Ile należy godzin oświetlać akwarium

olga181918
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 7 marca 17, 21:46

Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: olga181918 » 3 października 17, 10:28

Mam problem z glonami jak świece długo po 13 godzin to pojawiły mi się okrzemki. A chciała bym by akwarium było podświetlone przez cały dzień. Mam lampę Aquael 10W. Ile godzin powinno się świecić światło .

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: osama » 3 października 17, 10:31

13 to zdecydowanie za dużo. 8-10 dla roślin wystarczy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: wespazjan » 3 października 17, 12:54

pewnie masz ten sam problem co ja - Twoja potrzeba podświetlania akwarium, żeby patrzeć na ryby wynosi o wiele więcej godzin, niż potrzeba roślinom :P
Ja aktualnie rozglądam się za jakimiś niebieskimi ledami jako światło "nocne". Mam nadzieję, że przy nim będzie widać rybki, ale rośliny i glony nie będą z niego korzystać
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: barttsw » 3 października 17, 12:56

wespa niebieskie tez ci bedzie dzialac na rosliny tyle ze pojdą do gory i bedzie je skrecac a nie krzewić oczywiscie nie takim tempem jak przy normalnym osdwietleniu ale niestety tak działa na rosliny barwa niebieska

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: wespazjan » 3 października 17, 14:04

może. ale ciemne pól dnia nie może być bo to się mija całkowicie z moim celem posiadania akwarium, czyli siedzeniem i gapieniem się na nie ;p
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: barttsw » 3 października 17, 14:21

mozesz pozniej zapalac swiatlo
sammamtak zrobione ze zapala mi się o 14 gasnie o 22 :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: abiba » 3 października 17, 20:47

Ale to nie rozwiązuje problemu bo ja np lubię pogapić sie o np 9-10 rano ale byłbym zmartwiony gdyby np teraz było ciemne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: barttsw » 3 października 17, 20:50

abiba pisze:Ale to nie rozwiązuje problemu bo ja np lubię pogapić sie o np 9-10 rano ale byłbym zmartwiony gdyby np teraz było ciemne

a co to za problem ustawic 2 programy :P

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: abiba » 3 października 17, 21:40

Moim zdaniem problem jest jednak.

Uważam że lepszym rozwiazaniem jest jeden , nawet dłuższy cykl świecenia niż dwa cykle w ciągu dnia . Zresztą kiedyś na tym forum była już dyskusja w sprawie podwójnego cyklu i jednoznacznei został zanegowany więc nie ma sensu takiej dyskusji powtarzać .

Sądze również że niebieskie światło (Royal Blue) nie jest najlepszym rozwiazaniem . Aby doświetlić zbiornik do stanu w którym można ryby pooglądać to jednak trochę mocy trzeba wypromieniować i to jak już ktoś wyżej zauważył nie jest niezauważone przez rośliny . osobną sprawą jest efekt wizualny.
Lepszym rozwiązaniem wydaje sie białe światło o bardzo niewielkiej mocy - będzie go potrzeba zdecydowanie mniej aby cokolwiek w akwarium dojrzeć a i barwy będą wiernie oddawane . U mnie do tego celu są Power Led-y 0,5W 7000K ale lepsze byłyby np 12000-15000K
(moim zdaniem oczywiście)

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 8 października 17, 15:07

Rozwiązanie może być sterownik mikroprocesorowy. Ten co mam w swoich baniakach potrafi symulowac wschod słońca do 4 godzin i zachód do następnych 4. Plus 5 godzin pełnej mocy. Masz swiatlo od 9 do 22 a jednocześnie największe mocy raptem 9h (przy liniowym wlaczaniu ledow niewielka jest różnica miedzy 50,a 100%)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: abiba » 8 października 17, 15:42

Wojtekxxx9 pisze:... (przy liniowym wlaczaniu ledow niewielka jest różnica miedzy 50,a 100%)
tzn jak? (bo zupełnie nie rozumiem tego fragmentu)

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 8 października 17, 15:49

Włączanie ledow może następować przez PWM liniowo lub logarytmicznie. Same chipy maja konstrukcje bardziej logarytmiczna. Dlatego jest widoczna różnica miedzy 0-50% a niewielka miedzy 50 a 100%.
Można by zastosować włączanie logarytmiczne ale ponieważ mój sterownik obejmuje dodatkowe funkcje nie ma miejsca na kod.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: abiba » 8 października 17, 16:06

Dalej bełkot ale nie będziemy spamować bo to nie ma nic wspólnego z tematem

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Ile należy godzin oświetlać akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 8 października 17, 16:22

Abiba, mam wrażenie ze jak czegos nie rozumiesz to jest spam i bełkot. Takie to troche ograniczone. A z tematem ma l tyle wspólnego, ze niewielka ilość swiatla przez dodatkowe 4 godziny może miec wpływ na to, ze nie będzie glonów a koleżanka będzie mogla obserwować rybki w dłuższym czasie. Jasne, ze może sie okazać ze to jednak nie sprawdzi sie. Ale ja wychodzę z założenia, ze żeby cos odrzucić to trzeba troche spróbować. Ty wychodzisz z założenia ze nie bo nie rozumiesz o co chodzi. Z takim podejściem to do tej pory ludzie by w jaskiniach mieszkali

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości