Przygotowania do HT

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przygotowania do HT

Postautor: Hunter » 14 grudnia 17, 22:16

Obawiałeś się problemów z sadzeniem trawników - uwierz mi, JBL Manado jest dopiero problematyczne. :roll: Jest bardzo lekkie, zatwardza też wodę. Raczej suchego startu na Manado nie przeprowadzisz. Suchy start wychodzi fajnie na podłożach aktywnych, a manado jest jałowe (dlatego zaleca się dać pod spód aquabasis jako żyzny substrat).

AQAddl pisze:Wydaje mi się że te metoda też nie daje gwarancji na glony...

Plagi glonów na starcie akwarium HT są uzależnione od ilości roślin. Suchy start ma za zadanie rozbujać rośliny, zagęścić, ukorzenić, zwiększyć ich masę - potem woda i nawozy. Rośliny ruszają z kopyta, na glony już nie ma miejsca ;)
Błędem jest np startowanie HT z kilkoma chwastami na krzyż, albo startowanie z duża masą roślin i nawożenie ich tylko potasem przez jakiś tam zalecany czas... Głodują, blokują się ze wzrostem, wtedy wchodzą glony.

Pleśń na suchym starcie występuje po przelaniu akwarium. Rośliny mają rosnąć w błocie, a nie w wodzie. To nic innego jak hodowla emersyja roślin, która jest normalnie praktykowana na co dzień, nawet tu u nas na forum. Czasami ktoś wrzuca foty roślin posadzonych w kulach, małych akwariach, albo pojemnikach na żywność ;)

Na pewno będziesz miał problem z przycinaniem trawnika :P Obumarłe opadłe i niewybrane szczątki roślin faktycznie mogą być niezlą pożywką dla pleśni.
Jak sadziłem monte carlo to nie za bardzo było co przycinać. Kładł się na podłożu i rósł poziomo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 15 grudnia 17, 07:44

Hunter pisze:Obawiałeś się problemów z sadzeniem trawników - uwierz mi, JBL Manado jest dopiero problematyczne. :roll: Jest bardzo lekkie, zatwardza też wodę. Raczej suchego startu na Manado nie przeprowadzisz. Suchy start wychodzi fajnie na podłożach aktywnych, a manado jest jałowe (dlatego zaleca się dać pod spód aquabasis jako żyzny substrat).

AQAddl pisze:Wydaje mi się że te metoda też nie daje gwarancji na glony...

Plagi glonów na starcie akwarium HT są uzależnione od ilości roślin. Suchy start ma za zadanie rozbujać rośliny, zagęścić, ukorzenić, zwiększyć ich masę - potem woda i nawozy. Rośliny ruszają z kopyta, na glony już nie ma miejsca ;)
Błędem jest np startowanie HT z kilkoma chwastami na krzyż, albo startowanie z duża masą roślin i nawożenie ich tylko potasem przez jakiś tam zalecany czas... Głodują, blokują się ze wzrostem, wtedy wchodzą glony.

Pleśń na suchym starcie występuje po przelaniu akwarium. Rośliny mają rosnąć w błocie, a nie w wodzie. To nic innego jak hodowla emersyja roślin, która jest normalnie praktykowana na co dzień, nawet tu u nas na forum. Czasami ktoś wrzuca foty roślin posadzonych w kulach, małych akwariach, albo pojemnikach na żywność ;)

Na pewno będziesz miał problem z przycinaniem trawnika :P Obumarłe opadłe i niewybrane szczątki roślin faktycznie mogą być niezlą pożywką dla pleśni.
Jak sadziłem monte carlo to nie za bardzo było co przycinać. Kładł się na podłożu i rósł poziomo.


Widziałem też jak ludzie chorują trawniki w pojemnikach na ciasto/jedzenie
W przyszłym tygodniu bd miał /powinienem mieć gotowa lampe

( a co do lampy zakładałem oddzielny temat z którego dowiedziałem se sporo rzeczy za co serdeczne dzięki :) ale jednogłośnie polecalicie sastosowanie około 48led.z czego POŁOWA to ledy fs z kolei pisałem do różnych producentów tych lamp nac olx oraz na yt do ludzi którzy je robią i każda z nich pisał że przy takiej belce dają dosłownie 5-max 10 led fs... Trochę mnie to niepokoi..)

Ale wracając do tych pojemników może bym kupił z 2 litry podłoża aktywnego i zrobił bym to w tych pojemnikach tylko nie na parapecie tylko pod tą lampa?

Powiedzmy że zrobię to na małym henku w ten sposób
https://youtu.be/hpF4_ubvAGg
Tylko nie na kokos tylko na żwir którego z przodu nie bd dawał grubo aby korzenie szybciej i łatwiej dostały się do su startu

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przygotowania do HT

Postautor: abiba » 15 grudnia 17, 11:36

AQAddl pisze: ... ale jednogłośnie polecalicie sastosowanie około 48led.z czego POŁOWA to ledy fs z kolei pisałem do różnych producentów tych lamp nac olx oraz na yt do ludzi którzy je robią i każda z nich pisał że przy takiej belce dają dosłownie 5-max 10 led fs... Trochę mnie to niepokoi..)


nie manipuluj wypowiedziami .
1. nie jednogłośnie
2. JA polecałem 50-60% jako parametr GRANICZNY
3. barttsw (o ile pamiętam) 10-20 %
4. zaproponowoałem 30-40 % FS jako dobry/bezpieczny kompromis przy milczącej zgodzie pozostałych uczestników dyskusji

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przygotowania do HT

Postautor: barttsw » 15 grudnia 17, 11:48

abiba pisze:3. barttsw (o ile pamiętam) 10-20 %
dokladnie
abiba pisze:4. zaproponowoałem 30-40 % FS jako dobry/bezpieczny kompromis przy milczącej zgodzie pozostałych uczestników dyskusji
abiba kazdego wybor inwidualny ty masz sprawdzone takie polaczenie i ci sie podoba barwa :) wiec po co dyskutować :D

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 15 grudnia 17, 12:12

abiba pisze:
AQAddl pisze: ... ale jednogłośnie polecalicie sastosowanie około 48led.z czego POŁOWA to ledy fs z kolei pisałem do różnych producentów tych lamp nac olx oraz na yt do ludzi którzy je robią i każda z nich pisał że przy takiej belce dają dosłownie 5-max 10 led fs... Trochę mnie to niepokoi..)


nie manipuluj wypowiedziami .
1. nie jednogłośnie
2. JA polecałem 50-60% jako parametr GRANICZNY
3. barttsw (o ile pamiętam) 10-20 %
4. zaproponowoałem 30-40 % FS jako dobry/bezpieczny kompromis przy milczącej zgodzie pozostałych uczestników dyskusji

Wybacz ale może źle się to ujolem :) zrobię to na 43led z czego 15fs

A co go tego henka w pojemnikach ma ktoś jakieś rady?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przygotowania do HT

Postautor: abiba » 15 grudnia 17, 14:59

Mozna tak uprawiać rośłinki jak ( w pojemnikach) zanim posadzisz to w akwarium . Można równiez stosować metodę polecaną przez HUntera ale zarówno jedno ja i drugie po próbach okazało sie bez sensu . Zamiast tych akrobacji znalazłem super dostawcę roślin . Rośłiny wyrośnięte ,dobrze odżywione z rozwinietym systemem korzeniowym . Takie rośłiny sadzić we wspomnianym wyżej manado od JBL-a nie sprawia mi większych trudności .
Wprawdzie nie mam małego heńka ale glosia , ponikło maleńkie czy wspomniane monte carlo świetnie sie sadziło i wypłyneły dośłownie pojedyńcze gałązki .

Przy okazji : mam zbiornik na JBL-u oświetlony ledami (50% FS ) i jest po prostu świetnie . Mam porównanie bo niektóre rośłiny do tego zbiornika pobrałem z innego akwarium (np świetlówki naa amazonią) i mimo niechlujstwa w nawożeniu roślinki te nie dość że lepiej sie rozwijają to lepiej sie wybarwiają .
Mając ten sam zbiornik oświetlony kikoma modułami o różnie dobranych diodach ( w zależności od nasadzeń) w dalszym ciągu upieram sie aby nad takim zbiornikiem było dużo FS i wcale nie jest to moje zboczenie lecz wiekszość oglądających lepiej odbiera własnie taki model oświetlenia . Być może pomaga w odbiorze brązowe podloże lecz niezaprzeczalnie i niezależnie od odczuć rośłiny sie cieszą .

Reasumując : JBL świtne podołoże sadzeniem sie nie przejmuj si esadzeniem ale kup dobre rośliny i z Twoim oświetleniem masz szanse na sukces

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 15 grudnia 17, 17:36

abiba pisze:Mozna tak uprawiać rośłinki jak ( w pojemnikach) zanim posadzisz to w akwarium . Można równiez stosować metodę polecaną przez HUntera ale zarówno jedno ja i drugie po próbach okazało sie bez sensu . Zamiast tych akrobacji znalazłem super dostawcę roślin . Rośłiny wyrośnięte ,dobrze odżywione z rozwinietym systemem korzeniowym . Takie rośłiny sadzić we wspomnianym wyżej manado od JBL-a nie sprawia mi większych trudności .
Wprawdzie nie mam małego heńka ale glosia , ponikło maleńkie czy wspomniane monte carlo świetnie sie sadziło i wypłyneły dośłownie pojedyńcze gałązki .

Przy okazji : mam zbiornik na JBL-u oświetlony ledami (50% FS ) i jest po prostu świetnie . Mam porównanie bo niektóre rośłiny do tego zbiornika pobrałem z innego akwarium (np świetlówki naa amazonią) i mimo niechlujstwa w nawożeniu roślinki te nie dość że lepiej sie rozwijają to lepiej sie wybarwiają .
Mając ten sam zbiornik oświetlony kikoma modułami o różnie dobranych diodach ( w zależności od nasadzeń) w dalszym ciągu upieram sie aby nad takim zbiornikiem było dużo FS i wcale nie jest to moje zboczenie lecz wiekszość oglądających lepiej odbiera własnie taki model oświetlenia . Być może pomaga w odbiorze brązowe podloże lecz niezaprzeczalnie i niezależnie od odczuć rośłiny sie cieszą .

Reasumując : JBL świtne podołoże sadzeniem sie nie przejmuj si esadzeniem ale kup dobre rośliny i z Twoim oświetleniem masz szanse na sukces


Chciał bym trafić nab dobre rosliny xd
Narazie spróbuję zamówić henka. Wyspie do pojemnikow ziemię na to siatkę i na górę henka tak jak tan człowiek na filmiku, oczywiście mam postępować tak jak przy suchym starcie czyli rosliny w błocie nie w wodzie tak? i pod lampę
Siatka chyba nie powinna przeszkadzać potem przy sadzeniu na jbl mando
Jak zacznie rosnąć mam nadzieję że to nastąpi po jakich 2tygodniavj zrobię przycinke, wiem tyle że mamy ja robić jak najniżej lecz żeby nie uszkodzić korzeń tak?
Jak bd sądził powdzmy taki pas na przedzie akwa to w tym miejscu mogę usypac mniej mando żeby korzenie tego dywanu szybciej dostały się do substrstu?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przygotowania do HT

Postautor: abiba » 15 grudnia 17, 20:15

Chyba sie pogubiłem .

To te pojemniki będą w akwarium? Bo ja rozumiałem ze ta cała zabawa aby sie rośliny ukorzeniły i potem przesadzamy do akwarium (?)

A dobre rośłiny to w aquastore poznań - odkad tam zacząłem kupować wszystko wydaje sie łatwiejsze :)

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 15 grudnia 17, 22:02

abiba pisze:Chyba sie pogubiłem .

To te pojemniki będą w akwarium? Bo ja rozumiałem ze ta cała zabawa aby sie rośliny ukorzeniły i potem przesadzamy do akwarium (?)

A dobre rośłiny to w aquastore poznań - odkad tam zacząłem kupować wszystko wydaje sie łatwiejsze :)

Nie, nie w akwa tylko w pojemnikach plastikowych z tym że nie na parapecie tylko pod lampa led, przy okazji bd jej próba i sprawdzenie czy np nic się nie grzeje za bardzo

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przygotowania do HT

Postautor: Hunter » 16 grudnia 17, 09:29

Ale wracając do tych pojemników może bym kupił z 2 litry podłoża aktywnego i zrobił bym to w tych pojemnikach tylko nie na parapecie tylko pod tą lampa?

Powiedzmy że zrobię to na małym henku w ten sposób
https://youtu.be/hpF4_ubvAGg
Tylko nie na kokos tylko na żwir którego z przodu nie bd dawał grubo aby korzenie szybciej i łatwiej dostały się do su startu

Kombinujesz jak koń pod górkę no ale to Twoje akwarium.
Mnie by irytowała ta siatka.

Zrób wg utartych standardów. Najpierw usyp podłoże, potem posadź rośliny, potem delikatnie zalej akwarium. Ryby po miesiącu, trawniki zdąża się ukorzenić. Tylko zapewnij sobie dostateczną ilość roślin, bo jak widzę jak niektórzy startują swoje pierwsze w życiu HT z 3 roślinami na krzyż to mi ręce opadają.

Opisałem suchy start jako ciekawostkę. Startowałem tak z monte carlo i było względnie OK. Względnie bo nie posłuchałem i zrobiłem po swojemu. Czyli warstwa ziemi, potem bazalt. Rośliny miały zbyt jałowo, bo nie sięgały korzeniami do substratu.

Gdybym miał startować baniak na aktywnym, na bank zrobiłbym to na suchym starcie :) Ty nie startujesz na aktywnym, więc porzuć ten pomysł.
Na temat hodowli trawników na siatkach nic nie mogę powiedzieć, nie praktykowałem takiej metody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 16 grudnia 17, 18:24

Hunter pisze:
Ale wracając do tych pojemników może bym kupił z 2 litry podłoża aktywnego i zrobił bym to w tych pojemnikach tylko nie na parapecie tylko pod tą lampa?

Powiedzmy że zrobię to na małym henku w ten sposób
https://youtu.be/hpF4_ubvAGg
Tylko nie na kokos tylko na żwir którego z przodu nie bd dawał grubo aby korzenie szybciej i łatwiej dostały się do su startu

Kombinujesz jak koń pod górkę no ale to Twoje akwarium.
Mnie by irytowała ta siatka.

Zrób wg utartych standardów. Najpierw usyp podłoże, potem posadź rośliny, potem delikatnie zalej akwarium. Ryby po miesiącu, trawniki zdąża się ukorzenić. Tylko zapewnij sobie dostateczną ilość roślin, bo jak widzę jak niektórzy startują swoje pierwsze w życiu HT z 3 roślinami na krzyż to mi ręce opadają.

Opisałem suchy start jako ciekawostkę. Startowałem tak z monte carlo i było względnie OK. Względnie bo nie posłuchałem i zrobiłem po swojemu. Czyli warstwa ziemi, potem bazalt. Rośliny miały zbyt jałowo, bo nie sięgały korzeniami do substratu.

Gdybym miał startować baniak na aktywnym, na bank zrobiłbym to na suchym starcie :) Ty nie startujesz na aktywnym, więc porzuć ten pomysł.
Na temat hodowli trawników na siatkach nic nie mogę powiedzieć, nie praktykowałem takiej metody.


Zaproponowałes mi suchy więc kombinowałem jak to zrobić :D no pisałem już wcześniej raczej postawie bania na podłożu jbl substrat i jałowy granulat. W takim przypadku jak najlepiej wystartować? Rozumiem też że nie jest niemożliwym zrobienie trawnika na tym że podłożu, ktoś wcześniej wspominał że ciężko bd na mando bo jest lekkie ale może jak użyje dobrych roślin i trochę starań to wyjdzie :)

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Przygotowania do HT

Postautor: kodzaj11 » 16 grudnia 17, 21:40

Kiedy to zalewasz? Daj znac jak Ci na tym manado wystartowalo.

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Przygotowania do HT

Postautor: AQAddl » 17 grudnia 17, 07:35

kodzaj11 pisze:Kiedy to zalewasz? Daj znac jak Ci na tym manado wystartowalo.


Mam nadzieję że jak najszybciej po nowym roku.
Na razie zbiorem info i chce przemyśleć i przedyskutować każda kwstie. Jeśli zaczynasz już na poważnie tak jak ja to radzę przemyśleć każda decyzję i każdy wydatek aby nie stracić pieniędzy i nie uzyskać marnego efektu
A ty co masz wv planach?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Przygotowania do HT

Postautor: kodzaj11 » 17 grudnia 17, 08:19

Najpierw oswietlenie skoncze i bede musial podjac decyzje, teraz mam ziemie, ktora mnostwo Ca mi puszcza ale znalazlem juz obojetna choc myslalem jeszcze o tym podłozu aktywnym HELP bo Manado ponoc zatwardza wode a nie chcialbym takich kolejnych przygod bo blokuje mi to nawozy i przez to roslinnosc jest taka bydle jaka a do tego glony...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przygotowania do HT

Postautor: Hunter » 17 grudnia 17, 09:24

AQAddl pisze:no pisałem już wcześniej raczej postawie bania na podłożu jbl substrat i jałowy granulat. W takim przypadku jak najlepiej wystartować? Rozumiem też że nie jest niemożliwym zrobienie trawnika na tym że podłożu, ktoś wcześniej wspominał że ciężko bd na mando bo jest lekkie ale może jak użyje dobrych roślin i trochę starań to wyjdzie :)


Wtedy jak pisałem o suchym to nie byłeś do końca zdecydowany czy Manado czy aktywne :P No ale OK, jak pada na manado startuj normalnie (na mokro :P ).
Ja wspominałem, że Manado jest lekkie. Pytanie jakie chcesz mieć trawniki? Drobne małe, typu Mały Heniek/Monte Carlo mają małe korzenie.

kodzaj11 pisze:Kiedy to zalewasz? Daj znac jak Ci na tym manado wystartowalo.

Ani nie myśl o tym :P Zatwardza wodę. :?

Kurde, wokół tego Manado narosło wiele wątpliwości. Sam już nie wiem... W każdym razie kilka lat temu Manado było bardzo popularne. Jeszcze przed podłożami aktywnymi, jak do wyboru była tylko ziemia z ogrodniczego, albo ziemia z akwarystycznego typu aquabasis + manado na górę, albo żwir. Ludzie naprawdę narzekali. Że lekkie, że GH i pH im dźwiga, po jakimś czasie podobno zaczyna pylić. Potem nagle moda na Manado padła i długo długo cisza. Nadal widuję gdzieś na fecebookach czy innych spamerskich portalach jak ludzie odradzają, ale stare tematy na forach nadal wiszą.
Jak jest teraz faktycznie? Nie wiem. Może ulepszyli swoje podłoże - choć wątpię.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości