Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 15:09

Mattija2 pisze:PS: Księżniczki z Burundi, nie Burgundi:D

A miałam dylemat... "sprawdzić, jak to się pisało czy nie? Eee tam, nie chce mi się". No i mam :P

Wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią mi, że sump mi wyjdzie drogo :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 29 listopada 17, 15:12

wespa księzniczki przewspaniałe ryby :)
ale tez musze cie oszczec ze to nie sa pokojowe ryby i podczas tarla to sa naprawde predatory zabijaja wszystko co im w minimalny stopniu zagraza
wiec kazdy narybek musi być odławiany
pol biedy jak gniazdo wybuduja gdziez z rogu to jest szansa na odchowanie wiekszych mlodych ale jezeli walna na srodku to nie licz na to
lepiej od razu miec rezerwowy zbiornik na mlode

wg mnie jak 112 i klimaty tanganickie i chcesz sie nacieszyc mlodymi to multki byly by dobrym rozwiązaniem :)
a co do obsady jak chcesz zostawic to co masz to bedziemy kombinowac co do tego ci dobrac w miare podobnych parametrow
problem jest taki ze jest to obsada zimnolubna
zaplanuj wszystko na spokojnie i bez pospiechu

wespazjan pisze:Wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią mi, że sump mi wyjdzie drogo
werspa prosze cie :P
jak bedziesz zdecydowana to ci dam specyfikacje
samego sumpa uzywanego mozna kupic za grosze
sam kupowalem takiego do morszczaka za smieszne pieniadze

drogo nie drogo ale lepszej filtracji nikt jeszcze nie wymyslil :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 15:19

nie, 112l póki co to BW będzie.

Moje plany są zależne od ilosci akwariów :P Mając jedno będzie towarzyskie. Mając dwa będzie towarzyskie i BW. Mając trzy będzie towarzyskie, BW i księżniczki. Przy czterech do tego doszłaby jakaś Azja :P Jakby mi ktoś pozwolił postawić 5 akwariów to miałabym nawet jakieś "złote rybki" :P Ale chwilowo mogę mieć dwa, więc zostaje BW z częścią obsady, którą już mam i towarzyski, z obsadą do przemyslenia. Znów będę mój atlas ryb wertować miesiacami :D

Najpierw załatwię ten stelaż. Potem szkło. Potem resztę. W międzyczasie czytam o hamburgach ;p

Edit: bo przypuszczam, że 53l by na sumpa nie wystarczyły? Bo taki zbiornik w sumie mam dostępny
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 29 listopada 17, 15:23

stelaż to tez przemyslenie bo jak sump to z aluminum/nierdzewka
bez to stal
wespoa nie ma tak prosto :D
wespazjan pisze:Edit: bo przypuszczam, że 53l by na sumpa nie wystarczyły? Bo taki zbiornik w sumie mam dostępny
będe w domu to ci przelicze jaki ma byc ten sump minim
podaj mi wymiary tego szkla nie litraz

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 19:36

postanowiłam. Chrzanię. Mam na styk 150 cm. Ewentualnie o centymetr szafę uda mi się przepchnać. Biorę akwarium 150 cm. Takie są gotowce, nie będę musiała kombinować z zamawianiem na wymiar, potem z pokrywą.

150x40x50 - 300l

Jak nie znajdę to 150x50x50 , ale to będzie wymagało lekkiego przestawienia tapczanu, który wtedy będzie nieestetycznie odstawał od ściany a ja nie wiem, czy jestem na to gotowa ;p

Najprawdopodobniej hamburg. Ale może sump. Chociaż raczej hamburg :P Jak spytałam męża, czy nasz etatowy spawacz zrobiłby mi stelaż to odpowiedział, że nie, bo jak do domu to musi być z nierdzewki a to nie każdy umie zrobić.
Więc nie wiem jeszcze skąd, ale stelaż będę mieć z nierdzewki. Czyli jeśli jednak się zdecyduję na sumpa to nie będzie problemu. Chociaż raczej się nie zdecyduję :P

Jakbym kupowała takie szkło to na co zwracać uwagę? Powinno już mieć wzmocnienia? Jaka grubość szkła?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 29 listopada 17, 20:11

wespazjan pisze:Jak spytałam męża, czy nasz etatowy spawacz zrobiłby mi stelaż to odpowiedział, że nie, bo jak do domu to musi być z nierdzewki
nie musi
zwykły stalowy i pomalowac dobra farbe to nie slona woda

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 29 listopada 17, 20:24

Również uważam że kwasówka jest zbędna i niepotrzebnie zawyża koszty całego projektu
No chyba że nie zamierzasz go obudowywać wówczas tylko kwestie estetyczne...

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 29 listopada 17, 22:03

właśnie ja planowałam zwykłą stal. Nawet coś mi się znajdzie resztek z budowy (oborę rozbudowujemy :P). Kwestia odpowiedniego wyspawania.
Mam komodę na poddaszu którą planuję zlikwidować, bo już kupiłam na jej miejsce nowe meble. Nie da się jej znieść w całości i będzie trzeba rozkręcić. Kolorystycznie pasuje do mebli na dole. Chciałam użyć jej blatu i drzwiczek do obudowania tej części stelaża, która będzie widoczna zza tapczanu.
Chciałabym stelaż zrobić możliwie niskim kosztem, żeby mieć czyste sumienie w kwestii wydania odrobiny więcej na szkło.

Cały projekt pewnie ruszy wiosną dopiero, ale myśleć już trzeba.
Plan jest taki, że jak już będzie stelaż i będę czekać na szkło, to ze 112l spuszczam wodę do wiader, ryby tam lokuję, akwarium przenoszę do sypialni, wlewam wodę, ryby wpuszczam, włączam filtr. Mam nadzieję, że uda mi się to przeprowadzić w miarę szybko, bez zbędnej destabilizacji baniaka.
Jak już 112l z obsadą będzie w miejscu docelowym, to urządzam duże akwa. Jak już dojrzeje to przenoszę do niego wszystkie ryby ze 112. Wtedy biorę się za urządzanie w nim BW. Jak dojrzeje BW to rozdzielam ryby już docelowo tak, jak mają być i wpuszczam resztę obsady. Nad jej składem będzie czas pomyśleć później.

Są jakieś ryby, które się wykluczają z hamburgiem? bo go skubią czy cokolwiek?


Edit: no i zonk. Nie uwzględniłam ważnej kwestii. Stary dom. Krzywe ściany. W zależności od wysokości na której mierzę mam do dyspozycji 150-146 cm. Czyli wraca na tapetę jedyna opcja, czyli szkło na zamówienie. Żegnaj marzeniu o używce :(
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 07:25

wespazjan pisze:Edit: no i zonk. Nie uwzględniłam ważnej kwestii. Stary dom. Krzywe ściany. W zależności od wysokości na której mierzę mam do dyspozycji 150-146 cm. Czyli wraca na tapetę jedyna opcja, czyli szkło na zamówienie. Żegnaj marzeniu o używce
wespa uzywane szkła to naprawde duza loteria mozesz trafic na szklo ktore ci posłuży latami a moze być tak ze po 2 miesiacach bedzie zbieranie wody
a zeby nie było tak latwo i wiecej ci zamieszac :D
to jak sie boisz sumpa( nie wiem dlaczego ) to zamiast hamburga dać panel filtracyjny to taki mini sump wewnętrzny

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 30 listopada 17, 08:15

Dobra. Poczytane. Dwa nowe pojęcia z lekka przyswojone. Na korzyść hamburga przemawia cena i to, że chyba dam radę go wykonać. O panelach głównie piszą posiadacze morskich a to już obcykani ludzie i to, że oni zrobili nie znaczy, że ja dam radę :p

Cokolwiek będzie, zapełnię ile się da wkładem biologicznym. Kolejne pytanie:
Jakiej firmy ceramika jest dobra?

Czytałam wasze wszystkie spory (hunter-lawa, Bartek - keramzyt) i nadal pytam o ceramikę :p bo w 112 mam taką z allegro, która najtaniej za wiaderko wychodziła. Podejrzewam, że to nie był dobry plan :p
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 08:27

wespazjan pisze:Na korzyść hamburga przemawia cena i to, że chyba dam radę go wykonać
tak ale ten hmf musi byc sporych rozmiarów
i pompa wcale tez nie mała
wespazjan pisze:O panelach głównie piszą posiadacze morskich a to już obcykani ludzie i to, że oni zrobili nie znaczy, że ja dam radę :p
wespa panel zlecasz przy robieniu zbiornika szklarz wklei to co potrzeba :)
wespazjan pisze:Czytałam wasze wszystkie spory (hunter-lawa, Bartek - keramzyt)
nigdy nie polecałem keramzytu bo to zloze w małych ilosciach nic nie daje
w niektórych kregach nawet twierdza ze nie powinno sie go stosowac nie wypowiem sie czy sie nadaje czy nie bo go nie miałem
jaki wogole duży ma byc ten HMF i nie wiem czy jest w ogole sens sypac cos do hmfa bo zaraz obojetne co wsypiesz to sie zapcha

wespa nie chce cie zrazac ale kazdy diy wewnetrzny zajmie sporo miejsca chyba po to chcesz 150 cm by bylo sporo miejsca
komin zajmie tyle co nic za chwile ci wszystko oblicze

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 30 listopada 17, 09:03

Wespa, moim zdaniem bez sensu robić HMFa bocznego, bo zabierzesz sobie ok. 10cm miejsca jak nie więcej po całej długości - przecież nie po to planujesz akwa 150cm żeby robić z niego 135.
Nie bój się sumpa :D myślę, że do 900-1000zł się wyrobisz a filtracja nieporównywalnie lepsza + niewidoczne węże etc (tylko komin)
Jak planujesz, to rób to dobrze i z głową. Ja swoją Tangę zacząłem planować w październiku a baniak stawiam w styczniu :D
Wszystko ma grać, pamiętaj, że to nie 20l a kilkaset.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 30 listopada 17, 09:08

Utwierdzam sie w myśli, że dobrze, że już zaczęłam się zastanawiać.

Używane sumpy są, faktycznie w miarę niedrogie, ale zwykle z odbiorem osobistym. A ja w okolicy na olx tylko jeden widziałam przez ostatni rok. Poza tym czy używany sump to nie takie samo ryzyko jak używane akwarium?

800-1000 to ja mam naiwną nadzieję na szkło wydać :p
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 09:18

wespazjan pisze:Używane sumpy są, faktycznie w miarę niedrogie, ale zwykle z odbiorem osobistym. A ja w okolicy na olx tylko jeden widziałam przez ostatni rok. Poza tym czy używany sump to nie takie samo ryzyko jak używane akwarium?

wespa sump to tak zwany smietnik ( tak je nazywamy)
i to nie takie samo ryzyko jak akwarium z tego wzgledu ze poziom wody w sumie jest o wiele nizszy nioz w akwarium tylko trza sprawdzic czy nie cieknie ale ryzyko jest minimalne
wespazjan pisze:800-1000 to ja mam naiwną nadzieję na szkło wydać :p

wespa mozna zaoszczedzic jeszcze tak jak ci pisalem chcesz to ci dam zestawienie i mozesz poszukac tanszych elemntow hydrauliki
podstawa jest dobra pmpa w granicach 4000l/h i to sterowalna nowa z aquanowej kosztuje 300 zl mozna szukac uzywanych jabeo
naprawde nie bioj sie sumpa na tyle ile bede mogl pomoge ci na odleglosc
szkło u mycioka 150x40x50 szyba 10 szlif trapezowy klejenie bezfugowe to 640 zł

masz pytania pisz do mnie

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 30 listopada 17, 17:28

Teść, który u nas zajmuje się zaopatrzeniem w stal również jest za nierdzewką. nie będę sie kłócić.

Co do miejsca w środku to nie jest mi aż tak szkoda poświęcić trochę na filtr, bo raczej będę celować w większą ilość mniejszych ryb niż w jakieś wielkie. Choć wiem, że dobór obsady będzie ciężki. Czy decyzję o sumpie lub jego braku mogę podjąć przed zrobieniem stelaża, czy mogę np wywiercić w nim odpowiednie otwory i najwyżej ich nie użyć?

Na erybce widzę że mogę zamówić szkło, pokrywę na wymiar, mogą mi komin pod sumpa zrobić jakbym się zdecydowała i mogą mi od razu tylna ścianę akwarium na czarno wykleić, czy tam wymalować. Chyba napiszę do nich o wycenę, ale widzę że gościowi podobny litraż z dwiema szybami OW robili za ok 970 zł, wiec mam nadzieję że mi float za jakieś 700 by zrobili
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości