oraz PH

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rybki welony

Postautor: Hunter » 14 grudnia 17, 14:47

Stawiaj co najmniej 450l, bo tak to się niczego nie dowiesz :D

Swoją drogą, jeśli w 112l mogą pływać ryby do max 10cm, to zdaje się, że dostałeś zielone światło na trzymanie welonek w akwarium z linijką w ręku ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rybki welony

Postautor: barttsw » 14 grudnia 17, 15:14

Hunter pisze:Swoją drogą, jeśli w 112l mogą pływać ryby do max 10cm, to zdaje się, że dostałeś zielone światło na trzymanie welonek w akwarium z linijką w ręku

to wg ciebie jest 10 cm
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rybki welony

Postautor: Hunter » 14 grudnia 17, 16:36

Osama już wstawił to zdjęcie.
Nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje welonek hodowanych w oczku wodnym do 100l akwarium. Zresztą nawet takich ryb w sklepach nie widuję a raczej małe osobniki, kilku cm. Nim osiągną te 10cm na które dałeś zielone światło to upłynie sporo czasu. ;)

Zdjęcie ryby które wstawiłeś pochodzi z australijskich rzek a nie z akwarium. Poczytaj sobie: https://tribune.com.pk/story/1165225/gi ... sed-owners
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: Rybki welony

Postautor: ArturAzja » 14 grudnia 17, 18:49

Dobra, bo widzę że temat zmierza do utknięcia w martwym punkcie gdzie część mówi tak dla welonek, część nie.

Ja to ominę i zaproponuję inne możliwości, oczywiście TRZEBA pamiętać że każda z tych obsad ma swoje wymagania (temperatura, twardość, zasadowość wody itd).

Harem Chindongo saulosi (1+3)

Harem wielkopłetwa wspaniałego (1+3) + małe stadko szybkopływających ryb (np. danio pręgowane, 10szt.)

Welonek dla mnie nie odpada dlatego że syfi, że za duże itd... Ta ryba jest po prostu cholernie nudna... Pierwsze 3 dni będzie zajawka a potem bęc.

Inna kwestia - ile lat ma pociecha? Jak jakieś 6-8 to ok, ale młodsze straci zainteresowania w try miga.

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Rybki welony

Postautor: Fatty » 14 grudnia 17, 21:03

Hunter pisze:Zdjęcie ryby które wstawiłeś pochodzi z australijskich rzek a nie z akwarium. Poczytaj sobie: https://tribune.com.pk/story/1165225/gi ... sed-owners


niet, Hunerku - ryba na zdjęciu to Bruce, słynna wielka oranda z jakiejś chińskiej fermy. Możliwe, że ktoś okrasił artykuł zdjęciem nieodpowiedniej ryby.


Welonek%20dla%20mnie%20nie%20odpada%20dlatego%20że%20syfi,%20że%20za%20duże%20itd...%20Ta%20ryba%20jest%20po%20prostu%20cholernie%20nudna...%20Pierwsze%203%20dni%20będzie%20zajawka%20a%20potem%20bęc.


ja mam słabość do Złotych rybek - są przesympatyczne i jedzą z ręki, takie pieseczki.
Żebym miała lepszą sytuacje finansową to byłby drugi baniak na cudaki welonie.

Z Wielkopłetwami świetnie komponują się Kardynałki chińskie, ale Wielkopłetwy to często zbiry są :/ To mnie, dorosłej babie nieraz było cieżko patrzeć jak się piorą(jak samiczka ran nie odniosła, to nie miała ochoty na tarło)a co dopiero dziecku.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rybki welony

Postautor: Hunter » 14 grudnia 17, 21:26

Fatty pisze:
Hunter pisze:Zdjęcie ryby które wstawiłeś pochodzi z australijskich rzek a nie z akwarium. Poczytaj sobie: https://tribune.com.pk/story/1165225/gi ... sed-owners


niet, Hunerku - ryba na zdjęciu to Bruce, słynna wielka oranda z jakiejś chińskiej fermy. Możliwe, że ktoś okrasił artykuł zdjęciem nieodpowiedniej ryby.

Fakt w necie sporo osób przytaczało to zdjęcie, zwłaszcza na forach dyskusyjnych. Jeśli jest tak jak mówisz, to szokujące że nawet portale informacyjne kradną zdjęcia. :roll:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Rybki welony

Postautor: wespazjan » 14 grudnia 17, 22:59

ja tam widzę optymistyczne akcenty w tym temacie.

W 90% chęć kupna dziecku rybki w prezencie oznacza welonkę w kuli bez filtra.
Rybki skrzywdzone genetycznie, ale mnie też pociagają. Jakbym nie miała ograniczeń miejsca i funduszy postawiłabym sobie 120l z dwiema sztukami. Ja myślę, że w 112l też dadzą radę. Tylko tak jak tu pisano, one różnie rosną, obserwować i jeśli zacznie wyglądać, że im ciasno to oddać gdzie indziej. Choć może być ciężko, jak się mała przywiąże.

Cokolwiek tam wsadzicie - poczytać o cyklu azotowym. Przygotować dziecko, że nie będzie akwarium i zaraz tego samego dnia rybki. Większość rodziców tutaj ulega, bo latorośl się niecierpliwi i nie chcą sprawiać jej przykrości. A potem ukochana rybka zdycha od skoków azotu i jest jeszcze większy dramat.
Podmiany 30% co tydzień, nigdy nie wymieniana cała woda.
Filtr najlepiej kubełkowy, musi chodzić całą dobę.
Karmić tak 3x mniej, niż nam się wydaje, że rybka potrzebuje. Przekarmianie jest źródłem syfu, syf jest źródłem toksycznych dla ryb substancji w wodzie.
Jak zapomnicie raz nakarmić dwa dni to zwierzęciu dużo, dużo mniej zaszkodzi niż jak sypniecie za wiele.
Karmienie urozmaicone, nie wciąż to samo.
Nie słuchać za mocno sprzedawców w sklepach. Najlepiej wcale nie słuchać. Pewnie wam powiedzą, że mają masę super specyfików, wlejecie do wody i rybki można od razu wpuszczać. To nieprawda.

To tak w skrócie lista rzeczy, o których czasem nie wspominają różnego rodzaju poradniki, bo akwarystom którzy je piszą wydaje się to wszystko oczywiste. A ja z doświadczenia wiem, że to wcale nie jest taka wiedza powszechna :P
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości