Pierwsze akwarium

yorun
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 września 17, 19:35

Pierwsze akwarium

Postautor: yorun » 8 października 17, 13:21

Witam!

Ok półtora miesiąca temu stałam się (nieplanowaną) posiadaczką akwarium. Ktoś miał rybki (nawet nie do końca wiedział jakie!), po jakimś czasie ,jak to niestety często bywa, znudziły się i koniec końców trafiły do mnie.
Jeśli chodzi o psy, koty, gryzonie to nie byłoby problemu (jeśli chodzi o wiedzę); rybek natomiast nigdy nie miałam.
Akwarium po przeprowadzce zostało odwzorowane na pierwotnym stanie, czyli użyłam na spód tego samego podłoża, te same dekoracje, woda również została przewieziona.
Chciałabym zapewnić im jak najlepsze warunki, bo wiem , że często rybki w rękach początkujących mają zmniejszone szanse na przeżycie.
Oczywiście im wiecej czytam, tym większy mętlik w głowie.

Skład mieszkańców akwarium przedstawia się następująco:

5 kirysków
3 błyszczyki parańskie
1 zbrojnik lamparci
3 zbrojniki pospolite
2 tetry żałobniczki
2 kardynałki chińskie
3 razbory klinowe (była tylko jedna, dwie dokupiłam).

Chciałabym zapytać Was o pokarm dla rybek, jakiego producenta polecicie, jaki pokarm (chodzi mi o różnorodność) ewentualnie jakie witaminy, tabletki bądź płyny do wody...? Rybki do tej pory karmione są tym co dostałam "w spadku", czyli pokarm suchy firmy Tetra (tetra pro colour) oraz spiruliną w tabletkach. Dokupiłam im również pokarm mrożony.
Może banalne pytanie, ale wybór jest przeogromny. Wiem, ze pies owszem wyżyje na samym Peedigre, a kot na Whiskas, ale niekoniecznie bedzie to w pełni wystarczający do zdrowia pokarm, więc z rybkami jest zapewne tak samo.
Planowałam zamówić na allegro (nie mieszkam w kraju) zapas pokarmu suchego i innych potrzebnych rybkom witamin ale gubię się w wyborze. A może jest jakaś stronka sprawdzonego sklepu akwarystycznego, którą mozecie polecić?
Kazdy producent pisze, ze jego pokarm jest tym najwłaściwszym, a domyślam sie, że niekoniecznie tak jest.
Za wszelkie sugestie i wskazówki będę ogromnie wdzięczna.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Anka cyganka » 8 października 17, 13:30

Jakiej pojemności, wymiarów jest akwarium? Jaki filtr ? Jakie konkretnie jest podłoże? Rybki nie wszystkie do siebie pasują o najrozsadniej byloby ja uporządkować bo wszystkim nie jesteś w stanie zapewnić odpowiednich warunków. Dobry suchy pokarm to np. Nature food.

yorun
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 września 17, 19:35

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: yorun » 8 października 17, 13:41

Dziękuje za odpowiedź. :)
Akwarium ma 220 litrów. Filtr zewnętrzny HW-303B. Nie wiem, czy nie kupię nowego filtra, bo chcieliśmy wyczyścić filtr i jak otworzyliśmy, to przerażenie - chyba nigdy nie był czyszczony.
Podłożem jest piasek, kiryski bez problemów w nim grzebią.
Roslinek nie mamy żadnych, póki co nie chcę ryzykować dopóki nie rozeznam się w temacie.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: abiba » 8 października 17, 13:53

Taki urok filytrów - gromadzie się w nich cały "syf" i ten wprawdzie nie jest miłym widokiem lecz ze wzgledu na funkcjonowanie akwarium bardzo pożytecznym elementem .
Dążenie do sterylności filtra to proszenie sie o kłopoty. Filtr HW-303 wydaje sie być dobrym wyborem i o ile jest sprawny nie wymieniałbym go a już tymbardziej nie szorowałbym go zbytnio.

Roślinki nie niosą ze sobą żadnego ryzyka (po za tym że sie nie przyjmą i nie zmarnieją ) a wręcz przeciwnie : zwykle są bardzo pożaane i to w znacznej ilości (pomagają stabilizować akwarium)

Pokarm powinien być w miarę mozliwości zróznicowany i dobrze jakby w diecie znalazł sie pokarm żywy lub mrożony . Szczególnie polecam artemie (solowiec) i jednocześnie odradzam ochotkę .
Spirulina jest super a ten drugi pokarma spadkowy jest niczym żarcie z Mc Donalda

ps
razbory to rybki stadne wręcz ławicowe a co to za ławica 3szt? powiedmy 8-10szt już prędzej

yorun
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 września 17, 19:35

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: yorun » 8 października 17, 14:02

A jakie roślinki byłyby najodpowiedniejsze?

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 8 października 17, 14:49

Co do roślin to właściwie jakie chcesz. Dobrze bylo by swiatlo wiedzieć jakie jest. W ciemno można by polecić żabienice. Ale im pod korzenie musiała byś dać kulki gt lub pałeczki nawozowe. W razie problemów z tym, możesz użyć zwykłych pałeczek do kwiatów.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: abiba » 8 października 17, 15:53

Z tymi pałeczkami pod kwiaty jednak bym uważał (czyt. odradzam) .

Na początek rośliny mało wymagające. jednocześnie warto uwzględnić fakt że szybkorosnące lepiej sie sprawdzają na początek z kilku powodów ot choćby jak zmarnieje szybko odrosnie nowe ponadto więcej pobierają z wody azotu i fosforu (co może być zarówną zaletą wielką jak i wadą ale małą )
W zależności od Twoich upodobań oraz warunków oświetleniowych wspomniane wyżeżej echinodorusy (żabienice) , wszelkie kryptokoryny(zwartki) , klasyczny i nieśmiertelny nurzaniec jako długa trawa na tył i lub przy odrobinie większym świetle bacopa caroliniana .
Oczywiście tych pozycji mozna by mnozyć i to zaledwie kilka propozycji roślin ktróe żeby wykończyć to trzeba sie postarać.

Na początek przygody z roślinami zarówno kulki gliniane do podłoża jak i cała linię nawozową (dośc uniwersalna ) za "psie pieniadze " na allegro Blue Line .
Dodatkowym atutem jest obecność własciciela (?) tej firmy na tym forum więc nieomal zagwarantowane masz wsparcie w razie problemów i tym samym ryzyko porażki z roślinami spada niemal do zera

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: wespazjan » 8 października 17, 16:10

ciut mnie zaniepokoiłaś tym filtrem brudnym i kupowaniem nowego.

Jak większośc osób, które nie miały do czynienia z akwarystyką możesz mieć tendencje do "wazonowego" prowadzenia akwarium. Pięknie, czysto, sterylnie. W ten sposób łatwo wybić wszystkie bakterie a większośc z nich jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania zbiornika.
Na wszelki wypadek powiem: wkłady z filtra kubełkowego płuczesz mniej więcej raz na pół roku w wodzie odlanej z akwarium.
Wymienianie całej wody, szorowanie baniaka i jego elementów odbywa się tylko w sytuacjach podbramkowych, nie jest regularnie wykonywaną czynnością.
Oczywiście to może być moja nadinterpretacja, ale uznałam, że na wszelki wypadek to napiszę :P

Możesz założyć prefiltr i go regularnie czyścić przy podmianie raz na tydzień. Wtedy kubełek się dużo wolniej zasyfia, Ty masz sumienie czyste, że sprzątasz zwierzakom a stabilności biologicznej nie zaszkodzisz ;)
Obrazek

yorun
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 września 17, 19:35

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: yorun » 8 października 17, 16:55

I tu moje zdziwienie, bo faktycznie sądziłam, że ma być czysto i sterylnie, a okazuje się, że o mało "nie zagłaskałam kotka na śmierć" :( W takim razie porzucam poszukiwania nowego. Mam nadzieję, że nie zaszkodziłam rybkom...
Czy wspomniane przez Was roślinki wymagają nawożenia CO2 ? Wynalazłam jedynie mech jawajski jako polecany początkującym, a tu proszę, można wybierać :)
Czy powinnam zaopatrzyć się w jakieś preparaty wspomagające jakość wody i / lub witaminy, które podaje się profilaktycznie?

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 8 października 17, 17:00

Podawanie co2 a sens tylko przy jednoczesnym stosowaniu nawozów i dużej ilości światła.
Na początek raczej z tym nie kombinuj. Jest naprawdę mnóstwo Malo wymagających roślin. Wspomniane wczesniej nurzance (asiatica nie jest wielka), rogatek, heterantera zestrofilia, dębówka meksykanska.
Co do chemii wody jestem przeciwny wszelkim preparatom odkazajacy., klarującym itp. Ma sie samo unormowac

yorun
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 września 17, 19:35

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: yorun » 8 października 17, 17:13

dlatego właśnie pytam odnośnie CO2, bo póki co przy mojej wiedzy, a raczej niewiedzy, wolałabym nie próbować z roślinami, którymi nie będę umiała właściwie się zająć.
Zależy mi by idąc do zoologicznego wiedzieć po co idę i nie zdawać się na pomoc sprzedawcy.
Jeżeli chciałabym dokupić podłoże (nie planuję wymienić, tylko dosypać), jakiej grubości powinien być piasek zważywszy, na kiryski, zbrojniki i planowane roślinki?

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 8 października 17, 17:21

Wlasciwie bylo juz pisane.
Nurzańce, moczarka, rogatek, hygrofilia polysperma, heterantheea zestrofilia, dębówka meksykańska, wszelkie mchy, mikrozoria, żabienice. Choc te dwie ostatnie składniki pokarmowe z podłoża w większości pobierają. Poszukaj na olx w okolicy. Taniej zdecydowanie będzie.
Możesz spróbować ludwigii repens, chic nie wiem czy czerwień utrzyma.

yorun
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 września 17, 19:35

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: yorun » 8 października 17, 20:22

Czy możecie podać mi, które pokarmy suche będą dobre dla moich rybek oprócz wspomnianego wcześniej Nature food? (chodzi mi o nazwy pokarmu bądź producenta).
Czy jeśli dokupię razbory do ilości 8-10 sztuk to czy nie będzie im za ciasno?
I jaka najodpowiedniejsza dla rybek będzie grubość piasku?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 8 października 17, 21:53

O.S.I. lub vitalis ale jako uzupelnienie diety podstawa mrozonka mysis solowiec kryl

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Pierwsze akwarium

Postautor: Anka cyganka » 10 października 17, 09:43

yorun pisze:I jaka najodpowiedniejsza dla rybek będzie grubość piasku?

A ile masz cm obecnie podłoże że chcesz dosypywac?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości