Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 18:48

wespazjan pisze:Na erybce widzę że mogę zamówić szkło, pokrywę na wymiar, mogą mi komin pod sumpa zrobić jakbym się zdecydowała i mogą mi od razu tylna ścianę akwarium na czarno wykleić, czy tam wymalować. Chyba napiszę do nich o wycenę, ale widzę że gościowi podobny litraż z dwiema szybami OW robili za ok 970 zł, wiec mam nadzieję że mi float za jakieś 700 by zrobili

chcesz to dam ci namiar na goscia ktory ci to lepiej zrobi i taniej :)
wespazjan pisze:Czy decyzję o sumpie lub jego braku mogę podjąć przed zrobieniem stelaża, czy mogę np wywiercić w nim odpowiednie otwory i najwyżej ich nie użyć?
tak tylko trzeba bedzie wkleic kawalki rur i wklec zaslepki
wespazjan pisze:eść, który u nas zajmuje się zaopatrzeniem w stal również jest za nierdzewką. nie będę sie kłócić.
matko nie znajac sie wypowiadaja sie :(
nawet morskie widuje ze sa ze stali pomalowe proszkowo i daja rady

wespazjan pisze: bo raczej będę celować w większą ilość mniejszych ryb niż w jakieś wielkie.
oj to wiem zeby unikac tego tematu :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 30 listopada 17, 18:56

barttsw pisze:oj to wiem zeby unikac tego tematu

Wiem, ja już się boję dobierania obsady :D To będzie ciężki temat :P

barttsw pisze:wespazjan pisze:
eść, który u nas zajmuje się zaopatrzeniem w stal również jest za nierdzewką. nie będę sie kłócić.
matko nie znajac sie wypowiadaja sie
nawet morskie widuje ze sa ze stali pomalowe proszkowo i daja rady

U mnie w ogóle jest w domu jakaś faza na nierdzewkę. Teść mówi na nią "kwasówka". Cokolwiek kupimy do domu z jakiegokolwiek metalu to on wyzywa, żę do niczego, bo "nie z kwasówki!"
Z internetów wiem, że kwasówka to chyba co innego, ale on tak właśnie stal nierdzewną nazywa. Zawsze jeszcze magnesik przykłada i jak się trzyma, to wyzywa, że chłam :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 19:07

jak chcesz pozadny stelaz to lepiej wez z alu o wiele lepszy i lzejszy
tak nierdzewke nazywaja kwasowka
ja bym mial dla ciebie obsade :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 30 listopada 17, 19:34

barttsw pisze:ja bym mial dla ciebie obsade :P


Tangę albo Malawi byś mi urządził? Bo wiem, że litraż pozwala. Ale mi się te akwaria kompletnie nie podobają. Księżniczki to wyjątek, z racji ciekawie brzmiących opisów ich charakterku.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 30 listopada 17, 19:44

Pewnie Ziemki - Geophagusy ;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 19:56

wespazjan pisze:Tangę albo Malawi byś mi urządził? Bo wiem, że litraż pozwala. Ale mi się te akwaria kompletnie nie podobają. Księżniczki to wyjątek, z racji ciekawie brzmiących opisów ich charakterku.
nic z tego ani jedno ani drugie
Mattija2 pisze:Pewnie Ziemki - Geophagusy
Mateusz w rodzine trafiles ale dokladnie jeszcze nie myslalem

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 2 grudnia 17, 23:49

Jeśli opisy w internecie nie kłamią to najbardziej do towarzyskiego nadaje się Geophagus surinamensis.

W 112l będę wodę modyfikować. Ale w towarzyskie 300l chcę oprzeć na mojej kranówce - GH 14, KH 6
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 2 grudnia 17, 23:58

wespazjan pisze:Jeśli opisy w internecie nie kłamią to najbardziej do towarzyskiego nadaje się Geophagus surinamensis.
tak lagodny ale nie do twego litrazu
ty bardziej mysl o guianacara stergiosi fajne prawie nie agresywne :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 3 grudnia 17, 00:12

Ja wiele nie myślę, bo znam tylko te rybki, które mam w atlasie lub są na stronie rybyakwariowe.eu :p a okazuje się, że to tylko mała część tego, co można mieć w akwarium. O takich ziemiojadach na przykład nie miałam pojęcia :p
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 3 grudnia 17, 00:16

ziemkow jest okolo 50 gatunków
stergosi bardzo fajne , i barwy fajne :)
do nich na przyklad rodostomusy

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 4 grudnia 17, 09:24

Generalnie bardzo mnie to bawi... Jeszcze dwa miesiące temu, jak mówiłam, że uruchomię stare, 50l akwarium po kuzynie to domownicy pukali się w czoło, po co mi drugi zbiornik. A dziś wszyscy, nawet mąż, który strzeże naszych funduszy (ja jestem klasyczną babą. Jakbym ja ich strzegła to nie mielibyśmy żadnych :P) akceptują moje plany niemal 300l. Klucz tkwi w stopniowym podawaniu informacji:
- "kotek... brzydka ta szafka pod akwarium. A może zrobimy stelaż? Taki ładny ze stali? Jak sami uspawamy to nie będzie tak drogo jak kupiony"
- "ten stelaż to może niech całą wnękę zajmuje. Ładniej będzie"
- "Chciałabym akwarium BW. Ale to za ponure do salonu. Kiedyś w sypialni zrobię sobie"
- "Jak już stelaż będzie to będę mogła polować na OLX i jak się trafi super okazja, zestaw akwarium z filtrem niedrogo to może kupię, co? Chociaż ze sto cm długości"
- "sto cm głupio będzie wyglądać. Nie kupię nic, chyba ze zajmie całą wnękę"
- "Używane zbiorniki są ryzykowne. Mogą zalać mieszkanie. Może lepiej jednak pooszczędzam i kupię nowy"
- "Kot... wyobraź sobie, że brakuje mi 3cm dla standardowych wymiarów akwarium. Będę musiała robić na zamówienie"
Teraz już pytają, co tam zamieszka... :P


Poświęciłam ostatich kilka dni na zgłębianie tematów sumpów. Dowiedziałam się, że dobrze zrobiony sump to świetna sprawa. Jak się go dobrze zrobi to nie ma szans na zalanie mieszkania. Poświęciłam też 28 lat na studiowanie samej siebie. Jeśli coś można zrobić źle, to ja to zrobię. Jest to całkowicie pewne i nieuniknione. Każdy, kto mnie zna wam potwierdzi... Stąd ostateczna, hamburgowa decyzja.
Nie wiem tylko, czy jeden na bocznej ścianie, czy dwa - po jednym w każdym tylnym rogu.

Po świętach zaczynam stopniowe kupowanie. Najpierw pierdoły drobniejsze, pompy do sumpa, gąbki, grzałka (grzałki?), światła, może podłoże. W międzyczasie oszczędzam na szkło. Stelaż będzie, jak już nasz spawacz skończy robić wrota do obory (:P).

Co do wystroju, to bardzo podobają mi się takie obsadzone korzenie wyłażące w góre z kamulców, jak tu jeden ziomek na forum miał (http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=40&t=44369&p=393619&hilit=glossy#p393619 . Podejrzewam, że to też trzeba będzie kupić, bo chyba nie znajdę takich w lesie :P Ja jednak zamiast centrum zajęłabym w ten sposób jeden bok, od krawędzi. Na tył jakas roślina dla zakrycia ściany i hamburgów (chciałam przenieść moją rotalę, ale ponieważ na niej siedzą sinicę to trochę się boję). Jakaś roślina może większa, rozetowa jedna a reszta takiego luźnego bajzlu, który dopasuję do wybranej obsady.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 4 grudnia 17, 09:30

wespazjan pisze:Poświęciłam ostatich kilka dni na zgłębianie tematów sumpów. Dowiedziałam się, że dobrze zrobiony sump to świetna sprawa. Jak się go dobrze zrobi to nie ma szans na zalanie mieszkania

wespa ja ci to mowiłem
dobrze zaprojektowany sump to najbezpiecfzniejsza filtracja jaka istnieje i najlepsza przedewszystkim swieta zasada sumpow sump musi byc jak najwiekszy sie zmiesci komory mozna zaprojektowac sobie tak by bylo wygodne dla ciebie
sump to tez wiele mozliwosci chocby ukrycie wsszystkich mozliwych sprzetow technicznych, automatyczna dolewka bo nie ukrywajmy ze woda paruje czy wrzucenie czegos szybko do filtra a w kuble to masakra otwieranie go wyjmowanie czegos bo malo miejsca
a tu poprostu wrzycasz i przedewszystkim nic ci sie nie zapowietrza
odpowiednia pompa da ci tez cyrkulacje jaka chcesz
amerykanie,kanadyjczycy japonczycy i w ogole cala reszta swiata 90% swoich zbiornikow opieraja na sumpach nawet takie 100l

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 4 grudnia 17, 09:48

ale "dobrze zrobiony" to słowo-klucz. Bo ja wiem, że nie zrobię dobrze.
Jak podłączałam kubełek to zalałam pół chaty. Woda była już zaciągnięta a ja wyjęłam jeden z węży. W ogóle mi nie przyszło do głowy, że coś może się stać. Jak już zaczęło z niego tryskać to szybko podniosłam kubeł w górę, myśląc, ze to coś da. Nie dało. Jakby mnie teść nie uratował to wypompowałabym rybom całą wodę. Serio, takiej osobie jak ja nie można powierzyć obsługi, a co dopiero tworzenia żadnych urządzeń opartych na prawach fizyki :P Nawet jak mi zaprojektujesz i będzie dobrze, to ja na pewno coś spartolę przy wykonywaniu. A jak nie to i tak nie będę spać w nocy ze stresu. Dlatego, mimo przekonania o wygodzie i wydajności sumpów, zostaje Hamburg.
Nie wiem, czy jak dwa będę robić to liczy się wszystko z tych samych wzorów co przy jednym. Za to rozumiem już, czemu miałam tróję z fizyki...
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 4 grudnia 17, 10:26

wespazjan pisze:ale "dobrze zrobiony" to słowo-klucz. Bo ja wiem, że nie zrobię dobrze.

bedziesz na tym etapie dam ci namiar na goscia ktory ci to zrobi
zaprojektujemy ci tak sumpa ze nie bedzie zadnego ryzyka
jak chcesz i upierasz sie przy hamburgu twoja decyzja ale jak bedzie problem to sobie przypomnij moje slowa i przerobka na sumpa juz nie bedzie taka prosta
Ostatnio zmieniony 4 grudnia 17, 10:35 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 4 grudnia 17, 10:26

wespazjan pisze:ale "dobrze zrobiony" to słowo-klucz. Bo ja wiem, że nie zrobię dobrze.
Jak podłączałam kubełek to zalałam pół chaty. Woda była już zaciągnięta a ja wyjęłam jeden z węży. W ogóle mi nie przyszło do głowy, że coś może się stać. Jak już zaczęło z niego tryskać to szybko podniosłam kubeł w górę, myśląc, ze to coś da. Nie dało. Jakby mnie teść nie uratował to wypompowałabym rybom całą wodę. Serio, takiej osobie jak ja nie można powierzyć obsługi, a co dopiero tworzenia żadnych urządzeń opartych na prawach fizyki :P Nawet jak mi zaprojektujesz i będzie dobrze, to ja na pewno coś spartolę przy wykonywaniu. A jak nie to i tak nie będę spać w nocy ze stresu. Dlatego, mimo przekonania o wygodzie i wydajności sumpów, zostaje Hamburg.
Nie wiem, czy jak dwa będę robić to liczy się wszystko z tych samych wzorów co przy jednym. Za to rozumiem już, czemu miałam tróję z fizyki...


Wystarczy zlecić komuś zrobienie sumpa i po problemie :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości