Restart Zbiornika 72l

Szacenuk
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 11 listopada 17, 14:01

Restart Zbiornika 72l

Postautor: Szacenuk » 11 listopada 17, 14:07

Witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem i mam pare pytań ;)
Od roku posiadam baniak 72l
Podłoże to dość spory żwirek i rośliny słabo się trzymają dlatego postanowiłem zacząć od nowa
Spodobał mi się żwirek bazaltowy 2-5mm i chciałbym połączyć go z piaskiem tzn wydzielić dla niego strefa jakieś 1/4 powierzchni w akwa
Czy piach z Wisły będzie się do tego nadawał
I jak by wyglądało trzymanie w akwa na takim podłożu kiryskow wiem ze kopia w podłożu a bazalt może je poranić z drugiej strony będzie piasek wiec może by dało radę.
Dzięki za odpowiedz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart Zbiornika 72l

Postautor: Hunter » 11 listopada 17, 15:21

Bazalt wyklucza ryby kopiące. Będą żerowały zarówno na piasku jak i na bazalcie - efekty tego znasz.
Nie wiem jaką jakość piasku masz na myśli pisząc "piasek z Wisły", nie jestem z Wawy, ale podejrzewam że czystość piasku będzie różna w zależności od miejsca zbierania. Czy jest sens babrać się, potem płukać, wybierać zanieczyszczenia a na końcu gotować piasek, żeby mieć jakąkolwiek pewność, że wraz z nim nie przyniesiesz brudu, pasożytów, mułu, niepożądanych bakterii?
Zrób sobie wycieczkę do marketu budowlanego po piasek do piaskownic dla dzieci. W Castoramie około 10zł 25kg czystego piasku firmy Sobex. Wystarczy przepłukać bez zbędnych ceregieli i do akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Restart Zbiornika 72l

Postautor: andrzejkowac » 11 listopada 17, 16:53

Jak już robisz restart to pomyśl o jakimś żyznym podkładzie dla roślin kulki ziemia itp.
Młode ampularie oddam

Szacenuk
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 11 listopada 17, 14:01

Re: Restart Zbiornika 72l

Postautor: Szacenuk » 11 listopada 17, 17:51

O tej Castoramie to powiem ci ze nie pomyślałem:)
A jakie ryby zerujące przy dnie zbiornika byś polecił do takiego podłoża, chciałbym mieć rybki które poruszają się przy dnie.
Co do podkładu to posiadam kulki gliniano torfowe u kolegi bardzo dobrze na tym rosną rośliny.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Restart Zbiornika 72l

Postautor: wespazjan » 11 listopada 17, 18:28

też nie jestem z Warszawy, ale bywam na Warszawskim forum (bo Wielkopolskie w sumie nie żyje :P) i choć mnie to dziwi, to muszę wam powiedzieć, że 90% ludzi stamtąd używa jako podłoża "wiślaka". I to zarówno Ci, o przesadnie wyluzowanym podejściu do akwarystyki jak i Ci, którzy pilnują parametrów. Ja osobiście bym się nie odważyła. Nigdy człowiek nie wie, czy akurat tam, skąd bierze (za przeproszeniem) nie srała ryba z pasożytami. Albo ktoś nie wylał jakiejś chemii.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Restart Zbiornika 72l

Postautor: Mattija2 » 12 listopada 17, 14:02

Osobiście nie polecam Sobexu. Weź ZEW lub Kreisel099, Sobex miesza w parametrach.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości