Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 28 listopada 17, 19:17

W dziale ogólnym, bo to takie dłuższe rozważania, dotyczące w zasadzie wszystkiego. Planowanie będzie raczej bardzo długie, bo dopiero oszczędzam. Ale mąż nie dostał spazmów, jak zdradziłam mu swój plan, więc jestem dobrej myśli :P

Sprawa ma się tak: doszłam, dlaczego już nie podoba mi się moje akwarium. Bo trochę chcę BW, trochę się boję i jest tak ni to roślinnie, ni to liściasto. Postanowiłam więc, że to akwarium wyprowadzi się do sypialni i tam urządzę pełnoprawne BW natomiast na dół, do salonu trafi jakieś towarzysko-roślinne. Takie przystępne, żeby goście wpadajacy z wizytą nadal mi komplementy prawili ( w moich regionach akwarystyka kuleje :P)

Póki co akwarium jest wciśnięte w taki kąt pokoju dziennego połączonego z kuchnią. Tu planuję je zostawić, ponieważ spędzam w tym miejscu sporo czasu (Na widocznym na zdjęciu krześle zwykle stoi laptop :P)
Obrazek
Nie wiem, co za idiotyczny pomysł miałam, żeby było takie krótkie. Wygląda koszmarnie. Na dodatek ta zbita przez teścia szafka :D Ale wtedy jeszcze nie wiedziałam, czy to zajęcie dla mnie i nie chciałam przesadzić.

Między szafą a ścianą mam na styk 150 cm. Akwarium jednak maksymalnie mogłoby mieć 140. Jakiś lekki luz na węże i otwieranie pokrywy musi być. Alledrogo takich nie posiada. Czy w ogóle bywają standardowe akwaria długości 140cm? Czy musiałabym je robić na zamówienie? Droga taka przyjemność? Robią gdziekolwiek z dostawą do domu?
Plan jest taki, że póki co poluję na OLX na odpowiednią używkę. Ewentualnie jak przez bardzo długi czas nic nie znajdę to skłaniam się ku http://allegro.pl/zestaw-290l-prosty-wy ... 88043.html . Tylko trochę szkoda zmarnowanych 20cm.
Szerokość z racji lokalizacji musi wynosić maksymalnie 40cm. Wysokość jest mi obojętna.
Myślę, że wyjdzie coś między 250 a 350l.

Jeśli akwarium dostanę bez pokrywy to będę musiała kupić. Czy są gotowce do takich wymiarów, jakie rozważam?

Jaki filtr do takiego tworu?

Jakie najmocniejsze mogę mieć światło, żeby nie musieć dozować CO2? Nie chcę znów opierać się na anubiasach...

Co do obsady, to parametry są do dowolnego wysterowania. W 112l przerobionej na BW zostaną Inneski i Pielęgniczki. Jeśli dożyją tego czasu to Borelki. Jeśli nie, to będę myśleć, chociaż wydaje mi się, że tylko borelli pasują temperaturą do Innesów.
Nie wiem, co zrobić z kiryskami, czy zostawić w 112l czy przeprowadzić do nowego akwarium.

W nowym na pewno będzie gurami mozaikowe, bo w chwili słabości kupiłam je kiedyś do 112l. Nie wiem tylko czy parka, czy więcej. Toleruje chyba dość szeroki zakres parametrów. Resztę obsady ustali się, jak już będzie szkło i znany wymiar dokładnie. Nie ukrywam, że dużo bardziej pociąga mnie "zupa rybna" niż jakaś jedna ławica. Dużo ciekawiej obserwuje mi się ryby, które rozpoznaję jako jednostki, niż "jakaś ze stada". Wolałabym kilka par lub haremów niż ławicę. Im więcej gatunków, tym fajniej, ale wiem, że dobranie parametrami i temperamentem będzie trudne. Ale to na zaś :P

Teraz najbardziej interesują mnie rady o wymiarach szkła, pokrywie i świetle, żebym się nie utopiła pochopnym zakupem
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 28 listopada 17, 19:58

wezspa zbiornik na wymiar i szafka tak samo zrobisz takie jakie chcesz a nie takie jakie jest

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 28 listopada 17, 20:23

Idź w największe jakie możesz, szkło i stelaż/szafka na wymiar to nie problem :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 28 listopada 17, 22:21

Jak już koledzy pisali - najwieksze jak sie da i te 10cm robi róznicę .
W miarę sensowne akwaria na wymiar kupisz/zamówisz w Pile . O tyle to fajne że jak próbowałem pozbierac ofery to za każdy nietypowy wymiar jakiś kosmos mi liczyli a tutaj normalka (chyba).
Zapas na węże ? Proponuję wykonać podłączenia do dna . Za otwór dowolnej średnicy dopłata 15zł a wygoda że głowa mała .

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 28 listopada 17, 22:37

problem, bo to będzie ciut więcej oszczędzania :P
Zresztą zebranie kwoty to pikuś, ale jak kupię używkę, to będę mogła się mężowi przyznać, ile zapłaciłam. A jak kupię na wymiar to nie będę miała odwagi :P

abiba pisze:Jak już koledzy pisali - najwieksze jak sie da i te 10cm robi róznicę .
W miarę sensowne akwaria na wymiar kupisz/zamówisz w Pile . O tyle to fajne że jak próbowałem pozbierac ofery to za każdy nietypowy wymiar jakiś kosmos mi liczyli a tutaj normalka (chyba).
Zapas na węże ? Proponuję wykonać podłączenia do dna . Za otwór dowolnej średnicy dopłata 15zł a wygoda że głowa mała .


Matko, ale miło, że tu ktoś jest z moich okolic :D
Podłączenie do dna? Bezpieczne to jest? Brzmi bardzo stresująco
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 28 listopada 17, 22:41

wespa nie wiem jak u ciebie ale u mnie ceny takiego szkla nie sa jakies mega
dodatkowo 2 otwory po 15 zł +2 przeloty okolo 30 zl/szt
do tego troche elentów hydrauliki
wespa nie oszczedaj na szkle bo skutki moga byc tragiczne

wespazjan pisze:Podłączenie do dna? Bezpieczne to jest? Brzmi bardzo stresująco

jak najbardzie dzis wiercilismy ze znajomym u mnie :P
Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 listopada 17, 23:01 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji edytuj

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 28 listopada 17, 22:51

Uważam (potwierdzone doświadczeniami) że taki układ jest bezpieczniejszy niż weże górą .

Mam u siebie w gabinecie w klasycznym układzie (węze górą ) i w konfrontacji z innymi moimi projektami przegrywa z kretesem. Nic sie nie rusza nie kiwa nic nie wyskoczy itd. Wyobraź sobie gabkę prefiltra wciskaną w dno :) albo zasys przykręcony do dna i wystający 20mm nad piasek albo strumień wody bijacy z dna niczym podwodne źródełko :)

ps
kiedyś pisałem że mieszkamy "po sąsiedzku"

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 28 listopada 17, 23:25

Ale Bartek na zdjęciu ma komin. A bez komina to bezpieczne? Przeraża mnie myśl o ewentualnym rozszczelnieniu.

Z drugiej strony to wyjaśnia, jak działają te wszystkie akwaria, które widuję na zdjęciach, obok których nie dyndają węże tak nieestetycznie jak u mnie
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 29 listopada 17, 07:01

wespa hydraulika jest bezpieczniejsza i to o wiele od tych wszystkich węży
w ogole moze pomysl nad sumpem wtedy to juz w ogole bega bezpieczne :)
predzej sie rozczelni kubel czy pękna weze niz hydraulika

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 12:09

barttsw pisze:w ogole moze pomysl nad sumpem wtedy to juz w ogole bega bezpieczne :)

Myślałam nad sumpem, myślałam nad hamburgiem ale ostatecznie uznałam, że wszystko, co jest choć trochę spod znaku DIY odpada. Jestem największym partaczem świata o zdolnościach manualnych zdecydowanie poniżej przeciętnej. Kupię kubeł (albo kubły) i tyle. Tylko na raty wszystko będę musiała kupować, żeby budżet domowy tego aż tak nie odczuł.

Już zaczęłam zagadywać teścia, czy nasz etatowy spawacz nie uspawałby mi stelaża. Deskami od starych mebli zabuduję i będzie grało :P

abiba pisze:kiedyś pisałem że mieszkamy "po sąsiedzku"

Jak bardzo "po sąsiedzku"? Bo teraz się stresuję, że się znamy, normalnie mówię Ci na Pan a teraz tak na bezczela na "Ty" trzaskam :P
Chociaż wątpię, bo okolicznych akwarystów kojarzę tylko z OLX. Jest np. ziomek z Wronek, co ma masę ogłoszeń na OLX i hoduje chyba wszystko co się da albo koleś z Kuźnicy co ma morszczaka i sprzedaje koralowce. Jest też znany mi z opowieści pan z Trzcianki, z którego zostawiła obrażona żona bo za dużo wydawał na akwaria. Jesteś może którymś z nich?:P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 29 listopada 17, 12:23

wespazjan pisze:Myślałam nad sumpem, myślałam nad hamburgiem ale ostatecznie uznałam, że wszystko, co jest choć trochę spod znaku DIY odpada. Jestem największym partaczem świata o zdolnościach manualnych zdecydowanie poniżej przeciętnej. Kupię kubeł (albo kubły) i tyle. Tylko na raty wszystko będę musiała kupować, żeby budżet domowy tego aż tak nie odczuł.

wespa to nie jakas fizyka kwantowa
zamawiasz szkło z kominem wewnętrznym z przelotami 2x32mm+25mm
do tego sampa 80x40x40 4 komorowego (bedzie potrzeba rozrysuje ci)
hydraulike + klej kazdy facet to poklei
bedzie trzeba dam ci liste
i sump ma wiele mozliwosci wszyski sprzet technicznym w nim schowasz a podmiana to istna bajka
dodatkowy plus ze nie dyndaja zadne szpetne węże
przemysl dobrze naprawde sump to wygoda

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 14:51

Jakbym miała kolejny zbiornik o tym litrażu to na bank bym z niego zrobiła np. hodowlę Księżniczki z Burgundii czy coś :P Koszta rosną, wizja się oddala.

Za to o hamburgu zaczęłam myśleć. Czy poza ubytkiem miejsca w zbiorniku to rozwiązanie ma jakieś wady? Nadaje się w ogóle do użytku w większych litrażach?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 29 listopada 17, 14:54

wespazjan pisze:Jakbym miała kolejny zbiornik o tym litrażu to na bank bym z niego zrobiła np. hodowlę Księżniczki z Burgundii czy coś
widze koleżanko ze ciągnie cie do akwarystyki biotopowej :) słuszny kioerunek
wespazjan pisze:Za to o hamburgu zaczęłam myśleć. Czy poza ubytkiem miejsca w zbiorniku to rozwiązanie ma jakieś wady? Nadaje się w ogóle do użytku w większych litrażach?
trzebalo by obliczyc jaka duza ta gabke dac i raczej dal by rady
i tak w ogole co w tym 140-150 cm planujesz za obsade tak z ciekawosci

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 15:02

barttsw pisze:i tak w ogole co w tym 140-150 cm planujesz za obsade tak z ciekawosci


Gurami mozaikowe uratowane ze 112l. Co do reszty to kompletnie nie mam pojęcia ;p Ale nie biotopowo raczej. Czysto towarzysko. Na biotopową chcę 112l przerobić. A Księżniczki kiedyś będę miała, już upatrzyłam miejsce w domu, ale to będzie wymagało wieeeelu lat urabiania teściowej :P


W takim 140cm akwarium hamburgi by dwa musiały być, czy wystarczyłby jeden plus ewentualnie cyrkulator dodatkowy na przeciwległej ścianie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 29 listopada 17, 15:03

Szkoda miejsca na HMF w dużych baniakach moim zdaniem, choć najbardziej pochwalam tą filtrację - sam taką mam.
Wada to błona bakteryjna i sam widok (choć to kwestia gustu, bo mozna gąbkę czymś obsadzić), zaleta to to, że mozesz tam wsadzić np grzałkę, termometr etc do komory.

Uderzaj w sumpa jak jesteś na etapie planowania :D

PS: Księżniczki z Burundi, nie Burgundi:D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości